Nem mindegy, hova dobjuk elromlott számtógépünket

Pár évente még azok is lecserélik telefonjukat, számítógépüket, akiktől távol áll, hogy sátort verjenek valamelyik Apple szaküzlet előtt, így elsők közt megszervezve a népszerű márka legújabb telefonját. Azonban nem mindegy, mit csinálunk elavult vagy megunt elektronikai eszközeinkkel, hiszen azokban rengeteg le nem bomló, a környezetre rendkívül káros anyag van.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A nagy iramú technológiai fejlődés miatt elektronikai eszközök milliói kerülnek kukába évente, pedig jelentős részük még használható lenne. Érdemes a még működő kütyüket olyan ismerősöknek továbbadni, akiknek még hasznos lehet, de akár értékesíthetjük is lecserélésre szánt gépeinket. Amit mindenképp kerülni kell, hogy az e-hulladékot belekeverjük a kommunális hulladékba, mivel a bennük lévő mérgező anyagokat akár a csapadékvíz is belemoshatja a talajba, aminek következtében súlyosan károsítja a környezet.

Kép: Pixabay

 

Csak Magyarországon évi 80 ezer tonna e-hulladék keletkezik

Nagyjából 80 ezer tonna e-hulladék keletkezik minden évben Magyarországon, és ezeknek mindössze a felét gyűjtjük vissza, és hasznosítjuk újra. Az EU célkitűzései közt szerepel, hogy 2020-ra a keletkezett hulladék 85 százalékát visszagyűjtsük. A törekvés érthető, hiszen olyan anyagokról beszélünk, mint az ólom, dioxin vagy a higany, melyek kötött állapotban nem jelentenek veszélyt, azonban a környezetbe kerülve komoly károkat okozhatnak. De mit tehetünk az elektronikai hulladékkal?

Ami még használható, ne dobjuk ki! Egy tartalék telefon bármikor jól jöhet, és biztos sokak környezetében van olyan ember, aki egy régebbi számtógépet is örömmel venne használatba. A még működő eszközöket értékesíteni is lehet szaküzletekben, vagy mi magunk is meghirdethetjük az erre kitalált online piactereken. Sok elektronikai szaküzletben is átveszik régi készülékeinket új vásárlásakor.

Hulladékudvarokban is leadhatjuk

A lomtalanítást sokan úgy értelmezik, hogy bármit kidobhatunk, amire nincs szükség, azonban az E+E hulladékokat nem tehetjük az utca szélére. A régi monitorok különösen károsak a katódsugárcsövek és a bennük lévő magas ólomoxid-tartalom miatt, és ezekből különösen sok végzi a kukában az új technológiájú, kevés helyet foglaló kijelzők megjelenésével.

A legbiztosabb megoldás, ha felkeresünk egy hulladékudvart, amelyben a mosógéptől kezdve a hűtőszekrényünkig mindenféle elektronikai eszközt leadhatunk. A lakossági hulladékudvarokat szakképzett személyzet működteti, és elsődleges céljuk a hulladékok anyagában történő hasznosítási arányának javítása, valamint a veszélyes hulladékok környezetbe jutásának megakadályozása. Budapesten 17 ilyen hulladékudvar található, melyek hétköznap reggel 10 és este 6 között vannak nyitva – olvasható az FKF honlapján.

Az okostelefonok újrahasznosítását követeli a Greenpeace
A Samsung 4,3 millió Galaxy Note 7 készüléket hívott vissza 2016-ban, mert a telefonok felrobbantak, kigyulladtak. A cég azonban máig nem hozta nyilvánosságra, mit kezd a visszahívott készülékekkel. A Greenpeace úgy véli, a készülékek visszahívásának oka, hogy a telefonokat pazarló és fenntarthatatlan módon gyártják, amivel a bolygónkra is hatalmas környezeti terheket rónak.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo