A nagy iramú technológiai fejlődés miatt elektronikai eszközök milliói kerülnek kukába évente, pedig jelentős részük még használható lenne. Érdemes a még működő kütyüket olyan ismerősöknek továbbadni, akiknek még hasznos lehet, de akár értékesíthetjük is lecserélésre szánt gépeinket. Amit mindenképp kerülni kell, hogy az e-hulladékot belekeverjük a kommunális hulladékba, mivel a bennük lévő mérgező anyagokat akár a csapadékvíz is belemoshatja a talajba, aminek következtében súlyosan károsítja a környezet.
Csak Magyarországon évi 80 ezer tonna e-hulladék keletkezik
Nagyjából 80 ezer tonna e-hulladék keletkezik minden évben Magyarországon, és ezeknek mindössze a felét gyűjtjük vissza, és hasznosítjuk újra. Az EU célkitűzései közt szerepel, hogy 2020-ra a keletkezett hulladék 85 százalékát visszagyűjtsük. A törekvés érthető, hiszen olyan anyagokról beszélünk, mint az ólom, dioxin vagy a higany, melyek kötött állapotban nem jelentenek veszélyt, azonban a környezetbe kerülve komoly károkat okozhatnak. De mit tehetünk az elektronikai hulladékkal?
Ami még használható, ne dobjuk ki! Egy tartalék telefon bármikor jól jöhet, és biztos sokak környezetében van olyan ember, aki egy régebbi számtógépet is örömmel venne használatba. A még működő eszközöket értékesíteni is lehet szaküzletekben, vagy mi magunk is meghirdethetjük az erre kitalált online piactereken. Sok elektronikai szaküzletben is átveszik régi készülékeinket új vásárlásakor.
Hulladékudvarokban is leadhatjuk
A lomtalanítást sokan úgy értelmezik, hogy bármit kidobhatunk, amire nincs szükség, azonban az E+E hulladékokat nem tehetjük az utca szélére. A régi monitorok különösen károsak a katódsugárcsövek és a bennük lévő magas ólomoxid-tartalom miatt, és ezekből különösen sok végzi a kukában az új technológiájú, kevés helyet foglaló kijelzők megjelenésével.
A legbiztosabb megoldás, ha felkeresünk egy hulladékudvart, amelyben a mosógéptől kezdve a hűtőszekrényünkig mindenféle elektronikai eszközt leadhatunk. A lakossági hulladékudvarokat szakképzett személyzet működteti, és elsődleges céljuk a hulladékok anyagában történő hasznosítási arányának javítása, valamint a veszélyes hulladékok környezetbe jutásának megakadályozása. Budapesten 17 ilyen hulladékudvar található, melyek hétköznap reggel 10 és este 6 között vannak nyitva – olvasható az FKF honlapján.