A PwC Net Zero Economy Indexe a G-20 országokban az energiatermeléssel összefüggő szén-dioxid-kibocsátások és a gazdaság szén-dioxid mentesítése terén elért fejlődést követi nyomon az energiafelhasználás GDP-hez viszonyított szintjeinek, valamint a felhasznált energia szén-dioxid tartalmának mérésével.
A világjárvány utáni helyreállás sem segítette a klímatörekvéseket
A világ vezető gazdaságait közelebbről szemlélve azt látjuk, hogy Kína 2,8 százalékkal csökkentette szén-dioxid intenzitását, viszont nőtt a szén-dioxid intenzitás az Egyesült Államokban (0,1 százalék), Indiában (2,9 százalék), Japánban (0,6 százalék), Németországban (1,7 százalék) és Franciaországban (1,4 százalék) részben a pandémiát követő helyreállás miatt.
A legjobb teljesítményt Dél-Afrika tudja felmutatni (-4,6 százalék), lekörözve Ausztráliát (-3,3 százalék), Kínát (-2,8 százalék), Törökországot (-2,7 százalék), Kanadát (-2,2 százalék), Szaúd-Arábiát (-1,8 százalék), Dél-Koreát (-1,6 százalék) és az Egyesült Királyságot (-1,5 százalék).
Sokféle út vezet a nettó nulla kibocsátáshoz, de a cselekvési kényszer egyértelmű
Az elemzés rámutat arra, hogy a Net Zero célkitűzés eléréséhez nem csak egy út vezet, és minden ország eltérő ütemben, más-más módon halad. Végső soron azonban minden országnak magasabb sebességre kell kapcsolnia, mert a globális szén-dioxid-intenzitás 2030-ig 77 százalékkal történő csökkentése égető szükséglet. Biztató jel, hogy világszinten egyre erősebb a konszenzus a kormányzatok, befektetők, és vállalatok között azon a téren, hogy nagymértékű dekarbonizációra és a megújuló energiaforrásokra történő gyorsabb ütemű átállásra van szükség.