Napokon belül dönt a klímaegyezményről Trump

Németország és az EU is nyomást helyezett Trumpra: hosszantartó károkat okozna az európai szövetségeseivel való kapcsolatában, ha kilépne a párizsi klímaegyezményből. A Fehér Ház makacsul hallgat.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nemzetközi (klíma)helyzet egyre fokozódik. Egy hete az ENSZ bonni irodáját teljes tanácstalanságban hagyták el a klímatárgyalók. A Fehér Ház képviselői továbbra sem jeleztek előre semmit arról, hogyan dönt majd Donald Trump: megy vagy marad az USA a klímaegyezményben.

A Fehér Ház tulajdonképpen meghasonlott e kérdésben, nincs egységes álláspont, Trump pillanatnyi -köztudottan rapszodikus- hangulatán fog múlni leginkább,  hogy beadja-e a derekát a nemzetközi nyomásnak és elfelejti-e kampányígéretét, miszerint kilép a párizsi klímaegyezményből. Ahogy arról már korábban beszámoltunk, Trump stábjában vannak maradás pártiak és a kilépést favorizálók.

Variálhat Trump?

Az Afrikai, Csendes-Óceáni és Karibi országok Szövetsége, a 79 államot tömörítő ACP és az EU közös nyilatkozatot adott ki, melyet egyértelműen figyelmeztetésnek szántak Trump felé: a párizsi klímaegyezmény "visszafordíthatatlan és nem módosítható", fogalmaztak a közleményben.

Más állásponton van Barbara Hendricks, Németország Környezetvédelmi Minisztere, aki május 5-én levelet küldött az amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA) vezetőjének, Scott Pruittnak, melyet kiszivárogtattak a The Washington Postnak. Ebben úgy fogalmazott, az USA-nak lehetősége van módosítania az emissziómérséklésre vonatkozó vállalásain, vagyis az enyhébb (értsd: szennyezőbb) környezetpolitika kivitelezéséhez nem kell feltétlenül kilépni a klímaegyezményből. Tulajdonképpen ez a nyuszinak belobogtatott répa, hogy ne fusson el másik irányba.

Egy dologban Hendrick is kemény: figyelmeztette Amerikát, nagyon tart attól, hogy "hosszan tartó károsodást" szenvedne Németország és az USA szövetséges kapcsolata, ha Trump kilép a klímaegyezményből.

fotó: Gage Skidmore/flickr

Összefog az EU és Kína

Kína és az Európai Unió készen áll rá, hogy átvegye a vezetést a klímapolitikában, amennyiben Trump úgy dönt, hogy fittyet hány az emissziócsökkentés szükségességére. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Li Ko-csiang, Kína miniszterelnöke február óta dolgozik egy megállapodás megszövegezésén, melyet Kína és az EU június 2-i csúcstalálkozóján hoznának nyilvánosságra. Ebben az egyezményben fontos szerepet kap az együttműködés hangsúlyozása a klímapolitika terén.

Li Shuo, a Greenpeace China tanácsadója a The Washington Postnak fontos előrelépésként értékelte, hogy az EU és Kína egyetért a klímavédelemben, mert általában az szokott történni, hogy az EU kéri Kína segítségét valamilyen kérdésben, és Kína rendszerint hárít, ódzkodik a kooperációtól. Ez esetben viszont kifejezetten Kína kérte, hogy hozzák előrébb a EU-Kína csúcstalálkozó dátumát júliusról, hogy minél hamarabb nyomást gyakorolhassanak Trumpra az esemény zárónyilatkozatában. (Persze Pekingnek más is számít a klímán kívül: a protekcionista, szabad kereskedelmet ellenző amerikai fenyegetések ellen is fel akarnak szólalni Brüsszelben.)

Lehet, hogy addigra Trump már döntést hoz. A Fehér Ház ugyanis azt ígérte, hogy a G7-ek szicíliai találkozója után (amire május 26-27-én kerül sor) jelentik be, hogyan döntött az amerikai elnök: feladja-e a klímavédelmet Amerikába vagy kitart-e az Obama-adminisztráció által bevállalt emissziómérséklések mellett. A G7 csoport tagállamai is nagyon szigorú diplomáciai nyelvezetet használva fogják maradásra kapacitálni az USA-t Szicíliában.

Rossz jel, hogy a sarkköri kérdéseket eldöntő Sarkvidéki Tanács egyezményében az USA nemrég lebutította a klímaváltozásról szóló passzusokat: az utolsó pillanatban hat módosítást kértek, amellyel elmismásolták a párizsi klímaegyezmény alkalmazását és elbagatellizálták annak felismerését, hogy a globális felmelegedés hat az Északi-sarkra is.

Forrás: Reuters, The Washington Post, Inside Climate News

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.
Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein

Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein 

Immár a tengereken is folyik a háború.
Jönnek a Budapest-logós Pride pólók

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók 

Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.
Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői

Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői 

Bár egyetlen gyermeket nem ért sérelem a Pride miatt a résztvevők gigabüntetést kapnak.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo