Mi lesz a távfűtéssel?

Az energia drágulásának tempójával kénytelen versenyezni a költségeit jócskán mérséklő, a kevesebb energiahordozóból is azonos hőmennyiséget szolgáltató a budapesti távhőszolgáltató, a Főtáv. Ebben az árversenyben nem jók a pozíciói, miközben nyolcvanezer lakásban sikerül enyhítenie a terheket.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"Ha rajtam múlna, én bizony azt mondanám a szolgáltató helyében a lakosságnak: dobjuk össze az erőnket; vállalják magukra a lakók a házaknak a szigetelési költségeit, a szolgáltató meg vállalja a szabályozhatóság és a mérhetőség megoldási költségeit." Szanyi Tibor országgyűlési képviselőnek körülbelül egy évvel ezelőtt sikerült ennyire lekerekítenie a "problémamegoldást". Így tagadhatatlanul rugalmas, gyors és pofonegyszerű lenne a távhőszolgáltatás korszerűsítésének - energiatakarékosabbá tételének - a megoldása, kivált, ha van minden szereplőnek elégséges pénze és hajlandósága a beruházásra.

A kevesebb is elég?

Az egy évvel ezelőtti politikusi lendület hosszabb időre elfogyott, de el nem múlt, hiszen újabb fűtési szezonhoz érkeztünk, és menet közben nem is egy földgázáremelést magunk mögött tudhatunk.

Ez év szeptemberének közepére mindenesetre ismét politikai szócsaták célpontjává váltak a rendszerint lakótelepi panelházban élő "távfűtött szavazópolgárok", s kezdve az árbefagyasztástól a Robin Hood-adó bevezetésén át egészen az áfa csökkentéséig megannyi ötlettel álltak elő a politikusok. A célkereszt előtt lévő vállalatnak, a Főtáv Zrt.-nek azonban mindvégig sikerült csak a "szakmára" koncentrálnia, s olyan önátalakító programot végrehajtania, amelynek nyomán egyrészt ő maga dolgozik lényegesen olcsóbban, másrészt a távhőellátás eszközeit, technológiáját alakította gazdaságosabb s valamelyest versenyképesebb szolgáltatássá. Ez utóbbiakra a laikus abból következtetett, hogy miközben pár hónappal ezelőtt a gáz 5,8 százalékos emelését volt kénytelen elrendelni a kormányzat, a távhő drágulása nem érte el a 2 százalékot. Ezt a "konvergenciát" a Főtáv Zrt. vezérigazgatója, Kovács Lajos azonban nem tartja relevánsnak, s a távhőszolgáltatás mintegy 20 százalékos versenyhátránya sem tud csökkenni a rendhagyó gázárrendszer miatt.

Az azonban tény, hogy a vállalat valóban átszervezte, racionalizálta saját magát, és lényegesen jobb hatásfokkal termelő - fűtő és meleg vizet szolgáltató - technológiákat mondhat ma már magáénak.

- Cselekvési tervünk, melyet még a múlt évben fogalmaztunk meg, s terjesztettünk a Fővárosi Közgyűlés elé, azért született, hogy komfortosabb és olcsóbb szolgáltatást tudjunk nyújtani - kalauzol vissza szervezési és technológiai belső átalakítási programjuk első stációjához a Főtáv vezérigazgatója. - Az intézkedési sorozat egyik nagy csoportjába az energia mennyiségét csökkentő, a másikba az energia egységárát mérséklő teendők tartoztak. Az előbbi egyet jelent az ÖKOPlusz nevű programunkkal, mely klasszikus energiahatékonysági projekt, s amelyet szakcégek bevonásával valósítunk meg.

A képlet látszólag egyszerű, hiszen a cél az, hogy a fogyasztók kevesebb energiát használjanak föl ugyanakkora belső hőmérséklet eléréséhez. Csakhogy - utalt rá a Főtáv vezérigazgatója - Magyarországon a felhasználók döntő többsége nem tudja illeszteni az energiafelhasználás mennyiségét a tényleges igényéhez. Például nem jellemző, hogy megpróbálnak helyiségenként hőmérsékletet szabályozni iskolákban, óvodákban, irodákban, más közintézményekben. A Főtáv, ökoprogramja segítségével, ennek ellenére is eszközt ad a fogyasztóknak - jellemzően a lakosságnak - ahhoz, hogy átlagosan legalább 15 százalékot meg tudjanak takarítani a felhasználandó hőmennyiségből. Azzal, hogy nem az utcát fűtik a kinyitott ablakkal, ha túl meleget éreznek, hanem szabályozzák azt a termosztatikus eszközt, amelyet elhelyez náluk a szolgáltató vállalat.

Győzelemmel felérő?

Ma már - erre is kitért a Piac & Profitot tájékoztató Kovács Lajos - szerződni kész partnerekről lehet számot adni, hiszen szeptember végéig több mint 1300 lakóközösség kért és kapott ajánlatot a Főtávtól. Mit is kap az 1300 lakóház? A vezérigazgató szavaival: kiveszik a szabályozatlanságokat szekunder oldalon, vagyis az épületek belsejében. Egyrészt megoldják, hogy a társasházak régi rendszereiben a hőközpontoktól távoli fűtési ágakig azonos fűtővízmennyiséget - és így hőmérsékletet - lehessen eljuttatni. Másrészt az emeletek között, az úgynevezett egycsöves rendszereknél is megoldják a szabályozást átkötő szakaszokkal és termosztatikus szelepekkel.

Ösztönző referencia?
A jelenlegi adatok szerint egy átlagos lakás átlagos lakásszámú épületben bruttó 150 ezer forint beruházás után válhat alkalmassá a 15 százalékos hőmennyiség-megtakarításra.


"A legtöbb lakóközösség mostanában vitatja meg és dönti el, hogy belevágjon-e a fejlesztésbe már a pályázati eredményhirdetés előtt, vagy csak akkor, amikor igent mondott a zsűri" - részletezi Kovács Lajos. "Néhány társasház már jó ideje túl van ezeken a stációkon, mi pedig nem vártuk meg a jövő tavaszt a beruházással, hanem a tél beállta előtt befejeztük a munkát. A többi között azért, hogy a program iránt érdeklődő újabb lakóközösségek is láthassák a legfontosabb referenciát, tájékozódhassanak az átalakítást követő mérési adatokról, a megtakarításokról. Jövőre, a mai adataink szerint, a jelentkezett társasházak számából kiindulva legalább 80 ezer lakás távfűtését lehet korszerűsíteni az ÖKOPlusz kínálta módon, már csak azért is, mert a Főtáv előre gyártott elemeket fejlesztett ki, hogy akár a vállalat saját szerelői, akár a szerződött vállalkozások munkatársai a helyszíneken valóban rövid idő alatt képesek legyenek elvégezni a feladatokat."

Végül is "bejött" a Főtáv programja, az, hogy kevesebb energiával elérhető legyen a lakossági komfort. Már tavaly "beiktatta" az önkormányzati tárca a nemzeti lakásfelújítási "csomagjába" az ökoprogramot, először 1,7 milliárd forintos keretből lehetett pályázni, most már 2,5 milliárdot terveznek. A földgáz árának folyamatos drágulása azonban nem nyelhető le, el is takarja az ökoprogramot, nem nagyon tudnak örülni a korszerűsítések nyomán keletkező megtakarításnak sem a lakók. Vajon győzelemmel felérő vereséget kénytelen elkönyvelni a Főtáv, ha összeveti saját programja hozadékát, illetve az energia világpiaci drágulásának hatását?

- Az alapdíj és a hődíj két olyan kategória, amellyel a lakosság is találkozik a számlákon, illetve azzal is, hogy e kettő aránya egyrészt változott, másrészt az alapdíjat még tavaly befagyasztotta a Fővárosi Önkormányzat 2008-ra is - segít eligazodni a szolgáltatás némiképp rendhagyó árszerkezetében Kovács Lajos. - A cég működésének költségeit és az amortizációt betettük az alapdíjba, amely az alapdíj-hődíj aránypárban 30 százalékos egységnek felel meg. A nagyobbik részben azonban azok a tételek szerepelnek, amelyek változására a Főtávnak nincs befolyása. Ilyen a földgáznak, az erőművektől vásárolt hőnek és kapacitásnak a díja, illetve a villamos energiának az ára, mivel mi fizetünk a hőközpontok áramfogyasztásáért is.

A vezérigazgató mégsem azt sugallta, hogy teljességgel tehetetlenek, hiszen a hatékonyságot javító programmal az alapdíj költségeit az idén mintegy 20 százalékkal, csaknem 3 milliárd forinttal sikerült mérsékelniük. Kétségtelen, a szolgáltatást igénybe vevő lakosság szándéka és bekapcsolódása az ökoprogramba jelentheti az igazán nagy léptékű hasznot azon keresztül, hogy kevesebb megvásárolt, felhasznált energia is elégséges a fűtéshez. Éppen ezért fontos körülmény, hogy a Főtáv már kínálja a mérhetőség és szabályozhatóság technológiáját a régi panelházas rendszerek korszerűsítéséhez. A vezérigazgató szerint a kormányzat késznek mutatkozik eddigi támogatási feltételeinek javítására. S valóban: beszélgetésünk óta ez megtörtént, az állami támogatás ma már 50 százalék.

Teljes cikk a Piac és Profit Magazin októberi számában.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo