Megfulladhatunk, ha elpusztulnak a korallszigetek

Mivel a légkör magas üvegházgázkoncentrációja miatt savasodnak a tengerek, tönkremennek bennük a korallszigetek, melyek megkötik a karbont. Létük kulcsfontosságú az emberiség túlélése szempontjából. Az általunk belélegzett oxigén 80 százalékát az óceánoknak köszönhetjük.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az egészséges korallzátonyok több funkciót is szolgálnak. Megvédik a partmenti közösségeket a tomboló hurrikánokból keletkező óriási hullámoktól vagy a szökőárak megsemmisítő hatásától. Kirándulóhelyekként bevételt generálnak a turisztikai szektorban. Otthont kínálnak a tengeri halfajták nem kis részének. Bár csak az óceán medrének 1 százalékát fedik le a korallok, a halfajták 25 százaléka lakhelyként használja őket életszakasza valamely pontján.

A korallszigetek gazdasági értéke szinte felbecsülhetetlen. Az ökológiai kincsek beárazásán dolgozó közgazdászok és ökológusok 30 milliárd és 375 milliárd dollár közé teszik annak a "szolgáltatásnak" az éves értékét, amivel hozzájárulnak a globális GDP-hez.

A korall is élőlény

De mindenekelőtt -mészvázas élőlényekként- a korallok segítenek felszívni az óceánba kerülő szén-dioxidot, megteremtve azt az alapfeltételt, hogy oxigéndús levegőt tudjunk belélegezni.

Ha a korallszigetek kihalnak, az óceán nagy része élettelen lesz. A korallok is élőlények, nem pusztán olyan óceáni képződmények, amikből letör az ember, hogy darabjait lakberendezési kiegészítőként hazavigye. Dísznek.

És most jön a rossz hír:

  • Egyes becslések szerint az elmúlt 30 évben -vagyis nagyjából a '80-as évek vége óta- a korallszigetek közel felét már elvesztettük.
  • 2030-ra a korallzátonyok 60 százaléka eléri a kritikus állapotot.
  • A korallszigetek 98 százaléka éves sűrűséggel van kitéve olyan körülményeknek, amik a kihalásukat is okozhatják.
  • Sőt a tengerek olyan mértékben és gyorsasággal melegednek és savasodnak, hogy még a mi korunkban, a mi életünkben, 2050-ig elérheti az összes korallzátonyt a fakulás, vagyis az életveszélyes megbetegedés valamilyen formája.
Kifakulnak, feloldódnak

Kép: Pixabay

Pusztulásuk oka kétrétű. Egyrészt hozzájárul az, hogy az üvegházgázok magas koncentrációja miatt melegedik a Föld légköre, ennek hőjét 90 százalékban a tengerek nyelik el.

Másrészt a tengerek nagy karbonelnyelők, vagyis megkötik a légkörben lévő szén-dioxid egy részét. De ha túl magas a szén-dioxidkoncentráció, attól a tengerek elsavasodnak.

Mind a vízhőmérséklet melegedése, mind a sós tengeri víz savasodása végzetes hatású lehet a korallnak, mely mészvázas élőlényként megköti, magába építi a szén-dioxidot.

És akkor még nem beszéltünk olyan tényezőkről, mint a partmenti országok szemetelése (a hulladék megakad a korallokban, roncsolja őket), a halállományok túlhalászata, ami kedvez algaburjánzásnak, mely szintén elpusztíthatja a korallokat. A halászat során olykor dinamitot és vegyi anyagokat is használnak robbantásra, a halászhálók feltörik a korallszigeteket, akárcsak a nagy teher- vagy személyszállító hajók horgonyai, de a sérült kőolajszállító tankerhajókból kiömlő olaj is végzetesen elszennyezheti őket. Ezek a tényezők mind próbára teszik az ellenálló képességüket.

A végeredmény: fontos alkotóelemek elvesztése, ami után az algák elburjánzanak, a korall megbetegedik és végső soron meghal. Ezt a folyamatot hívják kifakulásnak (bleaching).

Korallgyógyítás

Biológusok már évek óta dolgoznak azon, hogy gyors és hathatós megoldásokat találjanak, amelyekkel meg tudnák állítani a korallok tömeges kihalását. Olyan fajt is próbálnak kitenyészteni, amely ellenállóbb a fakulást okozó tényezők ellen. Hogy mi teheti képessé őket erre, annak nyitját azokból a példányokból próbálják megtudni, melyek legyűrték azokat a környezeti "stresszhatásokat", amik a többi korallt elpusztították.

A floridai Mote Marine Laboratory olyan génbankot halmozott fel, melyet a Florida Keys szigeteinek korallállományából vettek. Az intézetnek saját szárazföldi laboratóriuma és tengervízbe süllyesztett létesítménye is van. Ez utóbbi "korallkeltető" úgy lett tervezve, hogy az 5-ös erősségű hurrikánokat is képes kibírni.

A savas tengervízben megbetegedett, kifakult korallokat megpróbálják regenerálni, a menthetetlen korallokat pedig tüzetesen megvizsgálni, hogy rájöjjenek, pontosan mi okozta betegségüket.

Közel 30 000 korallfragmentumot "ültettek" itt, s a terv az, hogy csak jövőre 25 000 darabot ültessenek, majd 2025-re feltornásszák ezt másfélmillióra. Persze ha kellő anyagi támogatásban részesül az intézmény.

A Business Insider cikke tulajdonképpen nem árulja el pontosan, hogy milyen titokra jöttek rá a kutatók, melynek révén sikert arattak, de említésre kerül valamiféle "műtéti beavatkozás". A lényeg az eredmény: laboratóriumukban lényegesen (exponenciálisan) gyorsabban nőnek a korallok, ennek mértéke a négyszerestől a huszonötszörös(!) gyorsaságig terjed, a megszokott sebességhez képest.

Az intézet vezetője állítja, hogy olyan technikát sikerült kifejleszteniük, amivel a 100-200 éves, sérült korallokat néhány év alatt újra lehet regenerálni.

Ugyancsak a korallok megmentésén dolgoznak a University of Hawaii és a University of Miami kutatócsoportjai. Utóbbinak technikáját alkalmazzák Indonéziában, a Fülöp-szigeteken és Malajziában is.

Az Ausztrália partjainál 900 szigetet alkotó, 2300 kilométer hosszú Nagy-korallzátonynál is sikerült tudósokank újratelepíteniük egyes korallszigeteket, miután mintát vettek a petéikből és a spermáikból, lárvát növesztettek, majd ezeket visszaültették a zátony védett területeire.

(Business Insider, wikipedia)

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo