A zöldben van az igazi pénz

A világ legnagyobb befektetési alapja, az 5000 milliárd dollárnyi eszközt kezelő BlackRock szerint többé senki sem hunyhat szemet az éghajlatváltozás pénzpiacokra és céges vagyonokra gyakorolt hatása felett.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az oslói CICERO (Center for International and Environmental Research) klimatológusai szövetkeztek a Világbankkal, a világ legnagyobb befektetési alapjával, a BlackRockkal és más befektetőkkel, hogy konkretizálják a globális felmelegedés pénzügyi kockázatait. (Már a hitelezésbe is beleszól a klímaváltozás.) A cél az, hogy a legbefolyásosabb befektetőket képbe hozzák azokról a lehetséges anyagi károkról, melyeket az egyre gyakoribbá váló szélsőséges időjárási események (árvíz, aszály, hurrikán, stb.) és a tengerszint-emelkedés jelentenek infrastruktúráknak, iparágaknak, befektetéseknek.

Mivel a befektetőket a lehetséges hozam érdekli, a klímaváltozást többé nem lehet elválasztani ettől és ignorálni - vélik. A BlackRock a jogi környezet változását is kiemelten fontosnak tartja ebből a szempontból.

"A klímaváltozás ellen küzdő törvényi szabályozások új hulláma érkezik, a kockázatokat még nem mérték fel, de hamarosan hatni kezdenek."  E mondat egyértelműen arra utal, hogy a világ kormányai aláírták a jogilag kötelező érvényű globális klímamegállapodást, amely korlátozza és csökkenti az ÜHG-kibocsátást, a kormányok pedig ennek érdekében beárazzák az emissziót, amitől növekszik a nagy szennyező iparágak működési költsége, s általában mindenféle üzleti tevékenység költségvonzata, mely emisszióval jár.

DiCaprio leszámolt a fosszilis energiával
Leonardo DiCaprio is azon befektetők között van, akik mintegy 17 ezer milliárd font értékben kivonják tőkéjüket a fosszilis energiahordozók piacáról. A Divest-Invest kampányalap számára készített jelentés szerint több mint 400 intézmény és 2000 magánbefektető tett ígéretet arra, hogy a fosszilis energiahordozók helyett megújuló energiába és tiszta technológiákba fektet. A lépés mellett kormányok, nyugdíjalapok, jótékonysági intézmények, egyházi szervezetek, városi önkormányzatok és egyetemek is kiálltak.
"A befektetők többé nem ignorálhatják a klímaváltozást", szögezte le Philip Hildebrand, az alap alelnöke és Deborah Winshel társadalmi hatású befektetésekért (impact investing) felelős menedzser. "Egyesek megkérdőjelezhetik a tudományos okait, de mindannyiunknak szembe kell néznünk a klímával kapcsolatos szabályozások és technológiai innovációk hullámával. Valljuk, hogy minden befektetőnek klímatudatosan kell invesztálnia."

A jelenleg érvényben lévő emissziócsökkentő szabályozások nem lesznek képesek 3 Celsius fokban megállítani a klímaváltozást 2100-ig - vélik a szakemberek. Mivel az éghajlatváltozás miatt gyakoribbá válnak a szélsőséges természeti és időjárási jelenségek, az ezekből eredő károk, illetve az ellenük való védekezés miatt eszközölt infrastrukturális beruházások egyre több pénzt fognak elvinni mind a kormányok, mind a cégek büdzséiből.

A BlackRock az alábbi grafikonnal érzékeltette az USA-ban történt természeti katasztrófák számának változását és a belőlük eredő költségek alakulását:

grafikonok: BlackRock

Az alap szakértői szerint a világ több ezer millió dollárral van lemaradva az igényekhez képest, vagyis sokkal több tőke kellene a zöld beruházásokra, hogy a világgazdaságot alacsony karbontartalmú működési pályára lehessen állítani.

A BlackRock munkatársai szerint elképzelhető, hogy a zöld befektetéseknél és az emissziócsökkentő beruházásoknál a befektetők magas hozamot realizálhatnak, olyat, amire a 2007-es válság óta csak nagyon ritkán van lehetőség.

grafikonok: BlackRock

De önmagában is egy vállalat "zöld" volta, ökológiai tudatosságának mértéke jó mérce arra, hogy a befektető meg tudja ítélni, érdemes-e befektetni az adott cégbe. Ha ugyanis a cég nem igyekszik zöldíteni energiafogyasztását, karbonsemlegessé tenni épületeit, energiafogyasztását és termelését, akkor a hosszú távú életképessége és ezáltal a profittermelő képessége is limitált - vélik a világ legnagyobb befektetési alapjának szakértői.

A BlackRock munkatársai már azt látják, hogy a különbség a kétfajta -az ökotudatos és a klímaignoráló- társaságok közötti különbség már most meglátszik: "Azok a vállalkozások, melyek terveikben számításba veszik ezeket a klímakockázatokat láthatólag jobban teljesítenek azoknál, melyek nem."

Forrás: Business Insider, BlackRock

 

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo