Anglia Nagy-Britannia utolsó része, amely fizetőssé tette a műanyag bevásárlótáskákat. Skóciában, Walesben és Észak-Írországban ezzel a módszerrel már sikerült jelentősen csökkenteni az egyszer használatos zacskók számát. A rendelkezés a legalább 250 alkalmazottat foglalkoztató vállalkozásokra vonatkozik kötelezően, de kisebb üzletek is kérhetnek pénzt a műanyag zacskókért. A kormány a rendelet életbeléptetésekor azzal számolt, hogy 80 százalékkal csökkenthetik a bevásárlószatyrok használatát az üzletekben - írta a The Guardian című brit napilap internetes oldala.
A londoni Imperial College egy minap közzétett tanulmánya szerint a Nagy-Britannia körüli vizekbe kerülő műanyaghulladékat az óceáni áramlatok futószalagként szállítják északra, két év alatt elérnek az Északi-sarkvidékre, ahol évekig keringenek körbe-körbe. Korábbi becslések szerint legkevesebb egytrillió darab műanyahulladék fagyott bele az arktiszi tengeri jégbe az elmúlt évtizedekben, ami azt jelenti, hogy a területen még a jól ismert csendes-óceáni szeméttakarónál is koncentráltabban van jelen a műanyaghulladék.
A szakemberek szerint öttrillió darab műanyagszemét úszkál a világ óceánjaiban. Egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy az óceánokba került műanyag hatással van az állatok egészségre, a táplálékláncon keresztül pedig az egész ökoszisztémára. A műanyag zacskóknak Brüsszel is hadat üzent: 2018-at követően a vásárlók nem kaphatnak ingyen ilyen nejlonzsákot. Magyarországon már így is fizetni kell környezetvédelmi termékdíjat.