„
Üdvözöljük a méltányos döntést. Örülünk, hogy a környezetünk és a természet sokszínűsége győzelmet aratott a befolyásos befektetőkkel szemben, akik hatalmukkal visszaélve gyors nyereségre kívántak szert tenni. Hatalmas sikert arattunk, ami precedens értékkel bír. Megmutattuk, hogy a környezetvédelmi jogszabályokat nem csak papíron szükséges betartani.”- fogalmazott Liviu Cioineag, a Natura 2000 Összefogás igazgatója. Emellett megköszönte a segítséget a támogatást nyújtó, WWF Románia szervezetének, valamint a temesvári Altitude Egyesületnek. 2014 februárjától a WWF Románia, a Környezetvédelmi Összefogás, az Erdély Természetvédelmi Egyesület, valamint a hozzájuk csatlakozó civil lakosság a vízerőművek építésének bojkottjára szólított fel, amihez a Caras-Severin-i Környezetvédelmi Ügynökség jóváhagyására volt szükség.
2014 Júniusában a romániai WWF online petíciójának keretében, több mint 6000 ember szólította fel a releváns hatóságokat a vízerőművek engedélyezésének elutasítására. Ezt a civil kezdeményezést a Környezetvédelmi Ügynökség figyelmen kívül hagyta, sőt a döntéshozatal során nem volt tekintettel a román energiastratégia környezetvédelmi ajánlásaira, valamint az érintett Natura 2000 területek vezetőinek tiltakozására sem.
Miért pusztítjuk környezetünket?
A projekt keretében tervezett négy erőmű a Szárkő-hegység Natura 2000 védettség alá eső területén, a Sucu-Olteana és Bistra Marului folyókon épült volna meg. Ezek a védett területek különösen összetett természetes élőhelyek, az ökoszisztéma több mint 80%-a ma is az emberi beavatkozástól mentes, természetes állapotot őrzi. A rendkívül gazdag és sokszínű élővilág változatossága jóval meghaladja a romániai országos átlagot. A vízerőművek két rendkívül ritka halfaj vándorlási útvonalát, és a part menti élővilág madár és állatfajait is veszélyeztetik.
A folyók és vizesélőhelyek védelme a környezetvédelem szempontjából kulcskérdés. A WWF a Duna teljes vízgyűjtőterületén dolgozik azon, hogy a vízi energia hasznosítása megfeleljen a természetvédelmi szempontoknak és a valós társadalmi igényeknek.
Számos vízerőmű építését környezeti szempontból érzékeny területekre tervezik, aminek következtében ritka és veszélyeztetett fajok élőhelyei sérülhetnek. További kockázat, hogy a vízerőművek hatása a tiszta vizű folyókra, a halászatra és a turizmusra igen kedvezőtlen következményekkel járhat.