Egy dologtól tényleg retteg a davosi elit

Teljesen mindegy, hogy a világvállalatok felsővezetése mit gondol a klímaváltozásról és annak emberi eredetéről, mert a szélsőséges időjárástól mindenképpen sérül a céges ellátási lánc, és a fennakadások megnyirbálják a profitot. 2019 nagy üzleti kockázata lesz a klímaváltozás.

A Világgazdasági Fórum (WEF) résztvevői körében végzett  felmérésben a szélsőséges időjárást, a klímaváltozás által okozott népvándorlást és a természeti katasztrófákat is megjelölték, mint 2019 várható legnagyobb kockázati tényezőit, melyek árthatnak az üzletvitelnek.

Nincs minden veszve, de nem árt az óvatosság
Az üzleti vezetők közel 30%-a úgy véli, hogy a globális gazdasági növekedés a következő 12 hónapban csökken, ami hatszorosa az előző évi 5%-nak – ez a pesszimizmus rekord mértékű növekedését mutatja. Ez az egyik fő megállapítása a PwC több mint 1 300 vezérigazgató bevonásával készített 22. globális felmérésének.
Sok vállalatvezető ma már nagyobb veszélyforrásnak tekinti az éghajlatváltozást, mint a kibertámadásokat, a pénzpiacok instabilitását vagy a geopolitikai bonyodalmakat.
  • 2018-ban a természeti katasztrófák 160 milliárd dollárnyi kárt okoztak, jelentette a Munich Re viszontbiztosító.
  • 2019-re vonatkozó előrejelzésében a Control Risks tanácsadó cég azt jósolta, hogy az idei károk meghaladják majd a tavalyit. A kárösszeg nemcsak az infrastruktúrák károsodásából fog eredni, hanem „a megszakított termelésből, forgalmazásból és értékesítésből és utazásból”, vagyis a bevételkiesésből, ami „az egekbe szökik” fogalmazott az elemzés.
A Pacific Gas and Electric bejelentette, hogy január 29-én csődöt jelent, mert a 2018 őszi kaliforniai tűzvész legalább 7 milliárd dolláros kárt okozott a cégnek, amit nem képes kigazdálkodni.

Kép: MTI

A kaliforniai erdőtüzek 86 ember halálát okozták és 14 ezer otthont tettek tönkre. Az egyik teória szerint a tűzvész akkor keletkezhetett, amikor a szóban forgó energiacég egyik áramvezetéke hozzáért a közeli fákhoz.

Már 2017-ben is megduplázódott a szélsőséges időjárás miatt a céges ellátási láncokat ért kár – derült ki a Marylandi Egyetem és a Resilinc szoftvercég közös jelentéséből. Ellátási láncba tartozik minden olyan cég, mely egy nagyvállalatnak beszállító, termel, forgalmaz, vagy éppen logisztikát bonyolít.

A károsító hatás már nemcsak a fejlődő országokat érinti, ahol a kiszervezett gyártás folyik. A Harvey, az Irma és a Maria hurrikánok 2017-ben először avatták az USA-t a természeti katasztrófák által leginkább megtépázott régióvá.

Már a háttérhatalom sem a régi
Ma ültek össze a világ gazdasági, és politikai irányítói a svájci Davosban. A valamikor egységes „háttérhatalom” azonban most már olyannyira megosztott, hogy az gyakran az együttműködés rovására megy. És ez nagyobb probléma, mint gondolnánk, mert a korábbi gondokat nem sikerült megoldani, de egyre újabbak jönnek.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo