Ez az igazi junk food

Kizárólag szupermarketekben és más üzletekben hulladéknak ítélt élelmiszerekből nyitottak boltot Leeds mellett. Mindenki annyit fizet, amennyit jónak lát – és a vásárlók nagyon elégedettek.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A „Real Junk Food Project” (a junk food eredetileg nem egészségtelen, hanem „szemét” ételt jelent) keretében az angliai Leeds mellett, Pudsey ipari negyedében, egy raktárépületben nyitották meg az első brit ételhulladék-szupermarketet. A vásárlók olyan termékekből válogathatnak, amelyeket más élelmiszerüzletek vagy élelmiszerrel foglalkozó vállalkozások hulladékként kidobtak volna. (Franciaországban már kötelező jótékony célra felajánlania az üzleteknek a megmaradt élelmiszert.)

Fizetni annyit kell, amennyit az adott vásárló éppen gondol. Ez a megoldás pedig tényleg nagyon sok, nehéz anyagi helyzetben lévő embernek segít. Gyümölcshöz és más olyan egészséges termékekhez juthatnak így hozzá, amelyekre egyébként nem tellene nekik. (Dániában is van hasonló kezdeményezés, ott a boltinál nagyságrendekkel olcsóbb áron lehet megszerezni a termékeket. Most tervezik az első után további két üzlet megnyitását.)

Kép: The Real Junk Food Project

Adam Smith, a különleges szupermarket mögött álló Real Junk Food Project alapítójának tervei szerint hamarosan Anglia-szerte lesznek ilyen üzletek. A kezdeményezés kisebben indult, először úgynevezett butikokat hoztak létre, amik valójában fogyasztható, de máshol hulladékká minősült élelmiszert kínáló pultok voltak a szervezet kávézóiban. Ezekből jelenleg száznál több üzemel országszerte, és az ügyfelek – ahogy a szupermarketben is – fizethetnek pénzzel, vagy az idejük, szakértelmük felajánlásával.

A szervezet másik tevékenysége a „Fuel for School” program, aminek keretében a vállalkozásoktól begyűjtött fogyasztható, de hulladékká minősített élelmiszereket iskolákban osztják szét. Máshol feleslegessé vált kenyeret, gyümölcsöt, zöldséget és tejtermékeket visznek a boltokból az iskolákba, jelenleg hetente 12 000 gyereknek jut belőle.

Felhasználható ételből rengeteg van (más is lát benne üzletet, például népszerű joghurt készül máshol hulladékká váló gyümölccsel) – mondja az alapító, ami sokkal nagyobb gond, hogy önkénteseket találjanak, akik segítenek a szállításban, pakolásban, takarításban.

Forrás: Independent

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo