A napokban a globális felmelegedés kérdéseiről tartott berlini konferencián nagy feltűnést keltett David Keithnek, a jeles Harvard Egyetem tanárának előadása egy új kutatási ágról, az úgynevezett geo-engineeringről. Kiindulási pontjuk, hogy parányi kén-részecskéket a magas rétegekbe juttatva lehetséges az atmoszféra enyhe elsötétítése - ennek következtében pedig a Föld kevésbé melegedne fel.
Feltevésük alapja, hogy a történelemben a nagy vulkánkitörések után a légkörbe jutott és a nap sugárzását fékező gázok következtében Földünk nem egyszer erősen lehűlt. Nyílt kérdés természetesen, ki és milyen felhatalmazással hozhat ilyen döntést.
Az amerikai fizikus és munkatársai most készítik elő az első gyakorlati kísérletet. Ballonon mintegy 20 km magasságba juttatnak fel kénsav- és kalcit (mészpát) részecskéket. A ballon gondolájában elhelyezett légcsavarok egyike szétoszlatja az aeroszolokat a levegőben, a másik gondoskodik arról, hogy a ballon csak lassan haladjon és a fedélzeti műszerek mérhessék, hogyan vegyül az anyag a levegővel, s ennek milyen következményei vannak. Vélhetően 100 m széles, 1 km hosszú csíkot teremt majd a kísérlet a magasságban, majd eloszlik.
A hátulütője, hogy sok évtizedig kell folytatni és csak fokozatosan lehet majd abbahagyni, hogy meggátolják bolygónk hirtelen felmelegedését. (Spiegel)