Nagyon esélyes, hogy 2016 is a meteorológiai mérések történetének legmelegebb esztendeje lesz, túlszárnyalva a tavalyi évet, mely kivívta magának ezt a pozíciót. Az év első három hónapjában sorra dőltek meg a melegrekordok, - állítja az amerikai National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA). (Túl korai és túl meleg volt a tavasz Grönlandon is.)
Nemrég a NASA és a Japán Meteorológiai Szövetség is hasonló eredményekre jutott. Elemzők azért hozzáteszik, hogy a rendkívül magas hőmérsékletek részben a rekorderős El Nino számlájára is írható, mely a Csendes-óceánból nagy mennyiségű hőt bocsát a légkörbe, megbolygatva ezzel a hőmérsékletek globális mintáit, szabályszerűségeit. A NOAA tudósa, Jessica Blunden a The New York Times hasábjain hangsúlyozta, hogy az El Nino hatásának erősödésében azért mégis ludas az üvegházhatás.
Legutóbb 1997-98-ban volt ilyen erős El Nino-hatás, mely akkor 0,8 Celsius fokkal nyomta fel a globális hőmérsékletet. (Az El Ninót általában La Nina-viharok követik, melyek hidegebb levegőt hoznak magukkal.)
Az El Nino hatásaként az Északi-sarkon ezúttal 6 Celsius fokkal ugrottak meg a hőmérsékletek. Tudósok azonban nem a melegedés tényét, hanem mértékét találták meglepőnek, sőt sokkolónak. Hiszen ne feledjük, hogy a párizsi klímaegyezmény által előírt emissziócsökkentés 2 Celsius fokban maximalizálná a globális felmelegedést az ipari forradalom előtti klímához képest.
(forrás: WEF)
A havi mérések szerint a globális felmelegedés már elérte az 1-1,5 Celsius fokot az ipari forradalom előtti éghajlathoz képest.
2015 nyarán az északi-sarkköri jégtakaró a legkisebb volt az 1970-es évek óta, amikor elkezdték mérni a kiterjedését. Egyelőre nehéz megállapítani, hogy ez ezentúl is így lesz, vagy csak kivételes eseményről van szó. Még nagyobb gond lehet az antarktiszi jégolvadásból.