Nyakunkon az infláció
A világ persze nemcsak abból a szempontból változik, hogy az emberek egyre inkább keresik a fenntartható és etikus vállalatokat, hanem a gazdasági környezet is komoly kilengésekre képes. Elég csak a 2020-as év gazdasági beszakadására visszagondolni, míg 2021-ben és várhatóan az idén is a magas infláció okozhat fejfájást a gazdasági vezetőknek és a befektetőknek. Az árak növekedése a várakozásokkal ellentétben nem csak rövid távon lódult meg. A folyamat tartósnak bizonyult. Ez pedig lépéskényszerbe hozta a kisebb és a nagyobb jegybankokat is.
A Magyar Nemzeti Bank 2021-ben elindította a kamatemelési ciklusát, amely várhatóan az idei évet is végigkíséri, de az amerikai jegybank szerepét betöltő FederalReserve szűkítette az új likviditást (a kötvényvásárlási program módosításával), és tavasszal ő is megkezdheti a kamatemelést. Az Európai Központ Bank esetében a szakértők véleménye megoszlik, hogy fog-e kamatot emelni, ám a likviditás szűkítésére Frankfurtban is készülnek.
Az emelkedő kamatpálya egyébként két oldalról tudja satuba fogni a részvényeket. Egyrészt megdrágul a vállalatok finanszírozása azáltal, hogy a hitelek és kötvények kamata is feljebb kúszik. Másrészt az alacsonyabb kockázattal járó befektetések emelkedő hozama miatt a tőzsdéken is nagyobb megtérülést várnának az invesztorok, ami viszont épp a gazdasági környezet változása miatt sokkal nehezebben teljesíthető. A részvénypiacok ebből a szempontból kihívásokkal teli év elé néznek. Ennek ellenére a szakértők úgy gondolják, az ESG-szemlélet terjedése miatt az ilyen elveket valló és minősítéssel rendelkező vállalatok iránt továbbra is nagy lehet a kereslet, ami csökkenti a szegmensbe történő befektetések kockázatát.
Összességében tehát a mostani inflációs környezet, illetve a kamatemelési ciklus nem fogja mélyen érinteni az ilyen irányú befektetéseket. Bánhalmi Gábor szerint a magas inflációs környezet és az erre adott jegybanki válaszok, illetve az ESG-befektetések térnyerése két, egymás mellett futó, meghatározó trend a piacon, de közvetlen kapcsolat nincs közöttük.
Az emelkedő infláció önmagában arra ösztönzi a befektetőket, hogy magasabb hozampotenciálú, nagyobb részvénysúlyú befektetéseket keressenek, és ezt egyre inkább fenntartható befektetési megoldásokon keresztül teszik meg. Ráadásul az infláció egyik hajtóereje, az energiaárak robbanása sem érinti olyan mélyen az ilyen besorolással rendelkező vállalatokat. Ennek magyarázata Bánhalmi szerint az, hogy az ESG szempontrendszer környezeti (E-Environmental) részénél fontos tényező az energiahatékony működés. Ez alapján pedig az itt jól teljesítő vállalatoknak kisebb terhet jelenthetnek az emelkedő energiaárak, még kedvezőbb befektetési célponttá téve őket.
Helyet keres magának a tőke
Az Erste Befektetési Zrt. szakembere úgy véli, az inflációs nyomásra reagáló jegybanki szigorítások ellenére továbbra is jelentős szabad pénzmennyiség keresi a helyét a világban. Így a részvénypiacokon van tér a növekedésre. Varga Ádám azt mondja, az idén érdemes figyelni azokra az értékalapú (value) cégekre, amelyek inflációs környezetben képesek áremelést érvényesíteni a fogyasztók felé, a szektorok tekintetében pedig az ipar, a technológia, a fogyasztás és egy csillapodó pandémia esetén a turizmushoz köthető iparágak lehetnek érdekes célpontok. Kiemelte azt is, hogy idén is van potenciál az ESG-, vagyis a társadalmi és környezeti hasznosságot figyelembe vevő részvényekben.
Az Ersténél a fenntarthatósági befektetés kiemelt terület, amit mutat, hogy az ESG-befektetések aránya eléri a 10 százalékot, szemben a másfél százalékos piaci átlaggal. A hazai befektetők érdeklődését Varga Ádám szerint az is jelzi, hogy az Erste Alapkezelő jelenleg hét fenntartható befektetési alapot működtet, amelyek nettó eszközértéke tavaly év végén meghaladta a 30 milliárd forintot. Az Erste Asset Management 19 ESG-alapjában ezen túl további közel 170 milliárd forint hazai befektetést kezeltek 2021 végén.
Más hazai piaci szereplők is igen dinamikus növekedésről számoltak be az ilyen befektetések terén. Lapunkat úgy tájékoztatták, hogy a K&H ügyfeleinél a fenntartható befektetési alapokban elhelyezett összeg növekedett 2021 során. Mint elmondták, az idei évben is folytatják a fejlesztéseket, és bővítik az elérhető befektetési alapok körét, így arra számítanak, hogy a tavaly látott dinamikus növekedés 2022-ben is folytatódni fog ezen a téren.