A polgári engedetlenség új bejáratott terepévé válik a klímaaktivizmus., ami eddig néhány szabotőr ökoaktivista specialitása volt, akik olajipari létesítményeket robbantottak, bányászatot és erdőirtást akadályoztak meg.
Amióta 2018 szeptemberében Greta Thunberg rendszeres iskolakerülésre ragadtatta magát, hogy a Svéd Parlament előtt, hogy klímatudatos politikát követeljen, példájától inspirálva fiatalok tömege áradt az utcákra rendszeresen Németországban, Svájcban, Belgium és másutt -olykor több tízezres létszámban-, hogy kifejezzék elégedetlenségüket kormányaik felé, amiért nem tesznek meg minden tőlük telhetőt az éghajlat védelme és az éghajlatváltozás megállítása érdekében.
Emma Thompson, mint zöld aktivista
Legutóbb London volt folyamatos tüntetések helyszíne. Emma Thompson az első globális ismertségű celeb, aki nevét, arcát, jelenlétét és egyetértését adta a tüntetőknek. Az Oscar díjas sz ínésznő és forgatókönyvíró beszédet tartott a tüntetésen. (Az esemény másik "sztárja" az a rózsaszín hajó volt, ami pódiumként szolgált a beszédek elmondására.)
Thompson is megkapta persze a magáét, hiszen Los Angelesből repült haza, hogy részt vegyen az eseményen. De nem kell őt félteni, megvédte magát, mondván időnként muszáj repülnie, különben nem tudna a filmszakmában dolgozni. „Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy ellentételezni tudom a karbonlábnyomomat.”
A színésznő hozzátette, az embereknek a jövőben vissza kell fogniuk az ide-odarepülgetést, mert „a bolygó jövője a tét”. Jegyezzük meg: inkább azt kellett volna mondania, hogy a légi társaságok mindegyikének kínálnia kellene olyan opciót a repülőjegy-vásárlásnál, hogy az utas bizonyos összegért karbonsemlegesítést vásárolhat, vagyis ellentételezheti a repülőgép által kibocsátott emisszióból rá eső légszennyezést zöld projektekkel.
(Fotó: YouTube/Extinction Rebellion)
Tíz napon át tartó tüntetéssorozat
A tüntetést az Extinction Rebellion (Kihalás Lázadás) nevű környezetvédő szervezet angol tagozata szervezte és több belvárosi helyszínt is lefoglalt, így az Oxford Streetet, a Marble Archot, a Parliament Square-t és a Waterloo hidat is. A tíz napja tartó tüntetéssorozat természetesen blokkolta a járműforgalmat, ezért aztán 1130 tüntetőt letartóztattak rendőrök. Közülük 53 személy ellen emeltek vádat autóút eltorlaszolásáért.
A demonstrációk csúcspontja talán az volt, amikor tüntetők a londoni tőzsde épületéhez erősítették magukat. Kilenc tüntető pedig a pénzügyminisztérium épületéhez „ragasztotta” magát, megakadályozva ezzel azt, hogy az emberek beléphessenek a bejáraton.
Egyesek a Goldman Sachs londoni főhadiszállása, mások Edinburgh-ben a Royal Bank of Scotland előtt tüntettek, mire ez utóbbi intézmény közleményben kezdte bizonygatni működése zöld voltát, rámutatva, hogy az elmúlt években teljes hitelállományának már csak 1,2 százalékát tették ki a fosszilis projektek, s a bank több megújuló energiás beruházást finanszírozott az elmúlt évtizedben, mint bármely más angol bank.
A tőzsdénél tüntető emberek több feliratot is magukkal vittek, melyek közül talán ez volt a legékesszólóbb, sommásan érzékeltetve, hogy létünk a bioszféra által nyújtott szolgáltatásokon alapul: „Nem ehetsz pénzt.”
Az Extinction Rebellion április 15-én tartotta a „zárórendezvénynek” beharangozott tüntetést a Hyde Parknál. A szervezet egyébként azt követeli az angol kormánytól, hogy „mondja meg az igazat” a klímaválság valós mértékéről és hogy 2025-re tegye a gazdaságot zérókibocsátásúvá, a megvalósításának felügyeletére pedig alakítson népgyűlést.
Bekeményít a rendőrség
A rendfenntartó erők bekeményítettek: a tüntetések feloszlatására 10 000 rendőrt vezényeltek az utcákra Londonban.
A rendőrség hasztalan mondogatta, hogy kontrollált körülmények között szeretné tartani a tüntetést, ezért csak a Marble Archnál engedélyezi azt, s arra kérte a demonstrálókat, hogy ott folytassák véleményük kifejezését.
Egy idő után már ez sem volt elég, ott is szigorúbb szabályokat hoztak: a Marble Archnak csak egy bizonyos kijelölt területen engedélyezett a demonstráció, aki azon kívülre merészkedik tüntetőként, szabálysértést követ el.
De ez még semmi: aki arra biztat bárkit, hogy az említett zónán kívül demonstráljon, az is bűncselekményt követ el és letartóztatható.
Greta beolvas a parlamenti képviselőknek
Greta Thunberg a maga autisztikus-érzéketlen módján -egyébként példaértékű módon- beolvasott a brit politikusoknak is, miután Davosban már felelősségre vonta az üzleti és politikai élet elitjét.
„Az Egyesült Királyság folytatódó támogatása a fosszilis energiahordozók további kitermelésére, mint például a kőzúzással kitermelt palagáz, az Északi-tengeri olaj- és gázmezők kiterjesztése, a repülőterek bővítése és új szénbányák engedélyezése, több mint abszurdum” – mondta Thunberg. „Önök hazudtak nekünk. Hamis reményt kínáltak. Azt mondták nekünk, hogy a jövő olyasmi, aminek várakozásokkal kell elébe néznünk. Önök nem hallgatnak a tudományra, csak olyan megoldások érdeklik önöket, amik lehetővé teszik, hogy ugyanazt folytassuk, amit eddig tettünk… Erre a viselkedésre kétségtelenül úgy fognak emlékezni a történelemben, mint az emberiség egyik nagy csődjére.”
Thunberg azt is kiemelte, hogy Angliának -mely a fosszilis energiahordozók elégetésén alapuló és a klímaváltozás elindító ipari forradalom szülőföldje- „elképesztően nagy történelmi karbontartozása” van a világ felé.
(Fotó: YouTube/Extinction Rebellion)
Ezzel azt a polémiát frissítette fel, ami gúzsba kötötte a 2009-ben -sikertelenül zárult- koppenhágai klímacsúcs tárgyalásait. Akkor ugyanis a fejlődő világ nemzetállamai azzal érveltek, fogják vissza a légszennyezésüket a fejlett, iparosodott nyugati országok, eleget füstöltek már történelmi távlatban, most a szegény és feltörekvő országokon a sor, rájuk vonatkozzanak enyhébb emissziómérséklési előírások.
Thunberg nehezményezte továbbá, hogy Anglia „kreatív karbonkönyvelést” folytat, vagyis a külföldön -zömében Ázsiában- gyártott és behozott termékek ökolábnyomát nem számolja el az ország sajátjaként. Vagyis a lakosság és a gazdasági szereplők teljes fogyasztásának karbonvonzatát nem tüntetik fel az ország ökolábnyomában.
Az aktivista leányzó Londonban külön találkozón cserélt eszmét az angol parlamenti pártok prominens alakjaival, így például Jeremy Corbynnal, a Munkáspárt vezetőjével, Vince Cable-lel, a liberális demokraták vezérével, Caroline Lucas-szal, a Zöld Párt képviselőjével, Ian Blackforddal, a Skót Nemzeti Párt vezérével, valamint Liz Saville Roberts-cel, a walesi Plaid Cymru vezetőjével.
Az értekezleten szimbolikusan üresen hagytak egy helyet az asztalnál Theresa May számára, s a nevét tartalmazó kártyát is kitették az asztalra. A miniszterelnökasszony aznap éppen kabinetülést elnökölt.
Az Extinction Rebellion tájékoztatása szerint a kormányfő meghívást kapott a találkozóra, de azt nem méltatta válaszra. (A dolog annyira nem érdekelte a miniszterelnöki irodát, hogy szóvivője az sem tudta megerősíteni vagy cáfolni, hogy tényleg kapott-e meghívót May.)
A repülőgéppel nem utazó Thunberg az Extinction Rebellion meghívására tartózkodott Londonban, és persze a londoni tüntetők előtt is beszédet tartott. „Soha nem adjuk fel a küzdelmet” – mondta az egybegyűlteknek.
(Reuters, The Guardian, BBC)