Felelős a bankszektor is a közös örökségünkért

A WWF legfrissebb jelentése szerint a nagy nemzetközi bankok nem rendelkeznek olyan szigorú irányelvvel, amely hozzájárulhatna az UNESCO világörökségi helyszínek megóvásához.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy felmérés szerint az Egyesült Királyság lakosainak 66 százaléka elvárja bankjától, hogy ne finanszírozzon olyan tevékenységet, ami károsíthatja a világörökségi helyszíneket.

Kép: Pixabay

Az UNESCO világörökségi helyszínek Földünk legfontosabb területei. Olyan veszélyeztetett fajoknak adnak otthont, mint a tigrisek vagy az orrszarvúk, emellett több mint 11 millió ember számára biztosítanak megélhetést.

Mégis, a világörökségi területek közel felét káros ipari tevékenységek veszélyeztetik, mint például az olaj- és földgázkutatás, valamint a bányászat. Tőkeforrásként ehhez azok a bankok, amelyek nem rendelkeznek erre vonatkozó szigorú irányelvvel, sok esetben olyan vállalatoknak nyújtanak hitelt, amelyek működésükkel súlyos károkat okozhatnak a világörökségi helyszínek számára.

Kép: Pixabay

Aslihan Tumer, a WWF nemzetközi kampányvezetője elmondta: „A Galápagos-szigetektől a Nagy-korallzátonyig ezek az UNESCO világörökségi helyszínek a bolygó legfontosabb területei közé tartoznak. Mindent meg kellene tennünk annak érdekében, hogy megóvjuk őket, ám megdöbbentő módon a természeti és a vegyes – vagyis egyszerre kulturális és természeti jelentőségű – világörökségi helyszínek közel felét veszélyeztetik káros ipari tevékenységek. A bankok ezt úgy akadályozhatnák meg, hogy nem hiteleznek a természetkárosító vállalatoknak.”

Az ECOFACT kutatásán alapuló jelentés többek között azt vizsgálja, hogy a pénzügyi ágazatnak milyen szerepe van a világörökségi helyszínek megőrzésében, valamint felvázolja, hogy milyen sürgős intézkedésekre van szükség a bankok részéről annak érdekében, hogy megóvják ezeket a területeket.

Kép: Pixabay

A Nemzetközi Bányászati és Fémipari Tanács vezérigazgatója, Tom Butler úgy nyilatkozott: „Tagjaink 2003-ban úgy döntöttek, hogy nem végeznek bányászati és kutatási tevékenységet világörökségi helyszíneken. 14 évvel később azonban ezeket a területeket más vállalatok és iparágak még mindig veszélyeztetik. A Tanács örömmel látná, ha a bankszektor a felelősen tevékenykedő cégeket támogatná, ezzel pedig hozzájárulna ahhoz, hogy megőrizzük ezeket a kiemelkedő, egyetemes értékeket a jövő generációi számára.”

Négyszáz mesterséges fészekkel óvják a veszélyeztetett madarakat
Mintegy négyszáz mesterséges fészket helyezett el nagyfeszültségű távvezetékoszlopain az elmúlt 15 évben a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (MAVIR); ezekben főleg kerecsensólymok fészkelnek.

Véleményvezér

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo