Egy felmérés szerint az Egyesült Királyság lakosainak 66 százaléka elvárja bankjától, hogy ne finanszírozzon olyan tevékenységet, ami károsíthatja a világörökségi helyszíneket.
Az UNESCO világörökségi helyszínek Földünk legfontosabb területei. Olyan veszélyeztetett fajoknak adnak otthont, mint a tigrisek vagy az orrszarvúk, emellett több mint 11 millió ember számára biztosítanak megélhetést.
Mégis, a világörökségi területek közel felét káros ipari tevékenységek veszélyeztetik, mint például az olaj- és földgázkutatás, valamint a bányászat. Tőkeforrásként ehhez azok a bankok, amelyek nem rendelkeznek erre vonatkozó szigorú irányelvvel, sok esetben olyan vállalatoknak nyújtanak hitelt, amelyek működésükkel súlyos károkat okozhatnak a világörökségi helyszínek számára.
Aslihan Tumer, a WWF nemzetközi kampányvezetője elmondta: „A Galápagos-szigetektől a Nagy-korallzátonyig ezek az UNESCO világörökségi helyszínek a bolygó legfontosabb területei közé tartoznak. Mindent meg kellene tennünk annak érdekében, hogy megóvjuk őket, ám megdöbbentő módon a természeti és a vegyes – vagyis egyszerre kulturális és természeti jelentőségű – világörökségi helyszínek közel felét veszélyeztetik káros ipari tevékenységek. A bankok ezt úgy akadályozhatnák meg, hogy nem hiteleznek a természetkárosító vállalatoknak.”
Az ECOFACT kutatásán alapuló jelentés többek között azt vizsgálja, hogy a pénzügyi ágazatnak milyen szerepe van a világörökségi helyszínek megőrzésében, valamint felvázolja, hogy milyen sürgős intézkedésekre van szükség a bankok részéről annak érdekében, hogy megóvják ezeket a területeket.
A Nemzetközi Bányászati és Fémipari Tanács vezérigazgatója, Tom Butler úgy nyilatkozott: „Tagjaink 2003-ban úgy döntöttek, hogy nem végeznek bányászati és kutatási tevékenységet világörökségi helyszíneken. 14 évvel később azonban ezeket a területeket más vállalatok és iparágak még mindig veszélyeztetik. A Tanács örömmel látná, ha a bankszektor a felelősen tevékenykedő cégeket támogatná, ezzel pedig hozzájárulna ahhoz, hogy megőrizzük ezeket a kiemelkedő, egyetemes értékeket a jövő generációi számára.”