400 vállalaton múlik a világ sorsa

A világ ezer legnagyobb szén-dioxid kibocsátású ipari eszköze négyszáz vállalat tulajdonában van és együttesen évente mintegy 8 gigatonna szén-dioxidot bocsátanak ki. Ha ezt a mennyiséget kibocsátó eszközöket teljesen szén-dioxid-mentessé tennék, akkor úgy a Párizsi Megállapodásban foglalt cél eléréséhez szükséges kibocsátáscsökkentés harmadát érnék el az évtized végére. Az alkalmazott technológiától függően ennek költsége 7,5 és 10,5 ezermilliárd USD között lenne. Ezek a megállapítások a "Globális szén-dioxid-átalakítási terv" című tanulmányból derülnek ki, amelynek keretében a Roland Berger szakértői elemezték a világ 1000 legnagyobb szén-dioxid-intenzitású eszközét, és azonosították a szén-dioxid-mentesítésük lehetőségeit, valamint az ezzel járó költségeket.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Párizsi Megállapodás betartásának és a globális felmelegedés 1,5°C-ra való korlátozásának valószínűsége jelenleg mindössze 14 százalék. A világot csak a fenntarthatósági erőfeszítések ugrásszerű fejlődése állíthatja a fenntarthatóbb jövő felé vezető útra.

A világ legnagyobb szén-dioxid-kibocsátóinak összefogásával könnyebben elérhetővé válhat az 1,5°C-os cél
A világ legnagyobb szén-dioxid-kibocsátóinak összefogásával könnyebben elérhetővé válhat az 1,5°C-os cél
Fotó: Depositphotos

A Roland Berger új tanulmánya, a Global Carbon Restructuring Plan (Globális szén-dioxid-átalakítási terv) azt mutatja, hogy az ezer legnagyobb CO2-intenzitású eszköz – többnyire erőmű vagy vas- és acélgyár - szén-dioxid-mentesítésével drasztikusan javulhatnak ezek az esélyek - a tulajdonosok számára megfizethető áron.

Az 1,5°C-os célkitűzés eléréséhez a világnak 2030-ig 24 gigatonnával kell csökkentenie éves CO2-kibocsátását. A legnagyobb kibocsátású 1000 ipari eszköz együttesen évi 8 gigatonnát bocsát ki, ami a szükséges kibocsátáscsökkentés egyharmada" - mondta Schannen Frigyes, a Roland Berger partnere. "Mindössze 40 vállalat birtokolja azokat az eszközöket, amelyek ennek több mint felét termelik, és 160 vállalat felelős a 8 gigatonna 80 százalékáért. Ez jól mutatja, hogy milyen hatalmas éghajlatvédelmi potenciál rejlik egy összehangolt fellépésben, amely e nagy kibocsátók szén-dioxid-mentesítésére irányul.”

A Roland Berger szakértőinek elemzése szerint az ezer legnagyobb eszközből származó kibocsátások több mint háromnegyedét (77 százalék) az energiaágazat, 18 százalékát a vas- és acélipar, 3,5 százalékát pedig az olaj- és gázágazat termeli. Regionális szempontból a legtöbb eszköz Kínában (54 százalék) és Indiában (13 százalék) található, majd az Egyesült Államok (10 százalék) és Európa (3 százalék) következik.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo