A Párizsi Megállapodás betartásának és a globális felmelegedés 1,5°C-ra való korlátozásának valószínűsége jelenleg mindössze 14 százalék. A világot csak a fenntarthatósági erőfeszítések ugrásszerű fejlődése állíthatja a fenntarthatóbb jövő felé vezető útra.
A Roland Berger új tanulmánya, a Global Carbon Restructuring Plan (Globális szén-dioxid-átalakítási terv) azt mutatja, hogy az ezer legnagyobb CO2-intenzitású eszköz – többnyire erőmű vagy vas- és acélgyár - szén-dioxid-mentesítésével drasztikusan javulhatnak ezek az esélyek - a tulajdonosok számára megfizethető áron.
„Az 1,5°C-os célkitűzés eléréséhez a világnak 2030-ig 24 gigatonnával kell csökkentenie éves CO2-kibocsátását. A legnagyobb kibocsátású 1000 ipari eszköz együttesen évi 8 gigatonnát bocsát ki, ami a szükséges kibocsátáscsökkentés egyharmada" - mondta Schannen Frigyes, a Roland Berger partnere. "Mindössze 40 vállalat birtokolja azokat az eszközöket, amelyek ennek több mint felét termelik, és 160 vállalat felelős a 8 gigatonna 80 százalékáért. Ez jól mutatja, hogy milyen hatalmas éghajlatvédelmi potenciál rejlik egy összehangolt fellépésben, amely e nagy kibocsátók szén-dioxid-mentesítésére irányul.”
A Roland Berger szakértőinek elemzése szerint az ezer legnagyobb eszközből származó kibocsátások több mint háromnegyedét (77 százalék) az energiaágazat, 18 százalékát a vas- és acélipar, 3,5 százalékát pedig az olaj- és gázágazat termeli. Regionális szempontból a legtöbb eszköz Kínában (54 százalék) és Indiában (13 százalék) található, majd az Egyesült Államok (10 százalék) és Európa (3 százalék) következik.