2013: drágul a kenyér, olcsóbb lesz a hús

Az orosz gabonatermés visszaesése váltotta volna ki az Arab Tavaszt? Az Amerikában hőmérsékletrekordokat megdöntő nyári aszály után milyen feszültségekre és áremelkedésekre számíthatunk 2013-ban?

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A nyáron 56 éve nem tapasztalt mértékű aszály sújtotta az Egyesült Államok területének 80%-át. Oroszország és Ausztrália sem mentesült a hatásaitól. Augusztusban a búza árfolyama 25%-kal emelkedett, a szójababé 17%-kal.

Hónapokon át folyt a spekulálás, vajon mennyivel dobja meg mindez az élelmiszerárakat 2013-ban, ami megcsappantja a szegény országok élelmiszersegélyeit – hiszen ugyanannyi pénzért kevesebb élelmet lehet majd vásárolni.

Az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Szervezetének (FAO) elnöke, Jose Graziano da Silva az ősszel már derűlátónak mutatkozott: pánikra nincs ok, mivel az amerikai Mezőgazdasági Minisztérium az aratási szezonban kijelentette: a szárazság miatt mindössze 1%-kal csökkent az éves gabonatermés, a szójatermés pedig 2%-kal. Piaci elemzők és a kereskedők a búza mennyiségének 3,7%-os csökkenését várták.

Mégis, Amerikában hat éve nem volt ilyen alacsony a gabonatermés, kilenc éve nem volt ilyen szerény a szójatermés. Oroszországban 9%-kal, Kazahsztában 4,5%-kal csappant meg a terméshozam. Globális szinten 5%-os a csökkenés.

A magas gabonaárfolyam miatt az amerikai gazdák visszafogták az állattenyésztést, így az ezzel elvont gabonamennyiség felszabadult, és hozzáférhető az élelmiszerpiac számára. Ez okból az állattenyésztés visszaesésével lehet számolni. A következő két évben 3%-kal mérséklődik az egy főre jutó hústermelés. A takarmány az állattenyésztés költségeinek 40-50%-át teszi ki. A rizstermés nemzetközileg változatlan maradt.

A FAO első embere mégis bizonygatta: a terméscsökkenés 85-95%-a a G20-államokban történt, és még ha 10-20 %-kal emelkedne is a liszt ára, a kenyér nem lenne ennyivel drágább... 2008-ban nagy volt a „pánikszerű felvásárlás”, idén nem tapasztalt ilyet a szakember, amit biztató jelnek vél.

Az amerikai gabonatartalék most a lakosság három és fél heti fogyasztását képes fedezni, holott a stratégiai tartalék hat hétre szokott elegendő lenni. Szójababból két hétre elegendő a felhalmozott mennyiség.

A FAO, a World Food Program és az International Fund for Agricultural Development vezetése szerint ugyanakkor a vezető gazdasági nagyhatalmak kormányainak cselekedniük kell annak érdekében, hogy elkerüljék a 2007–2008-as élelemiszerválságot. Akkor 6%-kal ugrott az élelmiszerár-index, és – a Financial Times szerint – 30 országban tört ki az éhínség miatt lázadás (úgynevezett food riot). Becslések szerint 44 millió ember éhezett amiatt, hogy 2010-ben jelentősen emelkedtek az árak.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo