A jövő évi turisztikailag vonzó nagy eseményekre az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium (ÖTM) 400 millió, a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) pedig 300 millió forintot különített el, szemben az idei 200-200 millió forintos hozzájárulással, amellyel negyvenöt, 2008-ban megvalósult eseményt támogattak.
A bor jó hívó szó
A nemzetközi vagy országos turisztikai vonzerővel bíró kulturális rendezvények, programsorozatok és fesztiválok támogatására kiírt pályázat népszerű: az ez évi igény több mint a kétszerese volt a keretnek. Nyertese volt a kiírásnak például a Budapesti Nemzetközi Bor- és Pezsgőfesztivál, ahol a látogatók közel negyede külföldi, körülbelül ugyanennyien élnek Budapesten.
A résztvevők 20 százaléka kimondottan a borfesztivál miatt jön a fővárosba, míg 50 százalékuk épp itt tölti szabadidejét, és ezért keresi fel - tudtuk meg Zilai Zoltántól, a rendező Magyar Szőlő és Borkultúra Kht. ügyvezető igazgatójától. A tizenhét éves múltra visszatekintő rendezvény kapcsán rendszeresen készítenek turisztikai hatásvizsgálatot. Egy ilyen felmérés mindenképpen segíti a rendezők munkáját, hiszen például kiolvasható belőle, hogy milyen médiacsatornákat vegyenek igénybe, amikor hirdetni szeretnének. Éppen ezért évente általában 600-800 kérdőívet töltetnek ki a megjelent vendégekkel, így ez, a pályázatban megkövetelt feltétel nem okoz külön nehézséget.
A fesztivál idén 20 millió forint támogatásban részesült - mondta el a borfesztivál igazgatója -, és feltétlenül beadják az igényüket a következő évre is, hiszen jól jön a segítség, amely idén már az esemény kezdete előtt tíz nappal megérkezett. Az előfinanszírozottság fontos, hiszen az indulás körül, valamint záráskor van a legtöbb fizetnivaló. S mivel szabadtéri rendezvényről van szó, az időjárás nagyban befolyásolja a résztvevők számát, ezért biztonságot is jelent az állami támogatás.
Széles tömegeket mozgassanak
A pályázat céljának megfelelően azok a rendezvények kaphatnak támogatást, amelyek a kulturális és turisztikai szakmai szempontoknak egyaránt megfelelnek, magas kulturális értéket képviselnek, a költségvetésük eléri az 50 millió forintot, széles tömegeket mozgatnak meg, és a közönség létszáma eléri a tízezret.
A szakmai értékelés szempontjai között meghatározó, hogy a rendezvény mennyiben járul hozzá az országkép kedvező alakulásához, a kulturális értékteremtéshez, mekkora a vonzáskörzete és a látogatottsága, valamint hogyan illeszkedik a helyszín hagyományaihoz, turisztikai kínálatához.
A keretet az NKA kiemelt kulturális események kollégiuma - az ÖTM turisztikai szakembereinek közreműködésével - osztja szét. A támogatást követően figyelemmel kísérik a megvalósítást is. A felhíváshoz mindig mellékelnek monitoring-kérdőívet, amely a programok színvonalától a látogatottságra vonatkozó kérdésekig számos elemet tartalmaz. A rendezvények monitorozására a pályázati díjból különítenek el keretet.
Idén augusztus végén jelent meg a pályázat, amelyre szeptember 30-áig lehetett jelentkezni.