Az erre költhető források, az együttműködés keretei már ismertek - magyar-román és magyar-szlovák viszonylatban pedig megszülettek az első közös elképzelések is. Ami a magyar-román térséget illeti, ide a következő időszakban összesen 222 millió euró uniós pénz áramolhat.
Tapasztalatok szerint komoly hajlandóság érzékelhető a szomszédos kormányok részéről is a szóban forgó régiók együttes fejlesztésére. A fejlesztési források elérhetőségét is segíti az a most induló internetes strukturált adatbázis, amely 7300 kárpát-medencei magyarlakta település jellemző gazdasági, népesedési, kulturális, oktatási jellemzőit mutatja be és főleg a hazai és a szomszédos országbeli szakemberek számára jelenthet segítséget a tájékozódásban és a döntés-előkészítési folyamatban. Mint az államtitkár elmondta, a folyamatosan bővülő honlap kialakításához az érintett országok statisztikai hivatalainak adatai szolgáltak alapul. (A 2013-ig tartó időszakban összesen 101 millió euró forrásból valósulhatnak meg Ausztria és Magyarország határon átnyúló együttműködési programjai.)
Az új rendszer segítségével megkereshető egy adott területen élő magyarság lélekszáma, korcsoportonkénti megoszlása, a munkanélküliségi ráta, a területen működő fontosabb magyar intézmények, továbbá egyéb oktatási, képzési és foglalkoztatási információk. A rendszer egyik legnagyobb újdonsága, hogy a térségekről keresett információk térképre vetítve is láthatók a Google Earth műholdas világtérkép használatával.
A régiós térinformatikai rendszer segítségével könnyen rá lehet majd világítani a hibás fejlesztéspolitikai lépésekre, ugyanakkor nagyban megkönnyíti például a magyarországi és a velük szomszédos országban lévő megyék közös pályázását. Az adatbázis a www.regions.hu honlapról érhető el. (Február végén rendezték meg a II. Erdélyi Roadshow-t, ahol Magyarország és Románia környezetvédelmi együttműködése volt a fő téma. A lehetőségek adottak a hazai cégek előtt.)