Hazánk európai uniós csatlakozása nagy kihívást jelentett a közigazgatás intézményrendszere számára, hiszen egy megváltozott működési térben kellett feladatait ellátnia, valamint biztosítania kellett az ország rendelkezésére álló Strukturális Alapok és a Kohéziós Alap forrásainak professzionális és hatékony lehívását. Az ehhez szükséges szakmai tudás és megközelítés átadását a ROP 3.1.1 programon keresztül végezték.
A program eredményeként az önkormányzati tisztségviselők jelentős száma már birtokában van az Európai Unióhoz történt csatlakozás kapcsán megváltozott működési térben a munkavégzéshez szükséges új tudásnak. E tudás alkalmazhatóságát támasztja alá, hogy az ország számára rendelkezésre álló uniós keretösszeg szinte teljes mértékben lehívásra került.
A kompetencia és szervezetfejlesztési, illetve készség és képesség fejlesztő képzéseket megelőzően számos ismeret-fejlesztő képzéssel találkozhattak a résztvevők. Mindezek mellett 20 kutatási projekt tanulmányai, kiadványai támogatták a célcsoport ismereteinek bővítését, a célok elérését. (Több olyan pályázat is fut jelenleg, melyek kis- és középvállalkozások számára kínálnak elérhető forrásokat fejlesztésre és projektfinanszírozásra.)
Népszerűek a nyelvi képzések
A program indulását követő egy éves fejlesztési időszak alatt még alacsony volt a képzési programokon való részvétel, az idő múlásával azonban egyre több polgármester és jegyző ítélte hasznosnak az oktatást. A legintenzívebb érdeklődés a tavalyi évre volt jellemző, amikor több mint ezer csoport képzését valósította meg a programigazgatóság együttműködésben a közigazgatási hivatalokkal, melyeken 27 ezernél is több részvételt regisztráltak. Az e-learning alapú nyelvi képzésekre több mint 1700 köztisztviselő jelentkezett angol és német nyelvből.
A 34 eredeti program oktatására összesen 1600 előadót készített fel a Programigazgatóság; a program zárásáig folyamatos volt a jelentkezés e képzésekre.
A 2007-es év azonban nagy újdonságot hozott, ugyanis a Programigazgatóság felmérése szerint, a megkérdezettek nagy száma fogalmazta meg a szervezet- és vezetésfejlesztés fókuszú, kompetenciafejlesztő tréningek iránti igényét.
Az új, kompetencia fejlesztő tréningek iránti igény ennek megfelelően felülmúlta a várakozásokat: a képzéseken összesen 6090 fő vett részt a közigazgatási hivatalok szervezésében. Ezek mellett közel 2800 fő részvételét támogatta a program az informatikai kompetenciákat fejlesztő ECDL képzéseken országszerte. (Ismét beindul a pályázati dömping, a domináló uniós tenderek mellett megjelennek a hazai vállalkozásfejlesztő pályázatok is.)
Összesen több mint 55 ezren
A program teljes időszaka alatt 4310 képzési nap valósult meg, melyeken a regisztrált résztvevők száma meghaladta az 55 ezret. A képzések egyharmadát a hátrányos helyzetű kistérségek számára szervezték meg.
A szervezők szerint elmondható, hogy a ROP 3.1.1 program sikeresen támogatta, illetve támogatja a Strukturális Alapok és a Kohéziós Alap forrásainak professzionális és hatékony lehívását a helyi közigazgatási intézményrendszer tekintetében. A kialakított kapacitás jó alapot teremt a 2007-2013 között rendelkezésre álló források lehívásában.
A program keretében folytatott kutatások eredményeként megszülető tanulmányok mindegyike elérhető a Program honlapján, illetve ezek közül 10 db külön kötetben is megjelent. A tanulmányok jelentős mértékben járulhatnak hozzá a közigazgatás fejlesztéséhez a következő időszakban. (Várhatóan mintegy 500 milliárd forint kifizetése történik meg 2008-ban az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) és az I. Nemzeti Fejlesztési Terv (I.NFT) keretében)