A Regionális Fejlesztés Operatív Program (ROP) keretében 2005-ben indult két központi képzési programot a VÁTI Kht. bonyolította le. A ROP 3.1.2 és ROP 3.4.2 programok keretösszege 2 milliárd, illetve 2,8 milliárd forint volt. Mindkét projekt kétszintű pályázati rendszerben valósult meg. A programok kiemelkedő újdonsága az úgynevezett "kupon-rendszer" volt: egy személy maximum 250 ezer forint támogatást kaphatott, de ezzel gazdálkodhatott, több képzésre is felhasználhatta.
Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter a programot értékelő zárókonferencián sikeresnek értékelte a képzéseket. Hangsúlyozta, hogy a tudás és annak fejlesztése alapozza meg az ország versenyképességét az Európai Unióban is. Hozzátette, a program sikerének az volt a titka, hogy a helyi igényeknek megfelelő képzést adtak, azokra bízva a döntést, akik a későbbiekben a tudást fel fogják használni és nem központilag határozták meg a célokat, hanem mindenkire rábízták, hogy mire használja fel a több milliárd forintos keretösszeget, természetesen szigorú minőségi elvárások mellett. A képzésben résztvevő szakemberek a jövőben nagyobb eséllyel tarthatják meg munkahelyüket, avagy szerezhetnek új, jobb állásokat, ezzel is fokozva az ország versenyképességét az unió keretein belül - mondta a miniszter.
Népszerű a pályázatíró szakma
A ROP 3.1.2. "A területfejlesztésben érintett intézmények, valamint a civil szereplők kapacitásépítése" című projekt célja a helyi területi közigazgatás és a területfejlesztési intézmények szakembereinek képzése volt, elsősorban az európai uniós támogatások felhasználásához szükséges ismeretek megszerzése érdekében. Az akkreditált képzési programok témái: európai uniós, területfejlesztés, regionális fejlesztés, menedzsment ismeretek fejlesztése, stratégiai tervezés, közigazgatási ismeretek, horizontális ismeretek fejlesztése.
A képzéseken a célzott 7200 főhöz képest 8600 szakember vett részt sikeresen, amivel 120 százalékkal túlteljesítették a kitűzött célt. A legnépszerűbbek a pályázatíró és projektmenedzser, a közbeszerzési referens és a horizontális ismereteket nyújtó képzések voltak. (Nagy érdeklődés kíséri a Lépj egyet előre program második szakaszát is, eddig 12 ezren jelentkeztek az ingyenes szakképzésre a januári indítás óta.)
Hiányszakmákban képeztek
A ROP 3.4.2. "Régió-specifikus szakképzési és szakmai továbbképzési programok lebonyolítása" című projektben vállalkozások, alkalmazottak és önfoglalkoztatók vehettek részt. Célja volt, hogy az egyes régiók fejlesztési stratégiájával összhangban kellő számú, megfelelő szakmai ismerettel rendelkező munkaerő álljon rendelkezésre, a szakemberhiánnyal küzdő, kulcsfontosságú ágazatokban, hiányszakmákban, így növelve a kis és középvállalkozások és a régiók versenyképességét.
A képzéseken 19 ezer ember vett részt sikeresen a 2005-2007-es időszakban, a célzott 7000 főhöz képest. Ezzel a kitűzött célt a program közel háromszorosával, azaz 270 százalékon túlteljesítette. A legnépszerűbbek az OKJ-s szakképesítést adó kereskedő vállalkozó, ABC-eladó, logisztikai ügyintéző, könnyű- és nehézgépkezelői, speciális teherjárművezetői képzések voltak. (Bár a munkahelyek egyre többet költenek munkatársaik képzésére, máig gyakori probléma az országban a megfelelő szakembergárda megléte.)