Magyarország: összeurópai biztonságpolitikai kihívás

Az alapblog ezúttal David F. Gordont, az Eurasia Group főigazgatóját kérdezte Európa és az Egyesült Államok viszonyáról és arról, hogy mi történik a nyugati országok többsége és Magyarország között. A korábbi republikánus kormány külügyminisztériumának fő stratégája, a CIA ex-igazgatója szerint Magyarországon az Európai Unió értékközösségre épülő rendszerét vonják kétségbe, illetőleg azt az értékközösséget, amely összefogja Amerikát és Európát. Szerinte lesznek még konfliktusok Magyarország és közvetlen szomszédai, illetőleg Brüsszel között az év második felében.


Kép:twitter

David Gordon, az Eurasia Group főigazgatója, a korábbi republikánus kormány külügyminisztériumának fő stratégája, a CIA ex-igazgatója az alapblognak adott interjúban elképzelhetetlennek nevezte, hogy az Egyesült Államokban befolyásos politikai és üzleti körök az Európai Unió, vagy legalábbis az euró gyengítésében érdekeltek lennének. Utalva egy német kereszténydemokrata európai uniós képviselő szavaira a szakértő azt mondta: „az Egyesült Államoknak alapvető geopolitikai, gazdasági, pénzügyi érdeke, hogy az Európai Unió nemcsak fennmaradjon, de erősödjék is, mert óriási terhet kell, hogy levegyen a vállunkról.”

Bár amerikai bankházak, befektetési cégek keményen shortolták az eurót tavaly, de szerinte nem összeesküvéses alapon, hanem azért, mert Európából Amerikába menekült a tőke. A folyamat addig tartott, amíg úgy látszott, hogy Görögország után Spanyolország, Olaszország is bukni fog.

Európa piaci megítélése viszont egyre javul, bár az Eurasia Group szerint Görögország végül ki fog esni az euróövezetből. Ennek ellenére, az intézményi befektetők – japánok, kínaiak, amerikaiak, európaiak – akik az euró bukására fogadtak a múlt évben, politikai elemzők, akik az Európai Unió bukását látták komoly lehetőségnek, ma másként gondolkodnak. Gordon szerint visszatért az Európába vetett bizalom, ami többek között annak is köszönhető, hogy az Európai Központi Bank egyre rugalmasabban segíti formális és informális eszközökkel, óriási tőkével nemcsak az euróövezet kormányait, hanem a nagy befektetőket, bankokat.

Amerika Európával együtt lehet csak erős, értékközösségen alapuló szuperhatalom.

– Rengeteg a jó előjel, az Eurasia Group határozottan azt üzeni kormányzati és üzleti megbízóinak, ügyfeleinek, hogy Európa képes úrrá lenni alapvető gondjain, ugyanakkor az euró is fennmarad, még ha Görögország kiesik is belőle, de más országok kiesésével egyáltalán nem számolunk – nyilatkozta a szakember az alapblognak. Ugyanakkor Gordon kritikaként fogalmazta meg – különösen Németországgal szemben –, hogy Európa – mint a világháború befejeződése óta minden nagy válságban – az amerikaiakra vár, hogy megoldják a problémákat. Ma viszont már a tengerentúlon sincs elég forrás ehhez.

– Amerika nem szuperhatalom többé. Tandemben, Európával együtt lehetünk csak erős, értékközösségen alapuló – ha úgy tetszik – szuperhatalom. Gazdasági-pénzügyi téren egymásra vagyunk utalva. Határozott véleményünk, ami Zoellick világbanki elnöknek is, hogy Németországnak kell Európa élére állnia. A kancellár-asszonynak nem lenne szabad akadályoznia azt, amit mi amerikaiak az orosz, a mexikói válság és egy sor más, a világgazdaságot, a globális pénzügyi rendszert fenyegető összes korábbi válság idején megtettünk: tudniillik hozzájárultunk a rendszerek likviditásának bővítéséhez – szögezte le.

Magyarországgal kapcsolatban marad a probléma

Magyarországgal kapcsolatban a stratéga azt mondta, hogy az országot biztonságpolitikai kihívásnak tekintik, mert itt az Európai Unió értékközösségre épülő rendszerét vonják kétségbe, illetőleg azt az értékközösséget, amely összefogja Amerikát és Európát. Szerinte e tekintetben az unió döntéshozóinak erőteljesebben kell fellépniük, de mivel ennek intézményi korlátai vannak, rövid távon a Brüsszel és Budapest közötti feszültség enyhülését prognosztizálja, ám az év egészére nézve borúlátó Magyarországot illetően.

– A Magyarországgal kapcsolatos alapvető probléma ugyanis nem fog megoldódni. A magyar kormány szerintünk folytatni fogja ugyanazt az Unióval és a nyugati világ értékeivel szembeni retorikát, ami mögé fel tudja sorakoztatni a lakosság többségét. Azt feltételezzük, hogy Magyarország körül az év második felében kiéleződhet a helyzet, konfrontatív szituáció alakulhat ki Magyarország és közvetlen szomszédai, illetőleg Brüsszel között. Végül azonban – mert nincs más lehetőség – Magyarország politikailag is igazodni fog az európai értékközösség elvárásaihoz.

A teljes interjú az alapblogon olvasható.

Véleményvezér

Mélypontra ért a magyar belpolitika, avagy büdös-e Menczer Tamás szája?

Mélypontra ért a magyar belpolitika, avagy büdös-e Menczer Tamás szája? 

Még egy lépcsőt lejjebb lépett a magyar belpolitika.
Legyél hatósági főállatorvos állatorvosi diploma nélkül

Legyél hatósági főállatorvos állatorvosi diploma nélkül 

Kevés a hatósági állatorvos.
Kormányváltó hangulat

Kormányváltó hangulat 

Oda a Fidesz népszerűsége.
Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo