A gyártó- és termelőcégek eszközfejlesztési, beruházási terveiben hatékonyan tudnak segíteni az Európai Unió által támogatott pályázati programok. Ha azonban formailag vagy tartalmilag nem megfelelő a pályázat, akkor szinte biztos, hogy – önhibáján kívül – hátrányba kerül a vállalkozás a versenytársakkal szemben.
Már most érdemes készülni az uniós pályázatokra!
„Alapos fejlesztési koncepció, alaptőke, piackutatás. Mindez elengedhetetlen a fejlesztési források elnyeréséhez, azonban ennél több kell a sikeres pályázathoz. Profi pályázatíró cég bevonása nélkül csökkennek az esélyek a sikerre” – hangoztatta az European Conformity Check Vállalkozásfejlesztési Tanácsadó Intézet ügyvezetője.
Itt olvashat részletesen az idén nyíló Operatív Programokról.
Tóth Ádám Ferenc figyelmeztetett arra is, alaposan meg kell vizsgálni már azt is, ki legyen a pályázatíró partner. Ezen a területen a tapasztalat és a referencia kiemelten sokat számít. Az elmúlt hetekben hívta fel a figyelmet a szakminisztérium, hogy csaló pályázatírók bukkantak fel, akik előre kértek megbízási díjat az ügyfelektől, majd nem teljesítették a feladataikat. Ha viszont több éve stabilan, sikeresen működő céghez fordulnak a vállalkozók, akkor kizárhatják a csalás kockázatát.
Ugyanilyen fontos szempont a vállalkozások számára, hogy a vissza nem térítendő támogatások mellett a támogatott hitelek lehetőségeit is igénybe tudják venni. Így a megvalósítandó beruházás hiányzó önerejét is előteremthetik – akár a teljes projekt előfinanszírozásával, előzetes költségek nélkül.
A szakértő követendő példaként említette a Melior Laser Kft.-t, amely több alkalommal is sikerrel pályázott már európai uniós forrásokra. Lendvai László, a társaság ügyvezetője hangsúlyozta, ők a nyereséget a fejlesztésbe forgatják vissza, amelyhez nagyon fontos kiegészítést nyújtanak az uniós források. Úgy tapasztalta, hosszú távon azok a cégek maradnak versenyképesek, amelyek a pályázati támogatások révén tartani tudják az állandó, magas színvonalat, és bővítik piacukat.