Vállalkozz! A kezdőtőkét adja az állam

Fiatalok vállalkozóvá válásához nyerhető el támogatás. A TÁMOP-2.3.6.B kódjelű pályázatról Szabó Bence, a Piac&Profit szakértője írt összefoglalót.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A pályázati lehetőség indulási feltételeiről tegnap számoltunk be (az összefoglaló innen érhető el). Jelen írás a további részleteket tartalmazza.

Kép: Flickr

Szolgáltató típusú vállalkozások indításához lehet elegendő a keret

Az elnyerhető támogatási mértéke 90 százalék, maximum 3 millió forint lehet. Amennyiben viszont két fiatal vállalkozni vágyó alapít egy vállalkozást (értelem szerint nem egyéni vállalkozást, hanem például kft-t - aminek szabályozása hamarosan változik- , bt-t), és mindketten sikeresen elvégzik a pályázaton történő indulás feltételeként megjelölt (a tegnapi cikkben említett) képzést, akkor induló közös vállalkozásukhoz 2x3, azaz 6 millió forintra jogosultak pályázni.

Az elnyerhető támogatási összegből, és a továbbiakban olvasható elszámolható költségekből is látszik, hogy ekkorra összegből többnyire szolgáltató típusú vállalkozásokat tudnak majd a fiatalok beindítani. Termelő gépek vásárlására ez az elnyerhető támogatás ugyanis biztosan nem lesz elég. Nagy arányban várható, hogy a fiatalok valamilyen netes vállalkozás beindítására használják a vissza nem térítendő támogatást.

Elszámolható költségek
A pályázat keretein belül a következő fontosabb költségek számolhatóak el: • cégalapítás • bérköltség • bérleti díjak • marketing eszközök • képzési díjak • szolgáltatás vásárlás (pl. könyvelés) • eszközök, hardverek (pl. számítógép, laptop), szoftverek     beszerzése • irodabútor vásárlása • anyagköltség
Szigorú időkeret

Fontos szem előtt tartani, hogy a kiírás belső korlátokat állapít meg a pályázat keretében elszámolható egyes költségtípusokat (ezek közül a legfontosabbakat a keretes anyagban) illetően. Például a bérköltségnek el kell érnie az összköltség 30%-át, de nem haladhatja meg a felét. A beruházások (pl. eszközök, hardverek, szoftverek) beszerzése fordított kiadás nem haladhatja meg az összköltség 45%-át. Tehát ezen korlátokat betartva kell jó előre pontosan megtervezni a projektet.

Nagyon fontos információ a költségvetés tervezéséhez, hogy maga a projektidőszak - azaz amikor költségek számolhatók el a pályázat terhére - minimum 7, maximum 8 hónapig tarthat, és ebbe a számlák kifizetésének is bele kell férnie. Tehát a pályázat csak egy rövidebb periódus erejéig finanszírozza a vállalkozást, utána már önfenntartóvá kell válnia, ha talpon akar maradni.

Utófinanszírozás

Az említett rövid elszámolhatósági időszak miatt jó, ha a pályázó fiatal már rendelkezik a projekt összköltségének egy jelentősebb részével. A támogatás ugyanis utófinanszírozás keretében kerül folyósításra, és csak 25 százaléknyi előleget utalnak. Ez számokra lefordítva azt jelenti, hogy egy 3 millió forintot elnyerő egyéni vállalkozó a projekt indulásakor csak 750 000 forintot kap, ami vélhetően egy nyolc hónapos projektnél csak két hónapig elegendő.

Mérsékelt elvárások
A támogatásért cserébe elvárt kötelezettségek enyhének mondhatóak, hiszen csupán 5 igazoltan (pl. szerződés, megrendelés) kialakított piaci kapcsolatot, és az első üzleti évben legalább nettó 500 000 forint árbevétel elérését várja el a támogató.
Ugyan a vállalkozó már egy hónapnyi költség felmerülése után jogosult lesz kifizetési kérelem benyújtására, de ennek átfutása valószínűleg hosszabb időt vesz majd igénybe, így előfordulhat, hogy a harmadik hónaptól kezdve, neki kell majd egy bizonyos ideig finanszírozni a projektet. Így várhatóan a projekt befejezése után „éri utol” magát, és kapja meg a teljes elnyert támogatást. Nagy előny lesz, ha a vállalkozás gyorsan beindul, és a támogatás mellett már árbevételből is keletkezik bevétele a cégnek.

dr. Szabó Bence EURO Pályázat Kft. ügyvezető igazgató www.europalyazat.hu

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo