A pályázati lehetőség indulási feltételeiről tegnap számoltunk be (az összefoglaló innen érhető el). Jelen írás a további részleteket tartalmazza.
Szolgáltató típusú vállalkozások indításához lehet elegendő a keret
Az elnyerhető támogatási mértéke 90 százalék, maximum 3 millió forint lehet. Amennyiben viszont két fiatal vállalkozni vágyó alapít egy vállalkozást (értelem szerint nem egyéni vállalkozást, hanem például kft-t - aminek szabályozása hamarosan változik- , bt-t), és mindketten sikeresen elvégzik a pályázaton történő indulás feltételeként megjelölt (a tegnapi cikkben említett) képzést, akkor induló közös vállalkozásukhoz 2x3, azaz 6 millió forintra jogosultak pályázni.
Az elnyerhető támogatási összegből, és a továbbiakban olvasható elszámolható költségekből is látszik, hogy ekkorra összegből többnyire szolgáltató típusú vállalkozásokat tudnak majd a fiatalok beindítani. Termelő gépek vásárlására ez az elnyerhető támogatás ugyanis biztosan nem lesz elég. Nagy arányban várható, hogy a fiatalok valamilyen netes vállalkozás beindítására használják a vissza nem térítendő támogatást.
Fontos szem előtt tartani, hogy a kiírás belső korlátokat állapít meg a pályázat keretében elszámolható egyes költségtípusokat (ezek közül a legfontosabbakat a keretes anyagban) illetően. Például a bérköltségnek el kell érnie az összköltség 30%-át, de nem haladhatja meg a felét. A beruházások (pl. eszközök, hardverek, szoftverek) beszerzése fordított kiadás nem haladhatja meg az összköltség 45%-át. Tehát ezen korlátokat betartva kell jó előre pontosan megtervezni a projektet.
Nagyon fontos információ a költségvetés tervezéséhez, hogy maga a projektidőszak - azaz amikor költségek számolhatók el a pályázat terhére - minimum 7, maximum 8 hónapig tarthat, és ebbe a számlák kifizetésének is bele kell férnie. Tehát a pályázat csak egy rövidebb periódus erejéig finanszírozza a vállalkozást, utána már önfenntartóvá kell válnia, ha talpon akar maradni.
Utófinanszírozás
Az említett rövid elszámolhatósági időszak miatt jó, ha a pályázó fiatal már rendelkezik a projekt összköltségének egy jelentősebb részével. A támogatás ugyanis utófinanszírozás keretében kerül folyósításra, és csak 25 százaléknyi előleget utalnak. Ez számokra lefordítva azt jelenti, hogy egy 3 millió forintot elnyerő egyéni vállalkozó a projekt indulásakor csak 750 000 forintot kap, ami vélhetően egy nyolc hónapos projektnél csak két hónapig elegendő.
dr. Szabó Bence EURO Pályázat Kft. ügyvezető igazgató www.europalyazat.hu