Minden évben összehívjuk az e témáért felelős kormányzati szervezeteket, intézményeket, a K+F-ben, innovációban érdekelt üzleti szereplőket, külön megszólítva a startupokat és a spin-off-okat, valamint az innovátorokat, feltalálókat, a befektetőket és az e célra rendelkezésre álló támogatások, források, pályázatok témagazdáit, információkkal, tanácsokkal rendelkezőket, hogy a K+F hazai helyzetéről, az innovatív vállalatokról és az előttük álló finanszírozási és pályázati lehetőségekről tájékozódhassunk.
Ebben az évben a vágtató ICT-iparágról, a platform alapú új üzleti modellekről, az élenjáró járműipari fejlesztésekről, a robotok beépüléséről az üzleti tevékenység minden területére, a startupformációk burjánzásáról, és még sok érdekes trendről tartott előadást 18 előadó, három helyszínen a Piac & Profit „K+F és Innováció – 2018 - A technológiai alapú gazdaság világa” című konferenciáján, a budapesti Sugár Üzletközpont Rendezvénykomplexumában.
Nyitőelőadásában Monszpart Zsolt, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) innovációs és általános elnökhelyettese a fejlesztésre, innovációra, annak széles körű elterjesztésére elérhető kormányzati támogatások rendszerét mutatta be hallgatóinknak. Ezután Urbán László, a Magyar Innovációs Szövetség alelnöke az Ipar 4.0-ban rejlő lehetőségeket és kockázatokat boncolgatta.
Az innovatív cégeknek nem elhanyagolható kérdésről, a szellemi tulajdon jogi védelmérl, a védjegyeztetés intézményéről, illetve az innováció jogi támogatásáról beszélt Luszcz Viktor, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának (SZTNH) elnöke.
Hová tart a világ? – tette fel a kérdést Vityi Péter, az Informatikai Vállalkozások Szövetségének alelnöke, a technológia alapú gazdaság térnyerése, és az infokommunikáció fejlődésében végbement hatalmas fordulatokat elemezve. Szammer István, az Autopro.hu főszerkesztő-ügyvezetője az autóipar mint húzóágazat jövőjét és lehetőségeit vette sorra a technológiai fejlesztések tekintetében, külön kiemelve az okos, elektromos, önvezető autók térhódítását.
Nemcsak a technológiában, hanem az üzleti modellekben is radikális újdonságokat láthatunk hangsúlyozta a platform alapú üzleti modellekről tartott előadásában Dinya László, a Szegedi Egyetem egyetemi tanára. Majd Drótos György, a Corvinus Egyetem Vezetéstudományi Intézetének igazgatója a szolgáltatások terén egyre erősödő robotizációt, illetve folyamatautomatizálási lehetőségeket mutatta be, amelyeket részben a munkaerőhiány, részben a költségek csökkentésére irányuló törekvések hajtanak.
A szoftvervédelem jogi aspektusairól, ennek a területnek a szabályozási különlegességeiről és a szoftverfejlesztők előtt álló lehetőségekről tartott előadást Szamosi Katalin, az SBGK Ügyvédi Iroda irodavezető-elnöke.
Hol a pénz az innovációhoz?
A konferencia második szakaszában a résztvevők szekciókra oszlottak: a fnanszírozási lehetőségek, tőkebefektetések kapcsán az aktuális forráslehetőségeket, kockázati tőkealapokat, magvető tőkét, innovációs pályázatokat mutatta be Rostás Krisztián, a Goodwill Consulting Fejlesztési Tanácsadó Kft. vezető fejlesztési tanácsadója.
Majd Nieder Jenő, a Portfolion Kockázati Tőkealap-kezelő befektetési igazgatója vezette be a résztvevőket a kockázati tőkebevonás mai gyakorlatába. Molnár Zoltán NRC Magyarország senior kutatója a pénzügyi innovációk hatásait fogyasztói szempontból elemezte, míg Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner partnere, és vezető tanácsadója pedig az adózási kedvezményeket vette sorra a K+F területén.
A másik szekcióban a startupok innovációra gyakorolt szerepét vitatták meg a résztvevők. Tényleg a startupok vezetik a technológiai fejlődést vagy ez már egy lecsengőben lévő hype? – tette fel provokatív kérdését nyitóelőadásában Darvas Gergely a Thalesnano Zrt. társalapítója, a Magyar Spin-off és Start-up Egyesület alelnöke Kristóf Péter, a Budapesti Corvinus Egyetem Informatikai Intézetének óraadó tanára egy általa végzett kutatás eredményein keresztül mutatta be, hogy mit tanulhatnak az érett vállalatok a startupoktóll
A sharing economy és startupság összefüggéseiről a gyakorlatban Pataki Gábor, a Sharing Economy Szövetség elnöke tartott előadást, bevezetve a hallgatókat a blockchain mechanizmusok működésébe. Majd a befektetők és a startupok szövetségét elemzete jogi oldalról György Ádám, az SBGK Ügyvédi iroda ügyvédje. Hantos Zoltán, a Magyar Tudományos–Technológiai Ipari Parkok Szövetségének elnöke pedig az ipari parkok jelenét és jövőjét elemezte a résztvevőknek.