Álomcsapatra vágyik minden cégvezető és tulajdonos, ám ezt nem olyan egyszerű kialakítani. Dianne Crampton szerint ezeket a tippeket követve a cégek hamarosan látni fogják erőfeszítéseik eredményét.
Kommunikáció – mondjuk ki, ahogy van!
Felmérések igazolják, hogy a munkavállalók a vezetőiktől azt várják, nevezzék nevén a gyereket. Őszintén mondják meg az elvárásaikat, a célokat, a hiányosságokat és a csapattól elvárt teljesítményt. Beszéljenek nyíltan a csapattagokkal, és fogadják a visszajelzéseket. Ez teremt tekintélyt. A csapattagokat is bátorítsák az egyenes és nyílt véleménynyilvánításra annak érdekében, hogy érezzék: a sikerben oszlopos szerepük van.
Amikor a szerepeket tisztáztuk, határozzunk meg mérhető célokat, és adjunk mellé felelősséget, valamint jogköröket a munkatársaknak, hogy szenvedélyes és lojális alkalmazottakká váljanak. A csapattagok megértik, hogy a saját törekvésüknél nagyobb cél érdekében dolgoznak együtt.
Kockázatvállalási hajlandóság – az együttműködő csapatszellemben a „nincs, ami nekünk ne sikerülne” hozzáállás érvényesül
Ahogy a csapat összekovácsolódik, a munkatársak egyre magabiztosabbakká válnak. Az egyének számára a bukástól való félelem, az elszigetelődés és a visszapattanás attitűdje helyett az „egységben az erő” érzése lesz uralkodó. A stresszel teli helyzetek – mint például az átszervezés – során a cégek erősödnek a csapatszellemnek köszönhetően.
Hallgassunk meg minden csapattagot – ez a kommunikációval együtt jár
Legalább olyan fontos, hogy mi meghallgassunk mindenkit, mint hogy minket meghallgassanak. A friss látásmód, átütő ötletek és stratégiák csak akkor kerülnek felszínre, ha teret engedünk a gondolatoknak.
- Mindenki tudja a dolgát, és a tudása legjavát adja
- A csapattagok együtt dolgoznak, és megosztják az információt egymással a stratégia megvalósítása során
- A javaslatokat és a nézetkülönbségeket konstruktívan és hatékonyan kezelik
- Minden csapattag hajlandó figyelembe venni az alternatív lehetőségeket annak érdekében, hogy végül a legjobb megoldás mellett tegye le a voksát
- A csapat bízik önmagában, és a tagjai biztonságban érzik magukat a csoportban
A beiktatott „lelkigyakorlat” erősíti a csapat egységét, a tagok egymás iránti nyitottságát és elkötelezettségét. Ha speciális csapatfejlesztéshez kötjük, a hatása mérhető.
Honosítsunk meg hatékony konfliktuskezelési stratégiákat – különösen az újonnan verbuvált csapatoknál kell viharos és konfliktusokkal teli időszakra számítani
Valaki mindig úgy érzi, hogy az ő ötletét lesöpörték, vagy nem hallgatták őt meg, a domináns személyiségek csökkenthetik a csapatkohéziót, és a félreértések vitákhoz vezethetnek.