Az év elején elsősorban a nagy forgalmat bonyolító, jelentős mennyiségű számlával rendelkező cégeknek okozott nehézséget a 2 millió Ft feletti áfát tartalmazó számlák kigyűjtése, program hiányában még „kézi módszerrel”.
Néhány esetben fordult csak elő, hogy eltérés mutatkozott az értékesítő és a beszerző által bejelentett számlák között, de ezek a differenciák többnyire a jogszabályok nem megfelelő értelmezéséből adódtak. Így például megtörtént, hogy a vevő a fordított adózás alá eső ingatlan vásárlásról adott be tévesen adatlapot, vagy az értékesítő tételes számla szintű nyilatkozatot nyújtott be, ugyanakkor a vevő – helytelenül - összevont összesítő nyilatkozatban szerepeltette a számlák összegét.
A belföldi áfa-összesítő jelentés jelentőségét ellenőrzési szempontból elsődlegesen az adja, hogy kiváló alapot jelent a tételes számlaadatok összevetése által a számlázási láncolatok, valamint a be nem vallott fizetendő áfa feltárására, mégpedig a bevallási adatok felhasználásával, az adózókkal való kapcsolatfelvételt megelőzően. Ennek a munkának a jelentősége abban is áll, hogy a megtörtént gazdasági eseményhez közeli időben gyorsan és hatékonyan, „íróasztal mellől” kiszűrhetők a tisztességtelen piaci szereplők, akiknek a látókörbe kerülése, indokolt esetben az adózók köréből történő törlése a jogkövető magatartást folytató adózók versenyhátrányát is csökkenti.
2013-ban a rendelkezésre álló számla adatok alapján több esetben is felmerült olyan fiktív számlázási láncolat gyanúja, ahol a számlázási lánc elején lévő adózó az áfát visszaigényli, míg a láncolat végén lévő utolsó adózó az áfát nem fizeti meg. Ilyen esetben a számlázási folyamatban résztvevő valamennyi adózónál vizsgálatot rendeltek el.
2013. július 1-jétől az adózóknak is lehetőségük van az áfa-összesítő jelentés adatainak lekérdezésére a Kormányzati Portálon elérhető Ügyfélkapun keresztül. Így az adózók is ellenőrizhetik, hogy partnerük teljesítette-e az adókötelezettségét.