Viszont a fogfehérítések elterjedésével párhuzamosan sokakban felmerül a kérdés, vajon lehetnek-e egészségügyi kockázatai ezeknek a fogászati kezeléseknek. És egyáltalán: hol végeznek ilyen beavatkozást?
A debreceni Potidental fogászat fogfehérítések mellett más szolgáltatásokat is nyújt, mindnek az a célja, hogy újra természetes szépséget sugárzó, tökéletes mosolyunk lehessen.
Fogfehérítés már az ókorban is létezett
Már az ókori egyiptomiak is használtak olyan természetes anyagokat a fogtisztításra és fogfehérítésre, mint a hamu és a só. A Római Birodalomban pedig élesztő- vagy savanyú anyagokkal igyekeztek a fogaikat fehéríteni. A 19. század vége óta pedig már tudományos alapokon alkalmazzák a fogfehérítésre használt anyagokat.
Biztonságos a fogak fehérítése?
Tévhit, hogy a fogfehérítés során megsérül a fogzománc, hisz nem a fogak belső szerkezetében történik a változás, hanem az elszíneződések kivilágosítása történik. Mivel a fogfehérítésre használt gél a fény hatására lebomlik és a közben felszabaduló oxigén a fogak mikrobarázdáiban fejti ki a hatását, nem kell attól tartani, hogy a fogak belsejében kárt okozna a fogfehérítés folyamata.
A fogfehérítés eredményének tartóssága függ az egyén adottságaitól, valamint olyan szokásoktól is, mint például a dohányzás, a bor, a kávé és tea fogyasztása, amik elősegítik a fogak elszíneződését.
Mivel fehérítik a fogakat?
Általában a következő anyagokat használják a fogak fehérítéséhez:
- hidrogén-peroxid
- karbamid-peroxid
- bórsav
- kalcium-karbonát
A kutatások bizonyították, hogy ezek a vegyületek biztonságosak a szakszerű használat mellett, és még antibakteriális hatásúak is.
Otthoni vs. rendelői fogfehérítés
A napjainkban alkalmazott fogfehérítésnek két fő típusa létezik. Az egyik a professzionális rendelői, míg a másik az otthoni módszer.
A fogorvosi rendelőben történő kezelés nagyjából 90 percet vesz igénybe. Egy speciális ínyvédő anyag kerül elsőként felhelyezésre, mely megvédi az ínyt a fehérítéshez használt anyag irritáló hatásától.
Az alkalmazott speciális fehérítő gél 3 x 8 percen keresztül lesz a fogakon, és egy kék fényt kibocsátó lámpával világítják meg a fehérség eléréséhez. A kezelés végén a fogakra ecsetelő oldatot visznek fel, ami a fogak fehérségét minél hosszabb ideig igyekszik megőrizni, valamint segít a fogérzékenység csökkentésében is.
Otthon történő kezeléshez műanyag sínt készítenek fogtechnikus segítségével, ami tökéletesen illeszkedik a páciens fogaihoz. Ebbe töltik be a speciális fehérítő folyadékot és helyezik rá a fogsorra. Az otthoni fogfehérítés a nap bármelyik szakaszába kényelmesen beilleszthető, mondjuk az esti filmezés alatt, ezért egyre kedveltebb megoldás a páciensek körében.
Mindent összevetve tehát: a fogfehérítés teljesen biztonságos.