Támogatás klímainnovációs startupoknak

17 klímainnovációval foglalkozó ötletgazda mutatkozott be az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) éghajlatváltozással foglalkozó tudományos és innovációs társulása (Climate-KIC) magyarországi képviseletének szervezésében egy kétnapos workshopon. A szakmai zsűri előtt prezentáló innovátorok környezetvédelmi, anyagtechnikai és szoftveres ötletüket piaci körülmények között is meg szeretnék majd megméretni.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:sxc

Az eseményt Benkő Vilmos, az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) elnöke nyitotta meg április 27-én. A kamara elnöke elmondta, az ipari termelés modernkori kihívásait a megújuló energiaforrások használata és az ökotudatos gazdaság kiépítése jelentik. Hozzátette: mindezek manapság már a kis- és mikrovállalkozások életében is szinte mindennapos feladatok. A hétvégi workshopon megjelent csaknem kéttucatnyi startup-tag részére Györkő Zoltán, a Balabit vezérigazgatója tartott figyelemfelkeltő prezentációt. Az idei „Ipari Innovációs Díjat” elnyert cég vezetője bemutatta azt a 13 éves fejlődési folyamatot, melynek során egy „garzonlakás-startupból” a Balabit egy közel 150 fős, a Fortune 100-as listáján is szereplő, 24 cégnek szállító vállalkozássá nőtte ki magát.(Alapítótársával Schneider Balázzsal a cég történetéről készült interjúnkat itt olvashatja.)

A legjobb projektek
A díjazott startupok közé került Kocsis Frigyes „Ökofesték” fejlesztése, amely egy természetes alapanyagokból álló, biológiailag lebomló és gomba távoltartó festékanyag.
Kakas Csaba feltaláló és 8 fős csapata az „5L” elnevezésű innovatív zuhanyfejet hozta el a workshopra, melynek használatával a vízfelhasználás jelentősen csökkenthető. Az „5L” elnevezésű startup-ötlet lényege éppen az, hogy az átlagosan egy zuhanyzás alatt elhasznált vízmennyiséget 5 literre csökkentse oly módon, hogy porlasztott vizet és szappant ad ki magából.
Mercel Attila „Legokályhája” a fűtési kazánok hatásfokát hivatott javítani, olyan módon, hogy modulárisan összeépíthető elemeket épít a vaskazánok köré és ezzel jelentősen megnöveli azok energiatermelési hatékonyságát.
Dr. Bodnár Zsolt feltaláló és csapata csaknem 5 éve dolgozik azon a biopolimer megoldáson, amely forradalmasíthatja a vegyipart. A biopolimer anyagból készülő műanyag palackok, vagy textíliák ugyanis akár egy év alatt elbomlanak, ezzel nem terhelik a környezetet. A „ReThink” elnevezésű biopolimer innovációkat tartalmazó startup célja, hogy a PET-palackok kiváltása mellett olyan új használati eszközöket gyártson, amelyek hulladékként környezetkímélők és visszaforgathatóak. A workshop alatt fogant meg az az ötlet, hogy nagyobb fesztiválok használhatnák műanyag poharak és tányérok helyett a biopolimerből készült megfelelőiket, így lehetővé válna, hogy a fesztiválon képződő szemetet akár a fesztivál helyszínén elásva semmisítsék meg. Az így elásott hulladék ugyanis egy év múlva már elbomlana a földben és ezzel is komoly környezetterheléstől szabadítaná meg az adott rendezvényt.
Merkel Viktor startup ötlete, a Gourmet Garden célja, hogy akár a kisebb háztartásokba is fűszerkertészetet lehessen telepíteni. Így akár egy konyhai fiókban – mesterséges fényt adó lámpák segítségével – kitermelhető egy család napi zöldség és fűszernövény fogyasztási igénye. Vagy akár egy lakótelepi erkélyen mini-zöldséges kert építhető fel a falra felakasztott tárolókban.
Zsitva Norbert GreenFuture című díjnyertes startup ötlete egy olyan tanácsadó cég létrehozása, amely a fentiekhez hasonló ökoinnovációk piacra vitelét támogatja egy ügynökség és egy szoftver segítségével.
Zentkó László, a Climate-KIC szervezet vezetője szerint a workshopon részt vevő vállalkozások számára a kívánatos cél a nemzetközi piacokra lépés mellett, a sikeres kockázatitőke-bevonás elérése lehet. A kétnapos rendezvény során az ötletgazdák csapatot építve, piaci körülmények között modellezték ötletüket. A kidolgozott üzleti koncepciókat egy befektetői és piaci szakemberekből álló zsűri véleményezte és választotta ki a legjobb hatot. A zsűri tagja volt többek között Berecz József, a DBH Investment Zrt. befektetési igazgatója, Antos László, a Magyar Innovációs Szövetség ügyvezető igazgatója, Kovács Zoltán, a MyCorporation Incubation Kft. vezetője és Zentkó László, Climate-KIC vezető.

A zsűri által a workshop végén előadott 5 perces prezentációk alapján a 6 legjobb résztvevő 100-100 ezer forintos pénzjutalomban részesült.

A workshop folytatása

A Climate-KIC kétnapos workshopjának célja, hogy a résztvevő startupok legjobbjait féléves tudásátadó inkubációban, szakértők segítségével eljuttassa a piacra lépés fázisáig. Ebben a workshopot szervező partnerek, a DBH Investment Zrt., a Magyar Innovációs Szövetség és a MyCorporation Incubation Kft. támogatása mellett részt vesz Miskolczy Csaba inkubációs szakember is. A májustól októberig tartó inkubációban 10 startup felkészítése és oktatása zajlik majd. Ők olyan üzletfejlesztési tudást kapnak, amely révén üzleti prezentációs anyagot, pénzügyi tervet készítenek és felkészülnek a lehetséges piaci modellek implementálására, vagy akár kockázati tőkések bevonására. Ennek fő célja a klímainnovációs projektek piaci elterjesztésének támogatása.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo