Szapora üzlet?

Svájci, német, belga és olasz asztalokon végzi a magyar nyúlhús 98 százaléka. A honi gasztronómiában nem terjedt el eléggé, pedig még támogatást is lehet kapni rá.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép:Pixabay

A Nyúl Terméktanács fő feladatának tekinti a nyúlhús megismertetését és népszerűsítését Magyarországon és külföldön. Juráskó Róbert, a szervezet elnöke tájékoztatása szerint a nyúlhúsfogyasztás rendkívül alacsony Magyarországon, ezért a hazai nyúltenyésztés exportorientált. Az alacsony fogyasztás miatt a hazai boltok polcain néhány évvel ezelőtt a nyúlhús még ritkaságnak számított. Ma már szinte valamennyi nagyobb bevásárlóközpontban beszerezhető, igaz, némelyikben inkább csak szezonálisan, a nagyobb ünnepek, főleg húsvét és karácsony előtt.

A nyúlhúsfogyasztás elutasításnak egyik oka a társadalomban elterjedt képtársítás: sokan a húsvéti állatként megismert bájos szőrmókot látják maguk előtt. A nyúlhús számos pozitív élettani hatással bír a könnyű emészthetősége és a magas fehérje- és alacsony zsírtartalma miatt. A Terméktanács azt szeretné elérni, hogy az átlagos családok asztalára legalább hetente egyszer kerüljön.

A nyúl viszont valójában nem olyan barátságos állat, mint a köztudatban elterjedt, legalábbis a fogyasztási célra tenyésztettek.

- Az állatnak több fajtája is van. Hazánkban leginkább a magyar óriás, a belga óriás, illetve az új-zélandi fehér terjedt el. Ezek vérmérséklete egyedenként is eltérő lehet, ám az állatok viselkedését a tartási körülmények is befolyásolják. A ketrecekben, kifejezetten vágásra szánt állatokat nem szoktatják emberhez és kézhez, ezáltal gyakran kifejezetten agresszívek – mondta Juráskó Róbert.

Tartásmódok és költségek
Ketreces tartás: anyanyulanként 25–40 ezer forint körüli összeget jelent az anyaférőhely és a szükséges etetőautomata, trágyaeltávolító és egyéb rendszerek kiépítése. Egy új épület megépítése kialakításától függően akár 100–150 ezer forint körüli összeget jelenthet négyzetméterenként.
Alternatív tartás: olcsóbb beruházás, de kevesebb nyulat lehet elhelyezni az épületben. A ketreces és a mélyalmos nyúltartás során az úgynevezett „Relax Rabbit” rendszerben szigorú állattartási követelmények szerint nevelik a nyulakat. Az innen kikerülő vágónyulakkal 10–15 százalékkal magasabb felvásárlási árat lehet elérni a ketreces tartásban nevelt nyúlhoz képest. Ugyanakkor a mélyalmos tartásnak sokkal nagyobb az élőmunkaigénye.
Forrás: Agrárium7
Magyarországon háztáji körülmények között viszonylag sok család tenyészt nyulat saját fogyasztásra, ám kevesen foglalkoznak értékesítéssel. Ha mégis, akkor zömében inkább termelői piacokon próbálják az árut eladni.

Főleg exportra megy

- Az anyanyúllétszám országosan mintegy 120 ezerre becsülhető. Ez 60-65 nagyüzemi telepre oszlik meg. Évente összesen 4,5-5 millió példányt értékesítenek, 98 százalékban külföldre. Az elsődleges piac a svájci, a német, a belga és az olasz, de termelőink szállítanak Romániába, Oroszországba és Lengyelországba is. Ennyi állatra mindössze két vágóhíd működik, az egyik Baján, a másik Lajosmizsén. A vágott egész nyúl piaci ára itthon 2000-2500 forintra tehető a tisztítottság és feldolgozottság függvényében – ismertette a szakértő.

A fő célpiacok Svájc, Olaszország, Németország, Belgium és Oroszország. Ugyanakkor a terméktanács elnöknek korábbi nyilatkozata alapján megvan a piacbővülési lehetőség Románia, Szlovákia és Horvátország irányába is. „A nyúlágazat stratégiai célja, hogy a most következő uniós ciklus végére a jelenlegi vágónyúl-előállítási szintet 7 millióra növeljük. A meglévő exportpiacok ezt a mennyiséget nagy biztonsággal felvennék” – mondta korábban az elnök.

- A magyar nyúlhús a nemzetközi piacon hagyományosan előkelőhelyet foglal el. Ennek oka a tartási kultúra és a jó nemzetközi marketing. Az állatokat ismerten jó körülmények között tartjuk és nagy hangsúlyt helyezünk az állategészségügyre is. A ketrecekben az állatok jól érzik magukat, búvóhelyeket és játékokat is kapnak.

Az állattenyésztést egyébként az állam is támogatja. A földművelésügyi miniszter egyik rendelete alapján a 2015. január 1. és június 30. között tenyészetbe állított, támogatásban még nem részesült tenyésznyúl után kiegészítő támogatás volt igényelhető, a kifizetési kérelmet 2015. november 12. és november 20. között lehetett benyújtani az MVH részére. (A támogatásról ld. keretes írásunkat)

K.

Tenyésznyúl tenyésztésbe állításának mezőgazdasági csekély összegű (de minimis) támogatásról
A támogatás tárgya, mértéke:Támogatást tenyésznyulak után a tenyésztésbe állítást követő első támogatási kérelem benyújtási időszakban egy alkalommal lehet igénybe venni. A támogatás mértéke a támogatási időszakban (a januári benyújtási időszak vonatkozásában a tárgyévet megelőző év július 1. és december 31. közötti időszak, a júliusi benyújtási időszak vonatkozásában a tárgyév január 1. és június 30. közötti időszak) tenyésztésbe állított tenyésznyulanként 2000 forint, azzal, hogy a támogatás összege állattartónként nem haladhatja meg egy évre vonatkozóan az 5000 eurót.A támogatási kérelem benyújtásának módja, idejeA támogatási kérelmet az N0402 számú „Támogatási kérelem főlap” nyomtatványon, valamint az N0403 számú „Támogatási kérelem betétlap” nyomtatványon az alábbi kérelem-benyújtási időszakokban lehet benyújtani.A tárgyév január 1. és június 30. közötti időszakban tenyésztésbe állított tenyésznyulak alapján a tárgyév július 1. és július 31. közötti időszakban lehet támogatási kérelmet benyújtani.A tárgyév július 1. és december 31. közötti időszakban tenyésztésbe állított tenyésznyulak alapján a tárgyévet követő év január 1. és január 31. közötti időszakban lehet támogatási kérelmet benyújtani.Mellékelni kell:

a génmegőrzési céllal fenntartott, védett őshonos mezőgazdasági, valamint hús, illetve prém hasznosítási típusba tartozó tenyésznyúl tenyésztésbe állításáról a tenyésznyúl fenntartásáért felelős tenyésztő szervezet által kiállított - az állattartó adatait, a tenyésztésbe állítás időpontját, a tenyésznyulak számát, valamint törzskönyvi vagy tenyésztési főkönyvi számát tartalmazó - és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, mint tenyésztési hatóság által hitelesített igazolást.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo