Sürgeti a gazdákat a kiszámíthatatlan időjárás – és a határidő

A kiszámíthatatlan tavaszi időjárás újra bizonyította a gazdálkodóknak, hogy ma már nem luxus a biztosítás. Erre támogatás is jár, ennek határideje viszont vészesen közeledik.

A tavaszi és a kora nyári hónapokat az elmúlt években leginkább a kiszámíthatatlan időjárás, a jégesők, valamint a viharok jellemezték, és ezek a természeti jelenségek a mezőgazdaságból élőket is nehéz helyzetbe hozták. A hazai biztosítók csak 2016-ban több mint 5 ezer bejelentést regisztráltak, a különböző növénykárokra kifizetett összeg pedig meghaladta a 6 milliárd forintot. A jégverés és a vihar szinte minden évben a leggyakoribb mezőgazdasági káresemények közé tartozik – hívja fel a gazdák figyelmét az OVB Magyarország.

Egy korábbi törvényi szabályozásnak köszönhetően mára jelentősen bővült a biztosítási védelemmel lefedett termőföldek aránya Magyarországon, ráadásul a korábbi 3 milliárddal szemben 2016 óta már 4 milliárd forint díjtámogatás ösztönzi a gazdálkodókat arra, hogy növényeiket biztosítsák az időjárási károk ellen. A szabályozás értelmében maximum 65%-os támogatásban részesül az a mezőgazdasági termelő, aki él a díjtámogatott mezőgazdasági biztosítás lehetőségével.

Nem luxus a biztosítás - Kép: OVB

Az OVB Magyarország véleménye szerint a mostaninál is tovább bővülhet a biztosítással védett termőterületek aránya, hiszen a rendszernek köszönhetően azok is megvédhetik terményeiket, akik azelőtt ezt nem engedhették meg maguknak, pedig egy-egy természeti kár akár 30-50%-os terméshozam veszteséget is okozhat. Magyarországon évente több mint 100 milliárd forintos kár éri a mezőgazdaságot, érdemes tehát már jó előre biztosítást kötni a termésre.

Az „A” típusú mezőgazdasági biztosítás többek között árpára, búzára, rozsra, napraforgóra, kukoricára, káposztarepcére, almára, körtére, szőlőre köthető jégeső, tűz, vihar, aszály, felhőszakadás, árvíz, téli, tavaszi és őszi fagyok okozta károkra. A második, „B” típusú biztosítás jégeső, vihar, tűz, téli és őszi fagyok okozta károkra köthető például dinnyére, málnára, paprikára, paradicsomra, zabra, szilvára, barackra, vagy cseresznyére. A harmadik, „C” típusú biztosítás ugyancsak jégeső, aszály, árvíz, téli, tavaszi és őszi fagyok, felhőszakadás, vihar és tűzkár ellen köthető különböző növénykultúrákra.

A szélsőséges időjárás az előrejelzések szerint májusban is folytatódhat, bármikor számíthatunk erős széllel kísért zivatarokra, akár jégesőre is, amelyek komoly károkat okozhatnak a gazdáknak. Az OVB Vermögensberatung Kft. szakemberei azt tanácsolják, hogy ha bekövetkezne a baj, akkor a kárt az arról való tudomásszerzést követően, két napon belül írásban jelentsük is be a biztosítónak.

A bőrükön érzik a magyar gazdák a klímaváltozást
A klímaváltozás hatásai a magyar mezőgazdaságban érintettek számára kézzelfoghatóak: egy Baranya megyei gazdaságnak például közel 100 millió forintos kára keletkezett egy jégeső után, de a tavaszi fagy is komoly bajokat okozott, főleg a gyümölcstermesztőknek.

Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo