Amennyiben a vállalkozások befektetőket szeretnének találni fejlesztéseik és projektjeik megvalósításához, különböző életszakaszaikban a kockázati tőkepiac különböző szegmenseiben kell keresgélniük. Egy klasszikus tőkebefektető például nem fog ötleteket finanszírozni, ahogy a széles körű nemzetközi piacra lépést sem egy akcelerátortól kell várni. Hogy a tőkebefektetés-kereséssel időt spóroljanak, és ne kopogtassanak feleslegesen egy-egy piaci szereplőnél, érdemes tájékozódni arról, hogy jelenleg kikkel társulhatnak. Míg a magyar piac alakulását nagyrészt a klasszikus kockázatitőke-befektetők határozzák meg, manapság az inkubátorok mellett az üzleti angyalok is egyre nagyobb szerepet kapnak a tőkepiacon.
2017-ben az adótörvények változásával kedvező változás történt: az angyalbefektetőknek szóló adókedvezmény mérsékli az üzleti angyalok kockázatát. Mivel a startup roppantkockázatos befektetés, ezért az állam visszaad valamennyit, így csökkentve a befektetés kockázatát. „Ez egy nagyon jó ötlet volt, de a megvalósítás még kissé döcögős. A kedvezmény igénybevételének alfája és omegája a Szellemi Tulajdon Hivatala, amely regisztrálja a startupokat és az angyalbefektetőket” – hangsúlyozta Radnai.
A startupok esetén nem bonyolultak a feltételek:
- három évnél nem lehet működhet régebben a cég,
- nettó árbevétele a 100 milliót nem haladhatja meg,
- állományi létszáma 2-20 között legyen,
- nem részesült kockázati tőkebefektetésben,
- más gazdasági társaságban nem lehet tulajdonrésze,
- nincs adótartozása,
- bizonyos ágazatok (pl. mezőgazdaság, logisztika, stb.) kizárásra kerültek
- és tevékenységének innovatívnak kell minősülnie.
Az angyalbefektetőkre vonatkozó feltételek:
- ne legyen adótartozása,
- a befektetést megelőző három évben semmilyen tulajdoni viszony nem lehetett az angyal és a startup között,
- a befektető nem válhat kapcsolt vállalkozássá, azaz
- nem szerezhet 50 százalékot meghaladó tulajdoni hányadot, vagy meghatározó befolyást jelentő irányítási jogot.
A szakember szerint ezért a befektetés előtt nagyon fontos végiggondolni, hogy mi lesz a startup sorsa: négy évig mindenképpen meg kell tartani a befektetést, mert a szankció életbe lépéshez az is elég, ha néhány nappal a határidő előtt száll ki a befektető.
„Ahhoz, hogy az adókedvezmény valóban ösztönző legyen, több ponton is módosításokra lenne szükség. Problémás bizonyos ágazatok kizárása, sok félreértésre adhat okot és kockázati tényezőként jelentkezik egy befektetés tervezésénél. Ugyancsak problémás, hogy a jogalkotó az Innovációs törvényből emeli át az innováció definícióját, amelynek nem feltétlenül felel meg minden startup vállalkozás, annak ellenre, hogy tényleges üzleti innovációt valósít meg. A húszmilliós igénybe vehető adókedvezmény is kevés, mert önmagában meghatározza a befektetések volumenét. Mindenképpen emelni kellene a kedvezmény mértékét és pontosítani a jogszabályt” – vélekedett Radnai Károly.