Rossz vége lehet, ha összevesznek a cégtársak

Minden cégben vannak konfliktusok a tulajdonosok között, de érdemes ezeket megpróbálni békés úton rendezni.Ha nem, annak csúnya vége lehet.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A viták egy cégben is mindennaposak, és hasznosak is lehetnek, mert előreviszi a dolgokat, ha a szakmájukat magas fokon művelő tulajdonosok a maguk – a másikétól eltérő – nézőpontjából szemlélik a problémákat, vagy ítélik meg az eseményeket. Ezek a viták a maguk megszokott módján oldódnak meg, és ha a cég szépen gyarapodik, és fejlődik, az bizonyítja, hogy a mindennapi döntési folyamatok rendben vannak. Baj akkor van, amikor a cég valamelyik tagja, vagy a tagok egy részéből álló érdekcsoportja, az akaratát feltétlenül érvényesíteni akarja az ellentétesen érdekelt taggal, vagy érdekcsoporttal szemben. (Vannak csalhatatlan jelek, amelyek esetén valószínűleg itt az ideje a szakításnak az üzlettárssal.)

Kép:Pixabay

Ha kenyértörésre kerül sor évekig tartó elszámolási vita és pereskedés veheti kezdetét. Kulcsfontosságú az ügyvezető szerepe kiélezett helyzetekben. Ha az üzlettársak tulajdoni aránya fele-fele arányban oszlik meg, az ügyvezető az, aki távol tudja tartani a nemkívánatos tagot a mindennapi eseményektől. Akár azt is megteheti, hogy csak a bevétel egy részéről állít ki számlát és a számára kellemetlen tagot kihagyja a nyereség ezen részéből.

Vitarendezés párbeszéddel
Került már üzleti nézeteltérés miatt bíróságra? Ön perelték, vagy Ön perelt? A magyar bíróságok rendkívüli lassúsága miatt megeshet, hogy egy pénzügyi elszámolási vitája 2-5 évig elhúzódhat, de nem ritkák az akár 10 évet, és megannyi idegszálat felemésztő gazdasági perek sem. Ha már most látja, hogy ebben nem érdemes beszállnia az állami vitarendezésbe, érdemes megismerkednie a mediációval!
Előfordulhat az is, hogy az addigi kulcsfigurának, operatív vezetőként működő tulajdonosnak elege lesz az üzlettársaiból és a megoldhatatlan problémák elől, kilép a cégből, ezzel a társaság elveszítheti egyik motorját, a napi ügymenet is megakadhat. Kilépni sem könnyű, mert ha ő a szavazattöbbséggel nem rendelkező tag, az üzletrészét el akarja adni, és az üzlettársaitól vagy nem kap vételi ajánlatot, vagy az ajánlat a valóságos értéknek csak a töredéke, nem igazán van választási lehetősége. A rengeteg beletett energiát, az álmait és megannyi barátságot temethet el, amikor kilép az addigi vállalkozás kerete közül.

Olyan helyzet is gyakran előáll, hogy az egyébként szavazattöbbséggel rendelkező tagot a társaság, vagy a társasági szerződés az adott kérdés eldöntésénél kizárja a döntéshozatalból. (A tag kizárására irányuló társasági határozat háromnegyedes szótöbbséggel hozható meg és csak ezt követően lehet keresettel fordulni a bírósághoz, hogy a nem kívánatos tagot kizárják a cégből. Erről itt olvashat bővebben.)

A legtipikusabb konfliktushelyzet mégiscsak akkor áll elő, ha a szavazattöbbséggel rendelkező tagok, vagy az ügyvezető, a jogszabályokat meg nem sértve, a szavazattöbbséggel nem rendelkező tag kárára, kivonják a cégvagyont a társaságból. A megkárosított tag azonnal bírósághoz kell, hogy forduljon, hisz ilyenkor a cég vagyonát egy másik gazdasági társaságba pakolják át, amihez nem fér hozzá. Nem ritka, hogy a tag hiába szerez jogerős ítéletet a bíróságtól, hogy az üzlettársa megkárosította és tartozik neki, mivel a vagyon egy másik gazdasági társaságba került át, általában a gazdasági társaságon tudná csak végrehajtatni az ítéletet. Utóbbira nem szokott sor kerülni, mert a hosszadalmas, akár 5-10 éves pereskedés alatt az ilyen problémás cégeket felszámolásba viszik. Mire lenne mit végrehajtani már nem lesz kin. Ugyan még ekkor is meg lehet próbálni, hogy a felelősség áttörés intézményével élve, újabb per után az egykori üzlettársat magánszemélyként kötelezzék a kártérítés megfizetésére, de az angolszász jogirodalomban lepelátszúrásnak nevezett eljárás is igen hosszadalmas, nem beszélve az eljárási költségekről, amelyek szinte mindig megbénítják ezeket a folyamatokat.

Változni muszáj! De hogyan?
Más módszerekkel kell már céget vezetni, fejleszteni, szervezni, más gondolkodásmód, vezetési stílus hozza az eredményeket a 21. században. Április 29-én a KKV-Akadémián fókuszban a kis- és középvállalatok cégvezetési, menedzselési és szervezetfejlesztési problémái, és az azokra adott jó gyakorlati megoldások, újszerű megközelítések. Részletes program és regisztráció itt!

Véleményvezér

Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo