„Gyakran megfigyelhetünk a dán trendekhez hasonlókat Magyarországon is – az egyik legfőbb ilyen trend a kobot rendszerek használata az emberi erő mellett” – mondta el a Univeral Robots CEE régióért, Oroszországért és a FÁK-ért felelős igazgatója, Slavoj Musilek. „Kobotjainkat gyárakban történő munkára terveztük, ám ez csak kis szelete annak, amire képesek. Elviekben bármilyen repetitív munka, mely során 10 kilogrammnál nagyobb súlyú tárgyat nem szükséges emelni, elvégeztethető robotokkal.
Egyre növekszik az igény a robotizációra az elektronika, az élelmiszeripar, az autóipar, valamint a gyógyszeripar területén is, főként az összeállítás, csomagolás, minőségellenőrzés, adagolás és terméktesztelés során.
A kobotok képesek arra, hogy a kis- és középvállalkozásokat is úgy segítsék, hogy azok felvehessék a versenyt nagyobb vállalatokkal akár a mennyiség, akár a minőség terén – állítja az igazgató.Határozottan látszik a kereslet növekedése a robotikai megoldásokra, melyek viszonylag alacsony befektetéssel komoly megtérülést hoznak. Szintén növekszik az igény arra, hogy komoly befektetéseket eszközöljenek a kutatás és fejlesztés terén a robotikában – akár állami támogatással.
Szükség van szervezett és robotikai fókuszú megközelítésre a nemzetközi piacok és együttműködések elérése érdekében, mely a globális szemléletű startupokat támogatja.