Kész csőd egy üzem engedélyeztetése

Felelőtlenség egy üzem kialakítása során csak a beruházás költségével kalkulálnunk előre. Jó néhány engedély szükséges a működés megkezdéséhez. Ezek beszerzése időt, energiát és szép kis summát emészt fel.. Lássuk, mivel célszerű számolnunk, ha nem szeretnénk időközben kifutni a pénzünkből.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Rengeteg idő, papírmunka és nem kevés költség - Kép: SXC

Új kézműves terméket szeretnénk fejleszteni, mert van rá piac, sőt már a konkrét vevőt is megtaláltuk, de a hatóság nem engedélyezi, hogy ugyanott gyártsuk le, ahol a meglévő kínálatot – panaszolja éppen aktuális problémáját egyik olvasónk. Hozzátéve azt is, a jelenlegi palettája friss áru, az új fejlesztés pedig előre csomagolt termék lenne, ezért – a hatóság  érvelése szerint – természetüknél fogva más szabályozás vonatkozik rájuk. A kereskedelmi forgalomban kapható termékek előállítási helyének – mint állítják – el kell térnie a vendéglátó egységekben árusítottakétól.

Egy új, az előírásoknak megfelelő üzem kialakításához, a beruházáson túl, jó néhány részengedélyre van szükség, ami számos, előre nem kalkulálható költséget rejt magában. Olvasónk kérdésére, a teljesség igénye nélkül, összefoglaltuk, mik lehetnek ezek, és mennyibe kerülhetnek.

Vízminta nélkül bele se vágjon!

Elsőként  – mielőtt bármilyen átalakításra vagy eszközvásárlásra adná a fejét – vízmintát kell vetetni, amelyre kizárólag akkreditált labor jogosult. A hatósági engedélyhez ez nélkülözhetetlen, és amennyiben – ritka, de van rá példa – a víz nem megfelelő a labor szerint, az Állategészségügyi Hatóság egészen biztos, hogy nem adja ki az engedélyt. Ezért nem érdemes addig egy fillért is elkölteni a beruházásra szánt pénzből, amíg meg nem jön az eredmény. A mintavétel ára: 20-25 ezer forint plusz 27 százalék áfa. Nem olcsó, de nem megúszható kiadás.

Készíttessen alaprajzot, egyeztessen a hatósággal!

Amennyiben az eredmény megfelel az előírásoknak, készítsünk egy  részletes alaprajzot, és mutassuk meg a kerületileg illetékes állatorvosnak vagy a hatóság munkatársának. Kérjük ki a véleményét a helyiség, helyiségek kialakításáról, így nem fordulhat elő, hogy az üzemnyitás után derül ki, hogy kihagytunk valamit, amiért az engedélyt nem tudják kiadni. Ez a tanácsadás – kerületenként változó – 12-15 ezer forint plusz áfa  között mozog, ha nem ügyfélfogadási időben keressük fel  a hatóságot. Aki felkészülten érkezik, egy óra alatt kizárt, hogy nem végez, és a második alkalommal akár már a helyszínen vagy e-mailen is lehet kommunikálni a hatósági alkalmazottal. Az óradíj borsosnak tűnik, de sokkal kedvezőbb, mint egy bírság, amit a szabálytalan működésért kaphatunk.

E-ügyintézés magyar módra, papíron
Idén januártól az építési eljárásban a határidőre nem reagáló szakhatóság hozzájárulását megadottnak kell tekinteni, ennek ellenére az építésügyi hatóságok határidőn túl is várnak a szakhatósági véleményre, ráadásul az elektronikusan benyújtott iratokat papíron is bekérik.
HACCP:  keressen egy szakembert! Miután megvan az alaprajz, kitaláltuk a technológiát, amivel gyártani szeretnénk, a következő lépés, hogy megtaláljuk a megfelelő szakembert, aki elkészíti nekünk a HACCP kézikönyvünket. Ezt ugyanis nyitásra produkálnunk kell ahhoz, hogy megkapjuk az engedélyt. A kézikönyv elkészítéséhez valódi hozzáértőre van szükségünk, aki üzemre szabottan készíti el a dokumentációt. Gyakran úgynevezett sablondokumentációt. Meglehetősen nagy a szórás a piacon: 25 ezer és 150 ezer forint közötti összeget kérhetnek el tőlünk, de jó, ha tudjuk, az ár semmire nem garancia. Bízzunk abban, akit ajánlanak!

Rovarirtás: újabb lépés az engedély felé!

Kész van a felújítás, kialakítottunk mindent az előírásoknak megfelelően, megvettük a  szükséges eszközöket, kitakarítottuk az összes helyiséget, akkor jöhetnek a rovarirtók. Nem azért, mert van mit kiirtani, hanem azért, hogy ne is legyen. A rovarcsapdák és egy halom adminisztráció után félévre megvan minden papírunk, már ami a rovarirtást illeti. A tarifa 20-25 ezer forint plusz 27 százalék áfa közötti, kicsit olyan érzésünk van, mintha „minden szakember” ezen a területen egységáron dolgozna.

Munkavédelmi lépések: nem lehet megspórolni

Mielőtt a gyártást megkezdenénk, hátravan egy nagy fontos lépés, ami több apró lépésből áll. A megvásárolt gépeket  üzembe kell helyeztetni, megtartatni, a  munka- és balesetvédelmi oktatást, a tűzoltó-készülékekről sem szabad elfeledkeznünk, amelyeket hitelesíttetnünk is kell a tűzvédelmi szakemberrel. A készülékek, az oktatáshoz szükséges naplók megvásárlása és a szakemberek díja együtt cirka 50 és 100 ezer forint közötti összegbe kerül. Ahogy a többi, ez sem, megspórolható.

Fulladoznak az adminisztrációs terhektől a cégek
Az elmúlt években intézkedés történt a vállalkozók adminisztrációs terhelésének csökkentésére, s ezek kormányzati források szerint 500 milliárd forinttal csökkentették a cégek kiadásait. A legtöbb vállalkozás azonban mégis az adminisztrációs terhek növekedésére panaszkodik.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo