Az adóhatóság az online pénztárgépek üzembe helyezésével kapcsolatban felmerült problémák megoldásában szeretne segítséget nyújtani az adózóknak, amelyet e-mailben tehetnek meg az érintettek. A Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz több alkalommal érkezett jelzés, miszerint az adott üzembe helyezési kóddal az üzembe helyezést nem lehet elvégezni – áll az adóhatóság honlapján olvasható közleményben.
Ezzel összefüggésben a NAV felhívja a figyelmet, hogy amennyiben egy kóddal megkezdték valamely pénztárgép üzembe helyezését, úgy – még ha az üzembe helyezés adott esetben nem is volt sikeres – az adott kód más pénztárgép üzembe helyezéséhez már nem használható fel, illetve más üzembe kóddal az adott pénztárgép már nem helyezhető üzembe.
Amennyiben az adott üzembe helyezési kóddal a pénztárgép üzembe helyezése nem volt sikeres, úgy az [email protected] email címen az üzembe helyezési kód megadásával kérhetnek segítséget az érintettek. Fontos, hogy a fenti email cím általános tájékoztatás kérésre nem szolgál, így a NAV arra kéri az adózókat, hogy az ilyen tartalmú megkereséseiket ne küldjék erre az elérhetőségre.
Máris tisztul a gazdaság
Máris 175 milliárd forinttal több forgalmat jelentettek tavaly áprilistól decemberig olyan ágazatokból, amelyek az áfa eltitkolásában élen jártak korábban. A szaktárca szerint ez az online pénztárgépek bevezetésének is köszönhető – írta a Magyar Nemzet cikke nyomán az onlinekassza.hu. Az adóhatóság közel 14 ezer esetben vizsgálódott a pénztárgépek cseréje miatt, a tapasztalatok szerint a vállalkozók többsége szabálykövető. Az esetek mindössze 5 százalékában, 677 alkalommal kellett csak bírságot kiszabni. A legsúlyosabb szankciót, az üzlet bezárását mindössze két esetben alkalmazták.
Jelenleg már mintegy 60 ezer pénztárgép működik az adóhatósághoz bekötve. Februárig már 30 millió információt kapott a NAV a kasszáktól. A csere folyamatának vége felé közeledve egyre több adat érkezik, ezek alapján meg tudják határozni egy-egy üzlet, foglalkozási ágazat tipikus működési körülményeit, a várható bevételt. Az adatok alapján kiszűrik, ha egy üzlet működése lényegesen eltér az adott területen, hasonló profillal üzemelő cégekétől. Ekkor szinte biztosan ellenőrzést indítanak, hogy kiderítsék, csalás okozza-e az eltérő üzletmenetet.