Olvashatja a főnök a dolgozók levelét?

A munkaadóként jogunk van ellenőrizni, hogyan végzik dolgozóink a munkájukat, de azért vannak korlátok. A levéltitok például itt is szent.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az első és legfontosabb szabály, hogy  munkáltató ellenőrzése nem korlátozhatja, sértheti a munkavállaló személyiségi jogait. A szerződésben tájékoztatnunk kell a munkavállalót az adatkezelésre vonatkozó lényeges információkról és arról, hogy aláírásával hozzájárulását adja adatai kezeléséhez. Az adatok kezelője a munkáltató. Adatkezelésünknek, meg kell felelnie egyrészt a célhoz kötöttség elvének, másrészt a szükségesség és arányosság követelményének. Vagyis csak úgy általában, a "biztonság kedvéért" nem lehet adatokat gyűjteni.

Kép:FreeDigitalPhotos.net/ddpavumba

Személyes vagy céges

El kell határolnunk egymástól a munkavállaló személyes használatára adott - esetlegesen nevét vagy nevének töredékét tartalmazó - e-mail címeket (személyes e-mail) és az olyan e-mail címeket, melyek a munkahely ügyeinek intézésre szolgálnak és nem a munkavállalók személyéhez kötöttek (hivatalos e-mail). Kizárólag az utóbbit vagyunk jogosultak ellenőrzésünk alá vonni. Pontosabban dolgozónk hivatalos email címén folytatott levelezésbe vagyunk jogosultak betekinteni, még akkor is, ha ezen keresztül a munkavállaló magánjellegű levelezést folytatott. Ehhez azonban, már az email cím kiadásakor, tudatnunk kell a munkavállalóval, hogy azt bármikor ellenőrizhetjük.

Facebook az irodai gépen? Nem alapjog!
Manapság már kevés olyan munkakör létezik, amihez nincs szükség internetre. Ahol van, ott ezt az eszközökkel együtt a munkáltatónak kell biztosítania. Hogy mire és hogyan használható a rendszer, azt érdemes szigorúan szabályozni.
Nem úgy, mint a személyes e-mail postafiókon folytatott levelezést - mely csak az érintett munkavállaló és a rendszergazda számára hozzáférhető. Erre ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a hagyományos személyes levelezésre vagy telefonálásra. A munkáltató ennek megfelelően nem jogosult a munkavállaló személyes e-mail címére érkező és onnan elküldött levelek tartalmának megismerésére (azok továbbítására és törlésére sem) addig, amíg ahhoz az érintett munkavállaló hozzájárulását nem adja.

Nem leskelődhet!

A gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy számos munkáltató ellenőrzi munkavállalói tudta és beleegyezése nélkül elektronikus levelezésüket, megsértve ezzel a törvényi előírásokat. A cégek által biztosított hivatalos e-mail címeken bonyolított magánlevelezésekbe a rendszergazdák bármikor belenézhetnek. Ez csak akkor tekinthető szabályosnak, ha a munkavállaló szerződésében kikötötték, hogy magáncélra nem használhatja a munkahelyi e-mail rendszert, és ezt ellenőrizni is fogják. Ha a munkáltató által kiadott szabályzat tartalmazza a magánlevelezés tilalmát, akkor viszont a kötelezettségszegés ténye fennáll a konkrét levelek vizsgálatától függetlenül is, hiszen e tény alapvetően a címzettek és a tárgysorok alapján – tehát a levél tartalmának megismerése nélkül is megállapítható.

Összefoglalva a munkáltató azon e-mailek tartalmát jogosult megismerni, amelyeket a munkavállaló a munkáltató megbízásából, munkavégzés céljából hivatalos ügyekben ír és fogad. Az ombudsman felhívta a figyelmet arra is, hogy a munkáltató általi közvetlen betekintés még ebben az esetben is korlátozott.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo