A forgalmazni kívánt tétel első 50 hektoliteréig 7500 forintot kell majd fizetni, az 51-500. hektoliterére hektoliterenként további 120 forintot, az 500. hektoliterétől pedig további 26.100 forintot. Az érzékszervi vizsgálat - amennyiben azt nem helyi borbíráló bizottság végzi, hanem a NÉBIH - 3000 forintba kerül, a soron kívüli eljárás pótdíja 25000 forint lesz.
Korábban, a forgalomba hozott bormennyiségtől független volt a vizsgálati díj, így 30 ezer forint körüli összeget kellett kifizetni egy 2000 palackos és a 200 ezer palackos tételért is.
A VM elkötelezett az ágazat támogatásban: az Országgyűlés most tárgyalja a bortörvényt, amelynek egyik fontos eleme, hogy az ültetvénytelepítési és a kivágási jogok a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivataltól a hegyközségekhez kerülnek, így tovább csökken az adminisztráció.
A tárca mintegy egymilliárd forintot csoportosított át 2012-ben a szőlőültetvények szerkezetátalakítási és átállítási támogatására. A VM célja, hogy minden, a szőlő- és bortermelőknek felszabadítható forrást, az ültetvények megújítására lehessen fordítani.
2012. január elsejétől a bortermelők használatában, vagy tulajdonában lévő üzlethelyiségekben is működhet borkimérés.
Az Agrármarketing Centrum 2012-ben is meghirdette a magyar borok népszerűsítésére kiírt pályázatot, amellyel a hazai borok, borászok 125 millió forinthoz juthatnak. A kormány tavaly döntött, a 2011. november 30. után forgalmazott borok után nem kell megfizetni a bor forgalomba hozatali járulékot.
Módosul a bortörvény - nőnek a támogatások
2014-től - azaz Közös Agrárpolitika következő pénzügyi időszakában 29 millió eurót - több mint 8,5 milliárd forintot - kapnak évente a magyar borászatok. A kormány a tárgyalások alatt folyamatosan arra törekszik, hogy a támogatások tervezésekor minél nagyobb mozgásteret biztosítson a szőlészeknek-borászoknak - hangsúlyozta Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár a Kökény és fia Családi Borászat pinceavatóján, Cegléden.
A tervek szerint az Európai Unió 2015-től eltörli a szőlőtelepítési szabályozást, ami a tömegborok előállítóinak kedvezne, ezért a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) a szakmai szervezetekkel teljes egyetértésben ellenzi a szőlőtelepítés liberalizációját - erősítette meg az államtitkár.
Kiemelte: több mint egymilliárd forint jut az idén borászati gépek, technológiai berendezések beszerzésére. Nagyobb arányban kaphatnak támogatást borászati fejlesztésekre a mikro-, kis- és középvállalkozások, így kiszélesült azoknak a köre, akik az üzemüket modernizálhatják. A tárca már dolgozik azokon a feltételeken, amelyek lehetővé teszik, hogy a 2012 és a 2013-ban szerkezetátalakítást végrehajtó termelők is támogatáshoz jussanak.
(A Vidékfejlesztési Minisztérium arra törekszik, hogy a Közös Agrárpolitika (KAP) következő költségvetési időszakában is maximálisan ki tudja használni az ország azokat a pénzügyi forrásokat.)