Nyugaton sem fenékig tejfel a cégek élete

A számlák fizetésében és behajtásában fegyelmezettebbek, üzleti partnereik kiválasztásakor pedig körültekintőbbek lettek a nyugat-európai cégek, jelentősen javult az általános fizetési morál. Azonban továbbra sem árt az óvatosság a cégek részéről, hiszen a 2014-re várt alacsony mértékű nyugat-európai gazdasági fellendülés gyenge lábakon áll, a túlzott kockázatvállalás pedig csődhullámot idézhet elő.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Még nem árt az óvatosság - Kép: SXC

A nyugat-európai cégek tanultak a korábbi évek negatív tapasztalataiból.  A vállalkozások valószínűleg meghallották a hitelbiztosítók és a követeléskezelők figyelmeztetéseit a halasztott fizetések magas arányának kockázatairól, mert 2014 első negyedévében eladásaik értékének már csak 42,4 százalékát adták hitelbe, míg egy évvel korábban 45 százalékát. Természetesen a cégek más módszerekkel is próbálták biztonságosabbá tenni üzletmenetüket, például az átlagos fizetési határidőt 32 napban szabták meg a tavalyi 33,7 nap helyett. Bár ebben a folyamatban a görög vállalkozások továbbra sem nevezhetők szigorúnak vagy trendkövetőnek, hiszen ők átlagosan 52 napos határidőben állapodtak meg partnereikkel – derül ki az Atradius Fizetési Szokások Barométerének 2014-es kiadásából. A hosszú fizetési határidőkből adódó költségek és kockázatok alternatív finanszírozási megoldások beiktatásával, így faktoring alkalmazásával csökkenthetők.)

Újabb pozitív következmény, hogy immár 5 nyugat-európai cég közül 3 alkalmaz valamilyen követeléskezelési eszközt. A leggyakoribb a fizetési felszólítás kiküldése (46,2%), valamint a céginformáció beszerzése (43,3%), illetve 36,7 százalékuk valamilyen fedezett/biztosított fizetési módot kért vevőjétől.

„Figyelemre méltó, hogy a legfrissebb felmérés szerint mennyivel tudatosabban kezelik pénzügyeiket – beleértve a kintlévőségüket is – a nyugat-európai vállalkozások, mint egy évvel korábban. Az adatokból egyértelműen kiderül, hogy míg korábban a mindenáron történő üzletszerzési szándék sokszor felülírta a legelemibb óvatossági szabályokat, mostanra gondosabban válogatják meg partnereiket, nem szállítanak ismeretlen cégeknek hitelbe, és nagyobb arányban alkalmaznak követeléskezelést” – mutat rá Vanek Balázs, az Atradius Hitelbiztosító országigazgatója. Magyarországon is jelentősen javult a fizetési morál.

Amikor a partner bedől…
Minden cégnek volt olyan üzleti partnere az elmúlt 2 évben, amely fizetésképtelenné vált: az általuk okozott bevételkiesés általában meghaladja a cég forgalmának 10 százalékát. A kárt súlyosbíthatja, ha a cég alacsony árréssel vagy rossz áfa-pozícióval dolgozik. A cégek nem optimisták, hasonló eredményekre számítanak 2014-ben is, közel 45 százalékuk azonban semmit sem készül tenni védekezésül.
A számlák több mint harmada késik

Bár a nyugat-európai vállalatközi számlák értékének 37,6 százalékát még mindig késve fizették az idén, szemben 2013 ugyanezen időszakának 29,5 százalékával, ám nagymértékben javult a 90 napon túli tartozások aránya. (Ez azért fontos, mert a 90 napon túli tartozásoknál a legmagasabb a soha ki nem egyenlített számlák értékének aránya.) Míg a fizetési határidő lejárta után 90 nappal még ki nem egyenlített számlák aránya tavaly az összes számlaérték 7 százalékát tette ki, addig ez 4,9 százalékra zsugorodott a legújabb felmérés alapján. Ezenkívül, míg 2013-ban az összes számlaérték 4,85 százalékát sohasem fizették ki, 2014-ben ez az arány már csak 1,7%. (Ezért nem árt ellenőrizni a szállítói számlák hátterét.)

Ami a késedelmes fizetéseket illeti, ez a jelenség leginkább Törökországra jellemző, ahol a számlaérték 44,4 százalékát határidőn túl kapják meg a szállítók. A leghosszabb késések (50 nap) pedig a görög vállalkozások belföldi forgalmánál jelentkezik, szemben a 22 napos nyugat-európai átlaggal.

A késedelmes fizetés háttérében meghúzódó okok egyáltalán nem változtak a 2013-es felmérés eredményéhez képest az elmúlt egy évben: a megkérdezett vállalkozások jelentős része továbbra is likviditási problémákkal küzd (35,2%), ezért kényszerűségből választja a késedelmes fizetést. Görögországban ez 77,1 százalékos értékkel toronymagasan vezet. Ennek ellenére – csakúgy, mint egy évvel korábban - a nyugat-európai cégek továbbra is leginkább azért aggódnak, hogy a kereslet csökkenése jelenti a legnagyobb kihívást profitabilitásukra 2014-ben.

A hiányos információ üzleti kockázatot jelent!
Átláthatóság és üzleti titok – e két kulcsfogalom között egyensúlyozva kell a cégvezetőnek eldöntenie, melyik partnerével milyen információt oszt meg vállalatáról. Mit kell tudnia a munkatársaknak, üzletfeleknek, a banknak vagy éppen az újságírónak? És mit nem?
Még ingatag a növekedés

A keresletcsökkenéstől leginkább a svéd vállalkozók tartanak (43,9%), ami jócskán meghaladja a nyugat-európai átlagot (32,2%). Ezzel együtt az átlag is emelkedést mutat, ugyanis tavaly még csak a vállalkozások 31,5 százalékának volt ez a legnagyobb félelme. A „félelemlista” második helyén az egészséges cash-flow hiánya áll 29,6%-os aránnyal, ami a tavalyi 27,8 százalékos értékhez képest emelkedést tükröz. Ebben a kategóriában a görögök járnak elől: vállalkozóik kerek 45 százaléka tart attól, hogy képtelen lesz egészséges cash-flow-t produkálni az idén.  A harmadik helyen a rendezetlen számlák behajtása áll (23%), ez leginkább a holland vállalkozókat (33,2%) aggasztja.

Ugyanakkor a pozitív fejleményeket és a lényegesen jobb a globális gazdasági kilátásokat is figyelembe véve a nyugat-európai vállalkozások továbbra sem nyugodhatnak meg.  „Az idei évre várt gyenge növekedés még ingatag lábakon áll, és még mindig vannak aggasztó területek a nyugat-európai üzleti életben: a késve fizetések aránya emelkedett, a halasztott fizetések aránya továbbra is jelentős, illetve a követeléskezelési eszközök közül is a legegyszerűbbek, és egyben a legkevésbé hatékonyak a népszerűek” – mutatott rá Vanek Balázs.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo