Nyugaton sem fenékig tejfel a cégek élete

A számlák fizetésében és behajtásában fegyelmezettebbek, üzleti partnereik kiválasztásakor pedig körültekintőbbek lettek a nyugat-európai cégek, jelentősen javult az általános fizetési morál. Azonban továbbra sem árt az óvatosság a cégek részéről, hiszen a 2014-re várt alacsony mértékű nyugat-európai gazdasági fellendülés gyenge lábakon áll, a túlzott kockázatvállalás pedig csődhullámot idézhet elő.

Még nem árt az óvatosság - Kép: SXC

A nyugat-európai cégek tanultak a korábbi évek negatív tapasztalataiból.  A vállalkozások valószínűleg meghallották a hitelbiztosítók és a követeléskezelők figyelmeztetéseit a halasztott fizetések magas arányának kockázatairól, mert 2014 első negyedévében eladásaik értékének már csak 42,4 százalékát adták hitelbe, míg egy évvel korábban 45 százalékát. Természetesen a cégek más módszerekkel is próbálták biztonságosabbá tenni üzletmenetüket, például az átlagos fizetési határidőt 32 napban szabták meg a tavalyi 33,7 nap helyett. Bár ebben a folyamatban a görög vállalkozások továbbra sem nevezhetők szigorúnak vagy trendkövetőnek, hiszen ők átlagosan 52 napos határidőben állapodtak meg partnereikkel – derül ki az Atradius Fizetési Szokások Barométerének 2014-es kiadásából. A hosszú fizetési határidőkből adódó költségek és kockázatok alternatív finanszírozási megoldások beiktatásával, így faktoring alkalmazásával csökkenthetők.)

Újabb pozitív következmény, hogy immár 5 nyugat-európai cég közül 3 alkalmaz valamilyen követeléskezelési eszközt. A leggyakoribb a fizetési felszólítás kiküldése (46,2%), valamint a céginformáció beszerzése (43,3%), illetve 36,7 százalékuk valamilyen fedezett/biztosított fizetési módot kért vevőjétől.

„Figyelemre méltó, hogy a legfrissebb felmérés szerint mennyivel tudatosabban kezelik pénzügyeiket – beleértve a kintlévőségüket is – a nyugat-európai vállalkozások, mint egy évvel korábban. Az adatokból egyértelműen kiderül, hogy míg korábban a mindenáron történő üzletszerzési szándék sokszor felülírta a legelemibb óvatossági szabályokat, mostanra gondosabban válogatják meg partnereiket, nem szállítanak ismeretlen cégeknek hitelbe, és nagyobb arányban alkalmaznak követeléskezelést” – mutat rá Vanek Balázs, az Atradius Hitelbiztosító országigazgatója. Magyarországon is jelentősen javult a fizetési morál.

Amikor a partner bedől…
Minden cégnek volt olyan üzleti partnere az elmúlt 2 évben, amely fizetésképtelenné vált: az általuk okozott bevételkiesés általában meghaladja a cég forgalmának 10 százalékát. A kárt súlyosbíthatja, ha a cég alacsony árréssel vagy rossz áfa-pozícióval dolgozik. A cégek nem optimisták, hasonló eredményekre számítanak 2014-ben is, közel 45 százalékuk azonban semmit sem készül tenni védekezésül.
A számlák több mint harmada késik

Bár a nyugat-európai vállalatközi számlák értékének 37,6 százalékát még mindig késve fizették az idén, szemben 2013 ugyanezen időszakának 29,5 százalékával, ám nagymértékben javult a 90 napon túli tartozások aránya. (Ez azért fontos, mert a 90 napon túli tartozásoknál a legmagasabb a soha ki nem egyenlített számlák értékének aránya.) Míg a fizetési határidő lejárta után 90 nappal még ki nem egyenlített számlák aránya tavaly az összes számlaérték 7 százalékát tette ki, addig ez 4,9 százalékra zsugorodott a legújabb felmérés alapján. Ezenkívül, míg 2013-ban az összes számlaérték 4,85 százalékát sohasem fizették ki, 2014-ben ez az arány már csak 1,7%. (Ezért nem árt ellenőrizni a szállítói számlák hátterét.)

Ami a késedelmes fizetéseket illeti, ez a jelenség leginkább Törökországra jellemző, ahol a számlaérték 44,4 százalékát határidőn túl kapják meg a szállítók. A leghosszabb késések (50 nap) pedig a görög vállalkozások belföldi forgalmánál jelentkezik, szemben a 22 napos nyugat-európai átlaggal.

A késedelmes fizetés háttérében meghúzódó okok egyáltalán nem változtak a 2013-es felmérés eredményéhez képest az elmúlt egy évben: a megkérdezett vállalkozások jelentős része továbbra is likviditási problémákkal küzd (35,2%), ezért kényszerűségből választja a késedelmes fizetést. Görögországban ez 77,1 százalékos értékkel toronymagasan vezet. Ennek ellenére – csakúgy, mint egy évvel korábban - a nyugat-európai cégek továbbra is leginkább azért aggódnak, hogy a kereslet csökkenése jelenti a legnagyobb kihívást profitabilitásukra 2014-ben.

A hiányos információ üzleti kockázatot jelent!
Átláthatóság és üzleti titok – e két kulcsfogalom között egyensúlyozva kell a cégvezetőnek eldöntenie, melyik partnerével milyen információt oszt meg vállalatáról. Mit kell tudnia a munkatársaknak, üzletfeleknek, a banknak vagy éppen az újságírónak? És mit nem?
Még ingatag a növekedés

A keresletcsökkenéstől leginkább a svéd vállalkozók tartanak (43,9%), ami jócskán meghaladja a nyugat-európai átlagot (32,2%). Ezzel együtt az átlag is emelkedést mutat, ugyanis tavaly még csak a vállalkozások 31,5 százalékának volt ez a legnagyobb félelme. A „félelemlista” második helyén az egészséges cash-flow hiánya áll 29,6%-os aránnyal, ami a tavalyi 27,8 százalékos értékhez képest emelkedést tükröz. Ebben a kategóriában a görögök járnak elől: vállalkozóik kerek 45 százaléka tart attól, hogy képtelen lesz egészséges cash-flow-t produkálni az idén.  A harmadik helyen a rendezetlen számlák behajtása áll (23%), ez leginkább a holland vállalkozókat (33,2%) aggasztja.

Ugyanakkor a pozitív fejleményeket és a lényegesen jobb a globális gazdasági kilátásokat is figyelembe véve a nyugat-európai vállalkozások továbbra sem nyugodhatnak meg.  „Az idei évre várt gyenge növekedés még ingatag lábakon áll, és még mindig vannak aggasztó területek a nyugat-európai üzleti életben: a késve fizetések aránya emelkedett, a halasztott fizetések aránya továbbra is jelentős, illetve a követeléskezelési eszközök közül is a legegyszerűbbek, és egyben a legkevésbé hatékonyak a népszerűek” – mutatott rá Vanek Balázs.

Véleményvezér

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.
Sokba kerül nekünk szegény adófizetőknek a kormánypárti urak kissé zavaros szerelmi élete

Sokba kerül nekünk szegény adófizetőknek a kormánypárti urak kissé zavaros szerelmi élete 

Kinek a pap, kinek a papné, valakinek meg mindkettő.
Teljes csőd az eddigi magyar energiapolitika

Teljes csőd az eddigi magyar energiapolitika 

A hintapolitika miatt belassult Orbán-kormány nem nagyon tud gyorsan reagálni a váratlan fejleményekre.
Leteszek két és félmillió forintot és soron kívül már meg is operálnak az egyik állami kórházban

Leteszek két és félmillió forintot és soron kívül már meg is operálnak az egyik állami kórházban 

Ez már döfi, a szó átvitt és valódi értelmében.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo