hirdetés

Legalább ebben jobbak vagyunk a régiónál

Hazánkban a cégtulajdonosok közel 40 százaléka nő, áll a Bisnode elemzésében, melyet a közelgő nőnap alkalmából tett közzé a vállalat. A női cégtulajdonosok a régió országai közül Magyarországon vannak a legnagyobb arányban.

Van kiút az értékválságból? Megállítható az akkugyárak terjedése itthon?
Van még jövőnk az EU-ban?

Online Klasszis Klubtalálkozó élőben Donáth Annával, a Momentum EP-képviselőjével - vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2023. október 4. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

hirdetés

2014 márciusának elején a nők aránya Magyarországon a cégvezetésben 33 százalék volt, míg a női cégtulajdonosok az összes tulajdonos közel 40 százalékát tették ki.

Női cégtulajdonosok aránya a régióban

Szlovénia, Horvátország, Csehország, Lengyelország és hazánk cégeit vizsgálva megállapíthatjuk, hogy nálunk van a legtöbb női cégtulajdonos (39,9%). Míg Lengyelországban csupán a vállalkozások tulajdonosainak negyede hölgy, Szlovéniában (33,8%), Horvátországban (31,3%) és Csehországban (25,6%) 30 százalék körül mozog arányuk.

Munka kisgyermekkel – lehetséges?
Mind a kultúra változása, mind a gazdasági környezet miatt egyre több gyermekes nő szeretne visszatérni a munkaerőpiacra. Ahhoz, hogy ez sikeres legyen, a munkáltató rugalmasságára, de a munkavállalók nagyobb bátorságára is szükség lenne.
Győr-Moson-Sopron megyében férfiuralom van

Megyék szerinti bontásban a fővárosi cégeknél a legmagasabb a női vezetők (képviseletre jogosultak) aránya, mely 36,65 százalék. A nők leginkább Hajdú-Bihar megyében alakítanak cégeket, arányuk itt 44,4 százalék. Győr-Moson-Sopron megyében a legnagyobb a férfiuralom, ugyanis ebben a megyében a legkisebb a hölgyek aránya a cégvezetők és a cégtulajdonosok között is.

A fővárosban az átlagnál nagyobb a női vezetők aránya, azonban cégtulajdonlás szempontjából itt a magyar átlagnál kisebb arányban (38,43 %) vannak jelen a hölgyek.

A legnagyobb cégekben több a női vezető, mint a férfi

Meglepő, hogy Magyarországon 2014. március elején a 250 fő feletti cégeknél minimálisan ugyan, de több képviseletre jogosult hölgyet, mint férfit jegyeztek. A legkisebb vállalkozások esetén 34 százaléka a női vezetők aránya, a közepesnek mondható (10 és 50 fő közötti) cégeknél ennél kisebb arányban vannak jelen a hölgyek, ugyanis ennél a cégméretnél csak a vezetők negyede nő.  Az 50 fő feletti cégeknél növekedés figyelhető meg a nők arányában, és a legnagyobb vállalatoknál már a vezetők fele kerül ki a gyengébbik nemből.

A cégtulajdonosok körében is jelentős csökkenés észlelhető a cégmérettel fordított arányban. Addig ugyanis, amíg a kis vállalatok körében majdnem 40 százaléka a női tulajdonosok aránya, addig a 10 fő feletti cégek esetén ez az érték csak 33 százalék körül van. A legnagyobb cégek tulajdonosai között pedig csupán 28,7 százaléka a hölgy. (Most már önálló szervezet is segíti a női vállalkozók indulását.)

A régió országai közül a 250 fő feletti cégek esetén a szlovén cégek dicsekedhetnek a legtöbb hölgy tulajdonossal, míg a csehek a legkevesebbel. Az 50 és 250 fő közötti cégek esetén Horvátországban van a legtöbb hölgy, bár csak kismértékben előzik meg Magyarországot.

Az Ernst & Young „Nők – Az új feltörekvő piac” című tanulmánya kimutatta, hogy átlagosan 25 százalékos a tőkemegtérülési mutató azoknál a cégeknél, ahol a vezetőségben vegyesen találhatók nők és férfiak, azonban csupán 9 százalék ez a szám ott, ahol csak férfivezetők vannak. A vezetőkre a „gyengébbik nemből” tehát szükség van, bár jelenleg még alacsonyabb arányban szerepelnek a top vezetők között, mint a férfiak.

A nők egyenlők, de mégsem
Habár jogilag semmiféle diszkrimináció nem létezik Európában a nők és a férfiak között, a gyakorlat mást mutat. Száz európai vállalati vezető közül például mindössze 3 a nő, de még a cégek irányító testületeiben is alig 13,7 százalék az arányuk.
hirdetés

Véleményvezér

Az osztrák vasutasoknak elegük lett magyar kollégáikból

Az osztrák vasutasoknak elegük lett magyar kollégáikból 

Tényleg egészen elképesztő, hogy a magyar vasút mennyire képtelen megfelelni a kor elvárásainak.
A magyar élelmiszer-infláció fele az állami adóemelések eredménye

A magyar élelmiszer-infláció fele az állami adóemelések eredménye 

Érdekes az állami kommunikáció. Miközben folyamatosan az infláció elleni harc hőseként mutatja magát be a kormány az élelmiszer áremelkedés felét a kabinet generálta.
Szijjártó Péternek szerepelnie kellene a Kőgazdag Fiatalok című reality showban

Szijjártó Péternek szerepelnie kellene a Kőgazdag Fiatalok című reality showban 

Igazságtalan, hogy külügyminiszterünk nem kapott lehetőséget a legújabb, nézőszámot döntögető reality showban. Pont ugyanúgy él és gondolkodik, mint az ott szereplők.
A magyar kutatók is kárvallottjai ez egyetemi modellváltásnak

A magyar kutatók is kárvallottjai ez egyetemi modellváltásnak 

A nyilvánosság előtt nagy hangsúlyt kapott, hogy az Európai Unió kizárta a hallgatóknak szóló Erasmus programból a modellváltó magyar egyetemeket. Kevesebben tudják, hogy a kutatók is bajba kerültek.
Tíz százalékra csökkent az orosz gáz szerepe Európában

Tíz százalékra csökkent az orosz gáz szerepe Európában 

Orbán Viktor szerint nem jó, hogy Európa megszabadult az orosz energiahordozóktól. A miniszterelnök erről tegnap, napirend előtt az Országgyűlés őszi ülésszakának első napján beszélt.
Van ingyen ebéd

Van ingyen ebéd 

Szerencsések azok, akik a román határ mellett laknak. Kedvelt élelmiszereiket ugyanannál a multinál jóval olcsóbban kapják meg a szomszédoknál.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo