Legalább ebben jobbak vagyunk a régiónál

Hazánkban a cégtulajdonosok közel 40 százaléka nő, áll a Bisnode elemzésében, melyet a közelgő nőnap alkalmából tett közzé a vállalat. A női cégtulajdonosok a régió országai közül Magyarországon vannak a legnagyobb arányban.

Meddig húzza még ilyen lapos pénztárcával Budapest?
Politikai csatározások közepette vagy stabil háttérrel működik majd a főváros?
Online Klasszis Klub élőben Kiss Ambrussal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a Fővárosi Önkormányzat főigazgatójától!

2024. október 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2014 márciusának elején a nők aránya Magyarországon a cégvezetésben 33 százalék volt, míg a női cégtulajdonosok az összes tulajdonos közel 40 százalékát tették ki.

Női cégtulajdonosok aránya a régióban

Szlovénia, Horvátország, Csehország, Lengyelország és hazánk cégeit vizsgálva megállapíthatjuk, hogy nálunk van a legtöbb női cégtulajdonos (39,9%). Míg Lengyelországban csupán a vállalkozások tulajdonosainak negyede hölgy, Szlovéniában (33,8%), Horvátországban (31,3%) és Csehországban (25,6%) 30 százalék körül mozog arányuk.

Munka kisgyermekkel – lehetséges?
Mind a kultúra változása, mind a gazdasági környezet miatt egyre több gyermekes nő szeretne visszatérni a munkaerőpiacra. Ahhoz, hogy ez sikeres legyen, a munkáltató rugalmasságára, de a munkavállalók nagyobb bátorságára is szükség lenne.
Győr-Moson-Sopron megyében férfiuralom van

Megyék szerinti bontásban a fővárosi cégeknél a legmagasabb a női vezetők (képviseletre jogosultak) aránya, mely 36,65 százalék. A nők leginkább Hajdú-Bihar megyében alakítanak cégeket, arányuk itt 44,4 százalék. Győr-Moson-Sopron megyében a legnagyobb a férfiuralom, ugyanis ebben a megyében a legkisebb a hölgyek aránya a cégvezetők és a cégtulajdonosok között is.

A fővárosban az átlagnál nagyobb a női vezetők aránya, azonban cégtulajdonlás szempontjából itt a magyar átlagnál kisebb arányban (38,43 %) vannak jelen a hölgyek.

A legnagyobb cégekben több a női vezető, mint a férfi

Meglepő, hogy Magyarországon 2014. március elején a 250 fő feletti cégeknél minimálisan ugyan, de több képviseletre jogosult hölgyet, mint férfit jegyeztek. A legkisebb vállalkozások esetén 34 százaléka a női vezetők aránya, a közepesnek mondható (10 és 50 fő közötti) cégeknél ennél kisebb arányban vannak jelen a hölgyek, ugyanis ennél a cégméretnél csak a vezetők negyede nő.  Az 50 fő feletti cégeknél növekedés figyelhető meg a nők arányában, és a legnagyobb vállalatoknál már a vezetők fele kerül ki a gyengébbik nemből.

A cégtulajdonosok körében is jelentős csökkenés észlelhető a cégmérettel fordított arányban. Addig ugyanis, amíg a kis vállalatok körében majdnem 40 százaléka a női tulajdonosok aránya, addig a 10 fő feletti cégek esetén ez az érték csak 33 százalék körül van. A legnagyobb cégek tulajdonosai között pedig csupán 28,7 százaléka a hölgy. (Most már önálló szervezet is segíti a női vállalkozók indulását.)

A régió országai közül a 250 fő feletti cégek esetén a szlovén cégek dicsekedhetnek a legtöbb hölgy tulajdonossal, míg a csehek a legkevesebbel. Az 50 és 250 fő közötti cégek esetén Horvátországban van a legtöbb hölgy, bár csak kismértékben előzik meg Magyarországot.

Az Ernst & Young „Nők – Az új feltörekvő piac” című tanulmánya kimutatta, hogy átlagosan 25 százalékos a tőkemegtérülési mutató azoknál a cégeknél, ahol a vezetőségben vegyesen találhatók nők és férfiak, azonban csupán 9 százalék ez a szám ott, ahol csak férfivezetők vannak. A vezetőkre a „gyengébbik nemből” tehát szükség van, bár jelenleg még alacsonyabb arányban szerepelnek a top vezetők között, mint a férfiak.

A nők egyenlők, de mégsem
Habár jogilag semmiféle diszkrimináció nem létezik Európában a nők és a férfiak között, a gyakorlat mást mutat. Száz európai vállalati vezető közül például mindössze 3 a nő, de még a cégek irányító testületeiben is alig 13,7 százalék az arányuk.

Véleményvezér

Az még rendben, hogy a bizalomlistán az utolsó helyre került a magyar egészségügy, de ennyire

Az még rendben, hogy a bizalomlistán az utolsó helyre került a magyar egészségügy, de ennyire 

A magyarok több mint háromnegyede nem bízik az egészségügyben.
Dupla annyi különadót fizetett a Lidl az államnak, mint amennyi nyeresége lett

Dupla annyi különadót fizetett a Lidl az államnak, mint amennyi nyeresége lett 

Mohó volt az állam, ami elég gyakori probléma manapság.
Elkészült a világ első olyan robotja, amely már beszél és reagál, természetesen Tesla - video

Elkészült a világ első olyan robotja, amely már beszél és reagál, természetesen Tesla - video 

8 millió forint lesz az ára az új szuper robotnak.
Titkos viszonyra derült fény Donald Trump és Putyin között

Titkos viszonyra derült fény Donald Trump és Putyin között 

Újabb botránykönyv érkezik a piacra.
Hatalmas bakot lőtt Orbán Viktor

Hatalmas bakot lőtt Orbán Viktor 

Lesz-e bocsánatkérés egy ilyen fajsúlyos tárgyi tévedés után?


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo