A kéthetes rendszerességgel megtartott ellenőrzésekben - amelyben több mint egy tucat adózó akadt fenn a rostán - a NAV adó- és vámszakmai revizorai mellett több érintett hatóság munkatársa is részt vett. A vizsgálatsorozat egy váncsodi székhelyű kft.-nél indult, amely nagy mennyiségben szerez be primőr árut külföldről, leggyakrabban Romániából. A tavalyi év elején alakult társaság két negyedév alatt több mint 160 milliós beszerzést bonyolított le az Európai Unión belül, miközben áfa-bevallásaiban nyoma sem volt értékesítésnek.
Az ellenőrzés során felmerült annak a gyanúja, hogy a cég a Romániából beszerzett termékeket belföldön bizonylat nélkül értékesítette tovább, illetve az áru meg sem érkezett Magyarországra, és valójában egy Romániában elkövetett adócsalás-sorozat valósult meg. Ennek tisztázása további eljárások keretében történik meg. A cég - amelyet bejelentett székhelyén nem lehetett elérni, ott ténylegesen nem működik - adószámát a hatóság felfüggesztette.
(Többek között ezért is hasznos tudni, hogy mire ügyel idén a NAV!)
A tapasztalatok nyomán a hatóságok további három, zöldség- és gyümölcsforgalmazással foglalkozó társaságnál indítottak vizsgálatot, amelyek bevallásaikban szintén nem az értékesítésüknek megfelelő adatokat szerepeltettek. Az egyik, a debreceni nagybani piacon ténykedő vállalkozás például mindösszesen 9 hónapig folytatott aktív gazdasági tevékenységet, ám ez idő alatt majdnem 100 millió forintért szerzett be terméket Olaszországból, amelynek csak 50 százalékát szerepeltette áfa-bevallásaiban. A társaság eddig több mint 26 millió forint adóhátralékot halmozott fel. Itt a naptár, amelynek segítségével az Ön vállalata elkerülheti a büntetést!
A nagybani piacon tartott ellenőrzéskor a revizorok már a kapuban megkezdték a vizsgálatot, a távozókat megállították, és teljes körű leltárellenőrzést végeztek. A nagybani piacokat egyébként tavaly óta kiemelten ellenőrzik a hatóságok.
A magyar GDP tízszerese tűnik el évente
A becslések szerint az adóelkerülés uniós szintje meghaladja az évi 1000 milliárd eurót, ami nagyságrendileg tízszerese a magyar GDP-nek. A gazdasági válság miatt egyre nagyobb érdek fűződik az adóbevételek növeléséhez, így most az Unió is egy komplex javaslatcsomaggal állt elő a probléma kezelésére.
Mint azt a Piac & Profit Online is megírta, Algirdas Šemeta az EU adóügyi biztosa a következő lépéseket emelte ki az adócsalás és az adóelkerülés elleni közös uniós politika célkitűzései közül: az adóbűncselekmények minimum büntetési tételeinek uniós egységesítése, az EU-s adóazonosító jel bevezetése, automatikus információcsere, közös adózói karta és erőteljesebb fellépés az adóparadicsomi adótervezéssel szemben.