Napi hetvenmilliót bukunk a szankciók miatt

Az orosz piac magyar vállalkozások számára való fontosságáról beszélt a Piac&Profit konferenciáján Csutora Zsolt a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára, aki szerint a magas szintű látogatások és a kapcsolatépítés a vállalkozások előtt kövezi ki az utakat.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

A keleti és déli nyitás és a nyugati integráció megtartása mind kulcsfontosságú a minisztérium számára – hangsúlyozta Csutora Zsolt , a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára a Piac&Profit Orosz-FÁK-országok üzleti fórumán. Hozzátette, hogy a cégek feladata, hogy a kormányzati segítséget készpénzre váltsák. Elmondta, a kormány stratégiai célja a külgazdasági kapcsolatrendszer megújítása és bővítése. Ebben kiemelt szerepet kap a FÁK országokkal való kapcsolatok elmélyítése és általában az eurázsiai tagországokkal való kapcsolatokra különösen kívánnak koncentrálni.

Visszaesésből visszajönni

A keleti nyitás stratégiájában kulcsfontosságú szerep Oroszországnak - ez erősítették meg a kölcsönös miniszterelnöki látogatások. Tavaly év végéig Oroszország volt hazánk első számú kereskedelmi partnere, az EU-n kívül, Magyarország pedig a 23. Oroszország számára – ami a méretekhez képest nagyon jó helyzet – mondta a helyettes államtitkár.

Fontos a kapcsolatok fejlesztése, többek között az energiabiztonság biztosítása miatt is – különösen, hogy a paksi atomerőmű fűtőelemeinek 100%-a onnan származik – tette hozzá. Ugyanakkor ennek az együttműködésnek a gazdasági hatása is jelentős a tisztviselő szerint, mert a szerződés szerint a beruházás 40%-át magyar vállalkozások valósíthatják meg.

Ugyanakkor tény, hogy az embargó kedvezőtlenül érinti a gazdasági kapcsolatokat. Az agrártermékek importtilalma érzékenyen érint számos magyar vállalatot. Míg 2013 12 milliárd dollár volt az oda irányuló kivitel, 2014-re 14 százalékkal csökkent, ami óriási visszaesés. A magyar-orosz külkereskedelmi forgalom összességében a felére csökkent a gazdasági változások hatására, Kína és USA is megelőzte Oroszországot a nem EU partnereink között.

Tizenöt magyar cég újra exportálhat Oroszországba
Az orosz Állategészségügyi és Növényvédelmi Szövetségi Szolgálat (Rosszelhoznadzor) tizenöt magyar, két ciprusi és néhány görög cégnek engedélyezte, hogy exportálhassa termékeit Oroszországba az élelmiszerembargó feloldásának esetén.
Ennek hátterében biztonsági kérdések is állnak (fizetőképesség, szállítási biztonság), és az orosz gazdaság hanyatló helyzete is szerepet játszott benne. A romló gazdasági helyzet arra is hatással van, hogy kevesebb orosz turista érkezik Magyarországra, a másodikról az ötödik helyre csúszott vissza a hozzánk látogató nemzetek közül.

A szankciók eddig 27 milliárd dollár veszteséget okoztak az orosz gazdaságnak, ez a GDP 1,2 százaléka, de a továbbiakban akár a GDP 5%-át is elérheti majd a veszteség. A magyar gazdaságnak napi 70 millió forint veszteséget okoz az embargó, ami nem csak az élelmiszer, de a gyógyszeriparban is érezteti a hatását. A kormányzat ugyanakkor a kedvezőtlen hatások ellenére elismeri, hogy az embargón kívül az EU-nak nincs lehetősége a nyomásgyakorlásra és az uniós egység fenntartását fontosnak tartják – tette hozzá a helyettes államtitkár.

Amin dolgoznak

A személyes kapcsolatok nagyon fontosak ezen a piacon, ezek bővítésén is dolgozik a kormány. Ezért nyitottak kereskedőházat például a Kazahsztánban. A személyes kapcsolatok kiépítéséhez meg kell jelenni az adott helyszínen személyesen akkor is, ha ez természetesen nem első naptól hoz sikereket. De el kell kezdeni építkezni a későbbi sikerek érdekében – mondta Csutora Zsolt.

A magas szintű látogatások is nagyon fontosak ezen kapcsolatok kiépítéséhez és a helyettes államtitkár szerint a vállalkozások előtt kövezi ki az utakat.

Attól is félünk, hogy kötünk üzletet
A keleti, illetve az újabban hangoztatott déli nyitás még jóakarattal is csak félsikernek nevezhető, a cégeknek azonban mégis „kinyílt a csipája”, egyre több vállalkozás gondolkodik külpiaci terjeszkedésben. Azonban amilyen nagy lehetőségek rejlenek a külföldi piacokon, éppolyan nagyok a veszélyek is.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo