Munka „félkézzel”

Az anyukák rugalmas munkahelyre vágynak; szívvel-lélekkel kézműveskednek, és a családjuk támogatásával érik el üzleti sikereiket – derül ki a Meska.hu friss felméréséből.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép:sxc

Anyák napja alkalmából a Meska.hu – a magyar kézműves online piactér – az alkotó anyákat kérdezte egy friss felmérésben.

Fakanál és olló

A 2008-ban alapított Meska.hu ma már 3600 alkotó kézzel készített portékáját kínálja. A 426 válaszadóból 405 hölgy volt; ez az adat nemcsak a szebbik nem alkotókedvét mutatja, hanem azt is, hogy mekkora igény van a rugalmas foglalkoztatásra. Elmondható, hogy a Meska-eladók többsége az egyik kezével gyermeket nevel, a másikkal pedig alkot: négyből hárman ugyanis édesanyák a megkérdezett alkotó nők közül. A legtöbben két vagy három gyermeket nevelnek, de az ennél nagyobb családosok is képviseltetik magukat. 5,5 %-uknak négy, öt vagy ennél is több csemetéje van.

Hogyan térhetnek vissza a nők szülési szabadság után a munkaerőpiacra?
A több mint 90 ország 26 000 munkavállalója körében végzett felmérés alapján a válaszadók a rugalmasabb munkakörülményekben és a fokozottabb munkamegosztásban látják a megoldást. A válaszadók körében kevésbé népszerű megoldásnak tűnt a kismamák visszacsábítására a szabadnapok számának növelése, amely annak jele, hogy inkább a munkamódszerek megváltoztatására van szükség, nem csupán pár nap extra pihenésre.
„A havi több mint 650 ezres látogatottságú online piacterünk abban segít, hogy az anyukák ne csak az ismerősi körüknek alkossanak, hanem értékesíteni is tudják a portékájukat. A megváltozott élethelyzetbe került nők így akár saját maguknak is teremthetnek rugalmas munkahelyet; számtalan példát látunk erre” – mondja Porst Réka, a Meska.hu egyik alapítója, aki amellett, hogy üzletasszony, lelkes kézműves és három gyermek édesanyja is.

Hivatásszerű „meskázók”

A felmérésben a válaszadók fele azt vallotta, hogy a Meska-bolt a mellékállása, így ez számára az ezzel járó előnyöket, köztük a plusz jövedelemforrást is jelenti. „Meskázni” akkor is lehet, ha valakinek a családanyai teendői mellett nincs sok szabadideje: a megkérdezettek 75 %-a heti 8 óránál nem tölt több időt az online piactéren. Érdekesség, hogy szép számban akadnak olyanok is, akiknek a „meskázás” a hobbinál és a mellékállásnál is jóval többet jelent: 14 %-uknak ez a fő bevételi forrása.

Anyavállalkozók
Egyre több kismama dönt úgy, hogy a gyermek megszületése után nem hagyatkozik az állami támogatásra, vagy hogy nem tér vissza az erős kötöttségeket jelentő alkalmazotti létbe, hanem vállalkozásba kezd. Sok nő abban a reményben fog vállalkozásba, hogy így majd a kötött alkalmazotti létnél könnyebben tudja összeegyeztetni a családot és a munkát. A vállalkozó anyákról és a rájuk vonatkozó jogszabályi környezetről itt olvashat bővebben.
A Meskán kézzel készült portékáikat értékesítő anyukák általában körülbelül 25 %-kal járulnak hozzá a családi kassza növeléséhez, de közel 3 %-uk akár a családi jövedelemforrás felét az online eladásokból gyűjti össze.  Ez azonban nem magányos, elszigetelt időtöltés, „meskázni” is családban, családdal a legjobb – vallják a kézügyességüket kamatoztató nők. 89 %-uk kap támogatást a családjától, 49 % nem is akármilyet: a tagok mindent – legyen szó akár egy kézműves tárgy elkészítéséről vagy egy csomag postázásról – igyekeznek az anyuka sikeréért megtenni.

Eltérő okok

Az anyukák eltérő okokból vágnak bele a vállalkozásba, a Meska összegyűjtött néhányat, eladói történetei közül.

„Egyszerűen szerettem volna a kisfiam szobáját szépen kidekorálni, hogy örömet szerezzek neki. Ezért készítettem az első falmatricákat – mondja Falma. – Aztán sok pozitív visszajelzést kaptam, és mivel nagyon jól esett – ha csak napi egy órára is – visszatérni az eredeti foglalkozásomhoz – grafikus vagyok –, nem csupán anyaként vagy »házitünkányként« létezni, örömmel vetettem bele magam a további alkotásba. Mivel gyesen vagyok, ez a legjobb megoldás: akkor foglalkozom ezzel, amikor jut rá időm, és annyi munkát töltök fel a Meskára, amennyiről még tudom, hogy a pici gyerek mellett is teljesíthető. Nagyon szeretem a megrendelőkkel tartani a kapcsolatot, akik itt rendelnek általában kedvesek, lelkesek, pozitív hozzáállásúak. Öröm volt eddig mindenkinek falmatricát adni!”

„Egész eddigi életemben szinte mindig varrással foglalkoztam. Legtöbbször színházaknak és színpadi produkcióknak készítek ruhákat, jelmezeket. Ezek nagy munkáknak számítanak, így mikor eljön a premier napja, és már minden kész, hirtelen ürességet érez az ember” – meséli LaMonka. – Hát nekem ezt az űrt tölti ki a Meska. A Meskán pelyvapárnákat és meditációs ülőpárnákat árulok. ... Aztán alakul úgy az élet, hogy a két munka összefolyik. Ilyenkor segítségemre siet a családom, rájuk mindig számíthatok. Segítenek a párnák töltésében és persze a személyes átvétel lebonyolításában, a csomagok postázásában.”

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo