Mire szolgál a tanúsító védjegy?

A mindennapi életben körülvesznek bennünket a különböző védjegyek és márkajelzések. A védjegyek általában szoros kapcsolatban állnak az adott termék marketingjével, és gyakran a termék minőségi jellemzőire is utalnak. A tanúsító védjegy a védjegyek egyik különleges fajtája. Mire szolgál a tanúsító védjegy?

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A védjegyről általában

A védjegy olyan grafikai megjelölés, amely arra szolgál, hogy hogy valamely árut vagy szolgáltatást megkülönböztessen mások áruitól vagy szolgáltatásaitól. A védjegy különböző grafikai elemekből vagy ezek összetételéből állhat. Így a védjegy tartalmazhat például szót vagy szóösszetételt, betűt, számot, képet, fényjelet vagy hologramot.

Természetesen nem kaphat bármilyen megjelölés védjegyoltalmat. Mivel a védjegy alapvetően a megkülönböztetést szolgálja, így nem kaphat védjegyoltalmat az olyan megjelölés, amely összetéveszthető egy korábbi védjeggyel. Szintén nem részesülhet védjegyoltalomban a megjelölés, ha például a fogyasztók megtévesztésére alkalmas, vagy a közrendbe, közerkölcsbe ütközik.

Magyarországon védjegyoltalom a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához való védjegybejelentéssel szerezhető. Az oltalom ideje a bejelentéstől számított 10 évig tart, amely további 10-10 éves időtartamra megújítható.

Kép: SXC

A tanúsító védjegy

A tanúsító védjegy a védjegyek egyik speciális fajtája, amely meghatározott minőségű vagy egyéb jellemzővel bíró árukat vagy szolgáltatásokat azzal különböztet meg másoktól, hogy e minőségüket vagy jellemzőjüket tanúsítja. Azaz a tanúsító védjegy kifejezetten az adott áru, szolgáltatás minősége, sajátos jellemzője alapján alkalmaz megkülönböztetést. A mindennapokban számos tanúsító védjeggyel találkozhatunk. Ilyen például a „Kiváló Magyar Élelmiszer” megjelölés.

A tanúsító védjegy sajátossága, hogy nem szerezhet rá oltalmat az a vállalkozás, amely a védjegy árujegyzékében szereplő árut előállítja, forgalomba hozza, az országba behozza vagy az árujegyzékben szereplő szolgáltatást nyújtja. Szintén nem kaphat tanúsító védjegy oltalmat az a vállalkozás, amely nem független az előbb említett vállalkozástól, vagy azzal tartós jogviszonyban áll az érintett áruk/szolgáltatások tekintetében.

Véget ért a Winnetou-csata a bíróságon
Óvatosan kell bánni a közösségi védjegyekkel, ezt bizonyítja egy friss ítélet az Európai Bíróságról, amelyben egy fiktív regényfigurához kapcsolódó jogokat védte meg a testület. Eszerint a nemes lelkű indián főnök, Winnetou neve védett, és nem lehet használni termékmegjelölésre „csak úgy”.
A tanúsító védjegyet nem használhatja maga tanúsítására az a vállalkozás, amely az oltalmat megkapta. A tanúsító védjegy tehát nem alkalmazható önreklámra, a saját tevékenység minőségének tanúsítására. A védjegy jogosultja a tanúsító védjegy használatát másoknak engedélyezheti ingyenesen vagy ellenérték fejében.

A védjegyszabályzat

A tanúsító védjegy használatát az előírt minőségi követelményeknek vagy egyéb jellemzőknek való megfelelés esetén lehet engedélyezni. A tanúsító védjegyhez kötelezően elkészítendő szabályzat tartalmazza többek között azokat a minőségi követelményeket, melyek a védjegy árujegyzékében feltüntetett árukra és szolgáltatásokra vonatkoznak. A szabályzatban kell meghatározni a minőség tanúsításának szabályait és a védjegyhasználat feltételeit. Továbbá rögzíteni kell a védjegy használatának ellenőrzésére vonatkozó előírásokat és a jogtalan védjegyhasználat esetén alkalmazandó eljárási szabályokat.

Szerző:

Dr. Szabó Gergely

ügyvéd

A fenti rövid tájékoztatás a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó célzattal készült, mely nem minősül jogi tanácsadásnak.

Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

Lehet-e védjegy a kulcsszó?
Az elmúlt években olyan formabontó online hirdetési lehetőségek jöttek létre, amelyek nemcsak a reklámszakembereket, hanem a jogászokat is új kihívások elé állították. Hogyan lesz hirdetőből védjegybitorló? Mit tehetünk, ha más a márkanevünkkel hirdet? Mik az AdWords buktatói a hirdetők és a védjegyjogosultak számára?

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo