A jövő már ma elérhető?
Egy lapostetőre szerelhető napelemes rendszer ma már egyszerűen megoldható a Modulfix eszközeinek és a modern technológiának hála. A gyors fejlődés jelentős hatást gyakorolt az elmúlt években és 2024-ben a megújuló energiaforrások piacára. Ma már például többféle napelem közül lehet választani, amelyek kialakításban, hatékonyságban és működési elvben is eltérnek egymástól. Az avatatlan szem számára nem sok különbség látható, pedig fontos mérlegelni, hogy melyiket választjuk, mivel nem mindegy, hogy pénzügyileg melyikkel járunk a legjobban.
Az innovatív megoldásoknak hála a hatékonyság és a termelés is megnövelhető, valamint teljesen új területeket képesek megnyitni a napelemes technológia előtt. Ott van például a perovszkit alapú napelem, ami alacsonyabb gyártási költséggel, valamint magasabb hatékonysággal rendelkezik, mint a hagyományosnak mondható szilícium alapú kollégája. Mellette szintén népszerűnek számítanak a többrétegű vagy úgynevezett tandem napelemek. Többféle fényelnyelő anyag kombinálásával készülnek, így szélesebb spektrumú fényt használnak fel.
A hatékonysági korlátokat ezzel a megoldással könnyedén át lehet törni, a perovszkit-szilícium tandem napelemek új rekordokat állítottak fel. A harmadik nagy újítás a rugalmas és nyomtatott napelemek, amelyek segítségével elérhető az, hogy tulajdonképpen bármilyen felületre fel lehet őket helyezni. Városi környezetben ez kulcsfontosságú, ahol korlátozottak a lehetőségek.
Színre lép a mesterséges intelligencia
A panelek kialakítása mellett az egész rendszer vezérlésére is nagy hangsúlyt kell fektetni. Mi más tudna nagy előrelépést jelenteni, ha nem a mesterséges intelligencia? A segítségével kielemezhető, hogy mikor a legnagyobb a fogyasztás, hogyan teljesítenek az egyes modulok, elemek a napelemes rendszerben, valamint a karbantartási munkálatokról is pontosabb képeket kaphatunk. A változó körülményekre hatékonyabban lehet reagálni, és az energiatermelés is tovább fokozható.
A napenergia hordozása is megoldható
Ez a zöld hidrogén segítségével lehetséges. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy a napelemek által megtermelt energia felhasználható víz elektrolízisére, hidrogén előállítására, amit energiahordozóként lehet tárolni, majd szállítani. Ez a technológia jelenleg még gyerekcipőben jár, de az eredmények több mint biztatóak. A jövőben különösen fontos lehet a zöldenergia hatékony szállítása.