Milyen céges napelemes rendszert válasszunk?

Egyre több magánember telepíttet napelemes rendszert a háztartása energiaigényének kielégítésére. Nem véletlenül: egy jól méretezett rendszerrel kiválthatjuk az egyre magasabbra szökő áramszolgáltatási díjakat, ezzel biztosítjuk az elkövetkező 25-30 évre az épület energiaellátását és akár a fűtésköltségeket is minimalizálhatjuk. Aki gondoskodni szeretne a háztartás jövőjéről, és ami még fontosabb, a számára legfontosabb személyek jövőjéről, napelemet telepít.

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Amennyiben valaki saját céget visz, most bizony gondban lehet az egekbe szökő rezsiárak miatt. Egy jól méretezett napelemes rendszerrel azonban a cég energiagazdálkodásának jövőjét is bebiztosíthatjuk.

Gondoljunk bele cégvezetőként: a háztartásunk mellett nem lenne talán még fontosabb a cégünk energiaigényét is rábízni a saját napelemes rendszerünkre? Az elektromos áram piaci ára folyamatosan növekedett az elmúlt években, a 2022-es évben kialakult energiaválság pedig még rátett néhány lapáttal. Az egyre magasabbra törő energiaárak sajnos könnyen felemészthetik cég profitját. Vagyis hiába költöttünk arra, hogy tökéletesítsük a terméket, a marketinget, hiába vettük fel a legjobb munkaerőt, ha a profitunk jelentős részét elviszi a rezsiköltség. Érdemes egyszer befektetni a napelemes rendszerbe, hiszen a jelenlegi rezsiárak mellett akár 3-4 éven belül is megtérülhet egy 15 milliós beruházás. Onnantól pedig közel 25 éven keresztül spórolhatunk éves szinten akar 4-4,5 millió forintot.

Honnan tudhatom, hogy mekkora napelemes rendszerre van szükségem?

A napelemes rendszer kiválasztása során először is fel kell mérni, hogy mekkora a cég áramszükséglete. Ezt a legkönnyebben a villanyszámlánkból fogjuk megtudni, meg kell nézni, hogy havi/éves szinten mekkora volt a cég áramfogyasztása. A következő lépés, hogy a jövőbe tekintsünk: mérjük fel, hogy milyen elektromos árammal működő eszközt szeretnénk üzemeltetni a jelenlegieken kívül. Ha például a fűtés-hűtésrendszer egy részét vagy egészét elektromos úton szeretnénk megoldani (split klímával, fűtőpanelekkel, infrapanellel, hőszivattyúval), vagy olyan gépek, eszközök beszerzését tervezzük, amelyeknek magasabb az energiaigénye, akkor ezt is érdemes a méretezés során hozzáadni a fogyasztókhoz.

És akkor nézzük a napelemes rendszer részeit:

A leglátványosabb összetevő maga a panelek sokasága lesz. Legtöbbször a tetőn, lapostetőn, garázstetőn helyezkednek el ezek a panelek. Ennek két oka van: a tetőn jó eséllyel nem fogja semmi beárnyékolni a paneleket, ráadásul nem foglalnak el külön helyet. Ha azonban a céges napelemes rendszernek nagyobb helyre van szüksége, mint a telephely épületének teteje, vagy napelem szempontjából rossz a fekvése a tetőnek, akkor földre is telepíthetjük a paneleket. Ennek az az előnye, hogy szabadon állíthatjuk be rajta az ideális dőlészsöget. A lényeg, hogy a nap folyamán minél hosszabb ideig érje a napfény a paneleket. Ezért fontos, hogy jó legyen a felület fekvése: a legideálisabb a déli fekvés, ehhez képest a délnyugati vagy a délkeleti fekvés 5 %-os veszteséget jelent, a keleti vagy a nyugati fekvéssel 15 %-ot veszítünk, északi fekvésű tetőre pedig nem érdemes napelemet tenni. Egy jól tervezett rendszerrel akár “pótolni” is lehet a veszteségeket, a felméréshez, tervezéshez kérje napelem-szakértőink segítségét!  Ha a tetőnk fekvése nem teszi lehetővé a napelem telepítését, de rendelkezésünkre áll egy jó fekvésű garázstető vagy egy nagy kert, akkor a telepítést ezeken a felületeken is kivitelezhetjük. Az is fontos, hogy ne álljanak a fény útjában árnyékoló növények, épületek, egyéb tereptárgyak, hisz ezek mind csökkentik a napelem hatékonyságát. Gondos tervezéssel azonban elkerülhetjük ezeket a hatékonyság csökkentő elemeket.

A napelem panelek mellett szükségünk lesz minőségi tartószerkezetekre és legalább egy inverterre. Az invertert szokták a napelemes rendszer lelkének is nevezni, hiszen ez az eszköz felel azért, hogy a napelem által megtermelt alacsonyfeszültségű egyenáramból magasabb feszültségű váltóáram jöjjön létre, amivel már működtetni tudjuk az elektromos eszközeinket. Ám az inverter nem éri be ennyivel, igazi multifunkcionális eszköz. Összegyűjti a termelés adatait, amit mi wifi-kapcsolattal leolvashatunk a nap bármelyik pillanatában.

Melyik a legjobb napelem, inverter?

A magyar felhasználók nem szívesen vásárolnak kínai terméket. Pedig a napelemek és az inverterek piacán a kínai eszközök épp olyan minőséget képviselnek, mint az osztrák, amerikai vagy skandináv napelemek, inverterek. Sőt, ezeknek nagy többségét ma már Kínában gyártják. Érdemes a legjobb minősítésű és szakmai tapasztalattal rendelkező gyártók termékeit vásárolni. Olyan eszközöket, amelyek kiállták az idők próbáját. A napelem panelek közül kiválóak a Peimar, Triana solar, Hyundai vagy a Jinko Solar termékei, inverterből pedig bátran vásásoljuk meg a Fimer, Fronius, Huawei, ABB, Sungrow invertereket.

Milyen előnyei vannak még a napelemes rendszernek?

A rezsiköltségek jelentős csökkentése mellett fontos szempont (különösen a 21. században ) a környezettudatosság is. A napelemes rendszerek megújuló energiaforrásból szolgálják ki a cégünket. 

A világnak számos olyan pontja van, ahol a napelemes rendszerek, naperőművek építésével gyakorlatilag ingyen és tiszta energiához tudnak jutni az ott élő emberek, például Afrika és Ausztrália sivatagos részei. A napelemes rendszernek ráadásul minimális a károsanyag kibocsátása. Vagyis egy környezetbarát, költségcsökkentő megoldással állunk szemben.

A napelemes rendszer előnye még, hogy a nap nem fog árat emelni, vagyis a cég nincs kiszolgáltatva az energia mindenkori piaci árának. A napenergia folyamatosan éri a föld felszínét, igaz, hogy nyáron, napos időben jelentősen több áramot termel a rendszer, mint télen, felhős időben, a szaldó elszámolással gazdaságosan tudjuk használni a többlettermelést.

Mikor érdemes belevágni a telepítésbe?

Elképesztő nagy érdeklődés van a napelemes rendszerek iránt. Számoljunk utána, hogy mennyi idő alatt térül meg a napelemes rendszer telepítése, és ha látjuk, hogy akár 3-4 év alatt behozza az árát, onnantól pedig a zsebünkben marad akár évi 4 millió forint, nem is nagyon kell habozni.

Milyen céggel szerződjünk?

Mivel nagy a kereslet, megjelentek a kisebb, kevésbé megbízható cégek is a piacon. Érdemes olyan céggel szerződni, amelyiknek van már jó pár év tapasztalata, referenciája, garantáltan jó minőségű inverterekkel, napelemekkel dolgozik.

A folyamatosan növekvő energiaárak miatt akkor járunk jól, ha a háztartási napelem mellett minél hamarabb megrendeljük a céges napelemes rendszert, így jelentősen spórolhatunk a villanyszámlán.

Véleményvezér

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt 

A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.
Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo