Mikor perelhető külföldi személy Magyarországon?

A kereskedelmi életben és egyéb vagyoni viszonyokban is előfordul, hogy olyan személyek, cégek kerülnek egymással kapcsolatba, akik különböző országokból származnak. Ha e viszonyokkal kapcsolatban jogvita alakul ki, felmerülhet a kérdés, hogy a külföldi érintett ellen hol kell pert indítani. Lehet-e perelni a külföldi érintettet Magyarországon?  

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A joghatóság

A joghatóság szabályai mondják meg, hogy egy adott állam bírósága vagy más hatósága eljárhat-e az adott ügyben, ha az ügy külföldi vonatkozást tartalmaz. A magyar bíróságok joghatóságát az Európai Unió országai tekintetében a vonatkozó EU rendelet (az ún. Brüsszel I. rendelet) határozza meg a legtöbb ügyben, amellyel összhangban a nemzetközi magánjogról szóló törvény szabályozza e viszonyokat belföldön.

A joghatóság legáltalánosabb szabálya szerint valamely tagállamban lakóhellyel, székhellyel rendelkező személy, állampolgárságára való tekintet nélkül, az adott tagállam bíróságai előtt perelhető. Az alapvető szabály szerint tehát mindenkit a lakóhelye, székhelye szerinti állam bírósága előtt lehet perelni.

Kép: Pixabay

Perindítás külföldi ellen Magyarországon

Az általános szabály szerint a külföldit a lakóhelye/székhelye szerinti államban kell perelni. Azonban a szabályok lehetőséget biztosítanak arra, hogy bizonyos esetekben a külföldi lakóhelyű természetes személy (azaz ember) vagy külföldi székhelyű jogi személy (például cég) ellen Magyarországon is lehessen pert indítani. Nézzünk néhány fontosabb példát erre.

A magyar bíróság joghatósága kiterjed az olyan vagyonjogi szerződéssel kapcsolatos jogvitára, ahol a teljesítés helye belföldön van. Ilyen eset, ha a felek a szerződésben a teljesítés helyeként belföldi helyet kötöttek ki. Szintén eljárhat a magyar bíróság, ha az ingó dolgot belföldre szállították, vagy a szolgáltatást belföldön nyújtották.

Mikor írhatja át a bíróság a szerződést?
Rendszerint a szerződést megkötő feleknek van lehetőségük arra, hogy a szerződésüket közös megegyezéssel módosítsák. A Polgári Törvénykönyv azonban egyes esetekben lehetőséget biztosít arra, hogy külső szereplőként a bíróság módosítsa a szerződést, alakítva ezzel a szerződő felek közötti kapcsolatot. Milyen szerződések esetén lehet szó a bírósági szerződésmódosításról, és melyek a módosítás feltételei?
Kártérítés esetén eljárhat a magyar bíróság, ha a kár belföldön következett be.  Külföldi székhelyű vállalkozás elleni perben eljárhat magyar bíróság akkor is, ha a vállalkozás belföldön fiókteleppel vagy képviselettel rendelkezik, és a jogvita utóbbi tevékenységével kapcsolatos.

Vannak olyan esetek, amikor a magyar bíróságok joghatóságát a törvény kizárja. Így például nem magyar állampolgár örökhagyó külföldi hagyatékát érintő ügyben, vagy külföldön kiállított okirat vagy értékpapír megsemmisítésére irányuló eljárásban nem járhat el magyar bíróság.

Joghatósági megállapodás

Az érintett feleknek vagyonjogi ügyekben lehetőségük van arra, hogy előre meghatározzák, hogy a jövőbeli jogvitájuk esetére melyik állam bíróságának vetik alá magukat. Ha a felek meghatározott vagyoni viszonyukból eredő vitára a magyar bíróságok joghatóságában állapodtak meg, akkor az érintettek Magyarországon perelhetik egymást. Nem lehet érvényesen kikötni azonban a magyar bíróság joghatóságát olyan ügyekben, amelyeknél a magyar bíróság joghatósága kizárt. Szintúgy nem lehet más állam bíróságának illetékességét kikötni, ha az ügyre a magyar bíróság kizárólagos joghatósággal rendelkezik (például belföldön kiállított okirat megsemmisítésére irányuló eljárás).

Dr. Szabó Gergely ügyvéd Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

Perújítás, felülvizsgálat: mikor támadható a jogerős bírósági határozat?
Ha egy ügyben a bíróság jogerős ítéletet hozott, akkor e döntéssel szemben rendszerint bírósági úton nincs helye további jogorvoslatnak. Ennek egyik oka a jogbiztonság követelménye, azaz az a cél, hogy a jogvita véglegesen lezáruljon, és ne lehessen a végtelenségig jogorvoslattal élni. Azonban vannak esetek, amikor a törvény lehetővé teszi, hogy a jogerős határozatokkal szemben az érintett rendkívüli perorvoslattal éljen. Mikor van helye rendkívüli perorvoslatnak?

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo