Nem előadás, prezentáció!

Prezentáció? Előadás? Bemutató? Szinonimáknak tűnhetnek, de korántsem azok. Az előadói képességek fontosak a munkaerő kiválasztásnál, de az is, hogy pontosan értsük, mit is takarnak az egyes fogalmak. Szakértőnk segít!

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Pixabay

A prezentáció tárgyak, jelenségek, elvont fogalmak szóbeli (verbális), vizuális megjelenítése. E fogalom a bemutatást (bemutató), előadást egyaránt magában foglalja, amelyben a szóbeli kifejtéshez információhordozó alkalmazása is járulhat. A prezentáció, prezentálás magyar és a presentation angol szó mindegyike bemutatást, felmutatást, átadást, előterjesztést egyaránt jelent, lényegében latin szó az alap, azonos jelentéssel.

A fogalom használata azonban nem egyértelmű, mert találunk a szakirodalomban olyan megközelítést, amely a kommunikáció sajátos formájának, nyilvános beszédnek értelmezi, más megközelítés viszont az előadások kísérő anyagait érti a kifejezés alatt, vagyis csupán a szemléltetést, a bemutatást. Egyesek a diakockák, powerpoint oldalak sorozatát értik csupán a fogalom tartalmának. Magunk részéről: „A prezentáció olyan előadás, amelynek célja az általunk fontosnak tartott információk, gondolatok átadása és megértetése másokkal.” megfogalmazást tartjuk a legpontosabb meghatározásnak.

A prezentáció összefoglaló fogalom, ugyanis ide sorolható az előadás, kiselőadás, bemutató /egy termék, egy folyamat, egy eljárás stb. bemutatása/, tájékoztató /egy feladat megvalósításáról, egy eljárás alkalmazásáról stb./ , beszámoló /egy időszak munkájának, egy személy tevékenységének értékelése, - szóban vagy írásban stb./. A szóbeli megnyilatkozásokhoz járulnak (járulhatnak) illusztrációk, konkrét tárgyak, vizuális és auditív ismerethordozók. Vannak olyan szakemberek, akik a prezentációt az információ átadás komplex módjának minősítik, amely szöveg, kép, ábra együttes alkalmazásával valósul meg.    A különböző megszólalások típusairól is szóljunk, hogy az értékelés folyamatában ezt is figyelembe vehessük.

Hogyan írjunk sikeres prezentációt?
Ha valaki hangyabetűkkel teleírt diákról olvassa fel nekünk háttal állva, suttogva a mondandóját, miközben egy tollat pattintgat, magunk sem akarnánk tőle mást, csak hogy minél előbb tűnjön el. Van néhány jó tanácsunk, hogy eredményes és követhető legyen az előadásunk!
Az előadás az ismeret közvetítés klasszikus módszere, amely nagyobb, teljes témakör monológikus, részletes kifejtése.

A kiselőadás egy részkérdés, résztéma rövid, de teljes kifejtését jelenti, amelynek célja eredmény ismertetése, ellenvélemény kifejtése, bírálat megfogalmazása. időtartama (5-15 perc) általában nem haladja meg a 15 percet, ezzel is biztosítható a befogadó(k) /hallgatók/ figyelem összpontosítása. A felvételi eljárásban alkalmazott prezentáció egyik lehetséges formája lehet.

A beszámoló (a tájékoztató) bizonyos körre vonatkozó információk szerkesztett közlése. Tartalma szerint esetünkben a munkaköri beszámolóról (tájékoztatóról) és a tárgyszerű beszámolóról beszélünk. Ebbe a körbe tartozik egy jelentős személyiséggel való találkozásról szóló közlemény is.

A munkaköri beszámoló minden esetben a munkánkkal kapcsolatos tevékenységről szól, ennek tapasztalatairól, eredményeiről, esetleg kudarcairól ad információt. Ez a megszólalás típus indoklást, értékelést, javaslatot is tartalmaz, esetenként feladatokat határoz meg.

A tárgyszerű beszámoló egy témakört érint, bizonyos időszakban lezajlott eseményeket, történéseket /termelési folyamatot, vele kapcsolatos tényezőket/ taglal, rendszerint sok adatot tartalmaz. Szerkezetét az események, történések időrendje határozza meg.  Fontos elv, hogy a beszámolóban a tények, az adatok beszéljenek, ezek súlypontozása, a logikai rend jelenti a szerkesztés másik módját. Figyelem felhívás, felkeltés, értékelés, javaslat zárja súlypontként ezt a megszólalást. (2) Ez a megnyilatkozás típus a legalkalmasabb a munkaerő kiválasztási, kivált az értékelő központ eljárás keretében.

A bemutató egy jelenség, egy eljárás, egy folyamat, egy tárgy, egy termék illusztrációval, tárgyi valóságában és szóbeliséggel történő megismertetése valakivel, valakikkel. A bemutatás fogalom alapjelentésében szemléltetést (demonstrációt) jelent, a képzési (oktatási) folyamat módszertani elemeként. A bemutató szó köznapi értelmezésben egy színházi eseményt, illetve egy értékesítési eljárást /árubemutató/ jelent.

A prezentációnál fontos, hogy az lehetőleg minél több érzékszervünkre hasson. Ezt ez elvet már Comenius megfogalmazta: "Mindent az érzékek elé kell állítani, amennyire csak lehetséges: a láthatót a látás, a hallhatót a hallás, a szagolhatót a szaglás, az ízlelhetőt az ízlés, a tapinthatót a tapintás elé. Ha valamit egyszerre több érzékszervvel is tudomásul lehet venni, azt több érzéknek is fel kell kínálni.” (Johannes Amos Comenius /1592-1670/: ’Orbis senaualium pictus’ – A látható világ képekben című munkájából.)

A kiválasztás során

A kiválasztási /’értékelő központ’ – AC/ eljárásban szóbeli prezentációra kerül sor, amelynek keretében a pályázó munkáját, eredményeit, terveit mutatja be, egy terméket ismertet. Természetesen a felkészüléshez biztosított eszköz (számítógép) felhasználásával a megnyilatkozása teljesebbé tételére powerpoint elemeket is készíthet.

Elvileg lehetne megbeszélés (munka-, feladat megbeszélés) is tárgya az eljárás során kezdeményezett prezentációnak, ami ugyancsak a szóbeli megnyilatkozások körébe tartozik (ilyen az előzőekben nem irtunk le). Ebben az esetben az eljárásban résztvevő személyek részvételével vezethet le a jelölt egy közös tevékenységre épülő kommunikációs folyamatot.

A prezentációs gyakorlathoz a kiválasztási eljárást szervezőnek biztosítania kell a feltételeket (tárgyi és személyi), valamint ki kell választani olyan ajánlható témaköröket, amelyek kifejtése során a pályázó adott munkakörre való alkalmasságához újabb információkhoz juttatja az illetékeseket. A prezentáció felvételi eljárásba illesztése esetén a folyamatot vezető és a megfigyelők számára egységes értékelési szempontokat, vagy valamilyen típusú értékelő lapot is el kell készíteni az egységes szemlélet biztosítása érdekében.

Dr. Poór Ferenc tréning szakértő, bölcsész doktor www.treningszakerto.hu

Szakértőnk cikksorozatának korábban megjelent részei
Sok helyen esik szó a munkaerő kompetencia alapú kiválasztásról, amit fontosnak és időszerűnek tartunk.
Egy adott egyén intellektuális teljesítménye különböző alkalmakkor, különböző területeken, más-más körülmények között változhat.
A pozícióra legmegfelelőbb munkaerő kiválasztása a legtöbb cégvezető számára a legnehezebb feladatok egyike, pedig akár a cég jövője is múlhat az elhivatott kollégán.
Jó tanácsok állásinterjúhoz – ezúttal munkáltatóknak Az állásinterjú keresőszóra adott találatok döntő többségben a pályázónak adnak tanácsokat. A munkaadó felvételi interjúval kapcsolatos tevékenységére, magatartására vonatkozóan viszont kevés helyen találunk javaslatokat, módszereket, pedig ez a beszélgetés meghatározó tényező, legtöbbször a döntés előkészítésének záró eleme. Szakértőnk a munkaadónak segít!
A tesztek szerepe a munkaerőfelvételben Tesztekkel bármely munkakörre való alkalmasságot, a szükséges kompetenciát, kompetenciákat „mérhetjük” a feladatok adott szintjén, fontos, vagy kevésbé fontos feladatok esetén. Az esetjáték segíthet jó munkaerőt találni Az esetjáték a megszerzett tudás és annak a gyakorlatban való felhasználására, a köztük lévő kölcsönhatás megismerésére alkalmas eljárás.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo