Van egy jó üzleti ötlet a fejében. Tudja, hogy kereslet is lenne rá, de még nem állt össze a dolog: bizonytalan abban, hogyan érid el a vevőket, kellene egy jó csapat, nincs elég tőke... Vagy lehet, hogy már belevágott, de mégsem úgy megy az üzlet, ahogy előre elképzelte, pedig komoly potenciál lenne benne. Mit tehet ilyenkor a vállalkozó kedvű fiatal?
Elkezdhet információ után kutatni az interneten. Beiratkozhat képzésekre, mert lehet, hogy az elméleti tudás hiányzik. Fordulhat vállalkozó ismerősökhöz, kereshet és megbízhat olyan tanácsadót jó pénzért, aki egy-egy alkalommal a rendelkezésére áll. Vagy kereshet magának mentorokat is, akik jelentős, nemcsak elméleti szaktudással, de gyakorlati tapasztalattal is rendelkeznek, és évtizedes rutinnal bírnak a vállalkozói szférában. Akik már komoly sikereket értek el – és esetleg előtte el is buktak, de újra felálltak, és ismét belevágtak. (A Deloitt szakértője szerint mentor nélkül sok startup csak egy jó ötlet marad.)
Ebben segít a BossConnect országos Felsőoktatási Mentor Programja, mely Magyarország legnagyobb, jelenleg is működő mentor-közösségére építve, több tízezer fiatalt szólít meg a következő két évben. A non-profit, de üzleti szemléletű program keretében sikeres hazai üzletemberek ingyenes tanácsokkal segítik azokat a tehetséges magyar fiatalokat, akikről minden bizonnyal még hallani fogunk a jövőben. A tanítványok három élethelyzetben kaphatnak mestert: nagyvállalati karrierjükhöz, saját vállalkozásuk fejlesztéséhez vagy útkeresőkként.
Az elmúlt két évben közel 1000 fiatal jelentkezett a programba, és 400-an kaptak mentort a 80 cégvezető valamelyikének személyében. Az együttműködések eredménye: az induló vállalkozások értékét átlagosan +30%-kal növelték a mentorok, az „útkeresők” 80%-a helyezkedett el vagy alapított saját vállalkozást fél év alatt, a mentoráltak elégedettsége pedig 93%-os volt az első két évben. A program kiemelt célja, hogy vidékre is eljuttassa ezt a Budapesten már bevált, hatékony gazdaságélénkítő módszert, csökkentve a főváros és a vidék közötti gazdasági különbséget.
A 2014-ben indult program mára jelentős eredményeket mutathat fel: az elmúlt 2,5 évben 1000 tehetséges pályázó fordult hozzájuk, közel 400 mentorálttal dolgoztak együtt, 90 fős, cégvezetőkből álló mentor közösség jött létre, a vállalkozó mentoráltak a mentorálásnak köszönhetően +32%-os cégérték növekedést értek el.
A mentoráltak vállalkozásai sokszínűek: van, aki csak a magyar piacra koncentrál, míg mások a globális növekedésben is bíznak, akad, aki applikációfejlesztésbe vágott, míg más a saját cider italát vagy jégkrémét dobta piacra. A 90 fős mentorcsapat is sokféle területen tevékenykedik, így szerteágazó tapasztalatokkal és szaktudással is rendelkeznek. Amiben a mentee-ktől kapott visszajelzések megegyeznek: a mentorok segítsége, biztatása és iránymutatása lehetővé tette, hogy kitűzött céljaikat a vártnál gyorsabban és az akadályok hatékonyabb legyőzésével érjék el.
Jó hír, hogy a BossConnect Mentor Program nemcsak Budapestre koncentrálódik: a szervezők fontosnak tartják, hogy a vidéken élő, kezdő vagy már működő vállalkozásoknak is segítséget nyújtsanak. Ennek érdekében idén tavasszal elindították az országos felsőoktatási Mentor Programot is!
Aki részt szeretne venni a programban, annak nincs más dolga, mint ellátogatni valamelyik rendezvényükre vagy a program weboldalán jelentkezni.