Nincs pénze az online átállásra, ezért bezár a bolt az Orosházához tartozó Kiscsákón. A településrészen mintegy száz, főleg idősebb ember él. A boltos nem tudja a bevételből kigazdálkodni a bolt és az italbolt két hagyományos pénztárgépének cseréjét, így inkább lehúzza a redőnyt – számolt be a beol.hu híre alapján az onlinekassza.hu. A kasszák cseréje beüzemeléssel és az online kapcsolat díjával együtt mintegy 300 ezer forintba került volna, ha a beüzemelés és az adatkapcsolat díja is hozzáadódik a gépek alapárához, ami az eddigi vállalkozó számára elérhetetlen összegnek bizonyult, ezért inkább visszaadta a működési engedélyt.
A kiscsákóiak így nehéz helyzetbe kerültek, az alapvető élelmiszerek beszerzését Kondoroson, vagy Nagyszénáson tudják csak megoldani, már aki lehetőségei és egészsége miatt képes utazni.
Nem tudják finanszírozni az átállást
Mint azt korábban megírtuk, több szakmai szervezet és több vállalkozó is jelezte, méltánytalannak tartja, hogy az elmúlt években végrehajtott pénztárgépcserék után újabbat kell végrehajtaniuk, és az állam csak a költség kétharmadát vállalja a gépenként kapható 50 ezer forintos támogatással. (A támogatás igényléséről további részletek innen érhetők el!) Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) számításai szerint – 250 ezer hagyományos pénztárgép cseréjéből kiindulva –a pénztárgépek cseréjének költsége áfa mintegy 40 milliárdba kerül a kereskedőknek. Egy pénztárgép ugyanis 150-250 ezer forint, ehhez jön még a beüzemelés költsége, ami legalább 10-15 ezer forint lehet gépenként. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) több gyártóval is egyezséget kötött, így ők 100 ezer forintos áron árulják gépeiket. A legkisebb vállalkozások számára ez is megfizethetetlen összegnek számít, azonban más probléma is fennáll.
Öt engedélyezett kasszatípusnál ugyanis egyelőre megtagadja a forgalomba hozatalt az MKEH – derül ki a hivatal friss listájából. Tehát figyelni kell, mert nem minden pénztárgép forgalmazható azok közül, amelyek szerepelnek a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal táblázatában. A helyzetet súlyosbítja, hogy a SAM4S kasszákat forgalmazó cég megállapodást kötött a Nemzetgazdasági Minisztériummal, hogy az első tízezer megrendelő kedvezménnyel, garantált 100 ezer forintos áron kapja meg a pénztárgépet. Piaci információk szerint órák alatt betelt a keret, sőt azóta azt is hírül adták, hogy megkezdődött a kasszák szállítása, nyolcezret már meg is kapott a cég a Távol-Keletről. Azonban ezek a pénztárgépek a jelek szerint egyelőre nem juthatnak el a megrendelőkhöz. (A trafikoknál is gondot jelentenek az új pénztárgépek, de közülük háromezren már biztosan kinyitnak.)
Korábban egy „kiskapu” lehetősége merült fel az online pénztárgépek bevezetésének kötelezettségével kapcsolatban. A Piac&Profit szakértője, Dr. Kocsis Ildikó szerint az ÁFA törvény alapján valóban megengedett, hogy nyugta helyett a vevő kérésére számla kerüljön kiállításra. Egyértelmű, hogy ha a vevőnek számlát állítottak ki, akkor nem kell mellé még egy nyugtát is kiadni.
A reggeli kifli és kakaó megvásárlásakor nem túl életszerű, hogy mindenkinek számlát állítsanak ki. Miért? Mert egyrészt sok időt venne igénybe, így míg korábban ugyanannyi idő alatt 10 vásárlót szolgáltak ki a sarki közértben, ezentúl csak 5-re lenne idő. A számlán azonban kötelező a vevő nevét és címét is feltüntetni. Csakhogy a vevő nem kötelezhető arra, hogy személyes adatait megadja a reggeli kakaó vásárlása során, hiszen törvény nem ír elő számára ilyen kötelezettséget. Vagyis ekkor kellene részére nyugtát adni. Ha azonban az eladó nem tud eleget tenni a törvényi kötelezettségének, nem tud nyugtát kiállítani, mert nem rendelkezik az ehhez szükséges online pénztárgéppel, akkor nem tud a vevő részére értékesíteni.